کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

هم‌چنان سقوط پشت سقوط

بازده: بورس اوراق بهادار تهران به رغم خبرهای خوب سیاسی مثل بازگشایی سفارت انگلستان هم چنان سقوط پشت سقوط را تجربه می کند.

sarmaye-bazar.jpg

امروز شاخص کل با ریزش ۲۲۹.۸۱ واحد به نقطه‌ی ۶۴۶۵۱.۶ واحد نزول کرد. ۲۱۳۵۵ نوبت معامله انجام شد که در نتیجه‌ی آن ۷۱۶.۴ میلیون سهام و اوراق بهادار دیگر به ارزش ۱۳۶۰میلیارد ریال معامله شد. امروز برای شاخص بازار اول ۱۰۳.۷۸واحد افت و شاخص دوم ۸۱۵.۰۲ واحد افت ثبت شد این دو شاخص به ترتیب در نقطه‌ی ۴۵۷۹۵.۵ و ۱۳۸۳۸۶ واحد توقف نمودند.

در فرابورس ۱۰۶۹۶ نوبت معامله با حجم جابه‌جایی ۷۰.۳۳۸ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۹۴۷ میلیارد ریال انجام شد، روند معاملات در این بازار به گونه‌ای بود که شاخص تا اواخر وقت تا نقطه‌ی ۷۳۲.۴ واحد سقوط کرد ولی در نیم ساعت پایانی خود را به نقطه‌ی ۷۳۵.۹ واحد رساند و نسبت به روز گذشته تقریبا بدون تغییر ماند.

امروز نماد تاپیکو، فارس، رمپنا، شپدیس، وبملت و وامید بیشترین تاثیر منفی و نماد شپنا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

نمادهای دارای رتبه‌های اول تا سوم عبارتند از:

پربیننده‌ها: وبملت، وبصادر و شپنا

برترین‌های گروه صنعت: فرآورده‌های نفتی، خودرو و بانک‌ها

بیشترین افزایش قیمت: قلرست، قشکر و بکاب

بیشترین کاهش قیمت: ستران، ثفارس و تمحرکه

برترین تقاضا: مسبز ۹۷۱۱، قشرین و پاکشو

برترین عرضه: شبهرن، غگل و فخاس

بیشترین ارزش معامله: خساپا ۲، شپنا و مسبز ۹۷۱۱

بیشترین حجم معامله: خساپا ۲، شپنا و وغدیر ۲

افزایش ارزش بازار: شپنا، خودرو و ثاژن

کاهش ارزش بازار: قزوین، وملی و کطبس

روند معاملات امروز در بیشتر نمادها کم حجم و منفی دنبال شد. البته در گروه‌های مختلف معمولا یکی دونماد و بیشتر شرکت‌های کوچک مورد اغبال نوسان‌گیرها برای کسب سود قرار گرفته و مثبت دنبال شدند. حمایت حقوقی‌ها نیز همچنان با انجام معاملات بلوکی ادامه دارد. هرچند از حجم این معاملات اندکی کاسته شده است، روند منفی و فرسایشی بازار سرمایه هم‌چنان ادامه دارد عده‌ای در این آشفته بازار گیج و سردرگم مانده‌اند. جو بازار به گونه‌ای شده است که با انتشار هرنوع خبری ولو غیر مرتبط واکنش نشان می‌دهد. آن‌هم صرفا واکنش منفی، گویا علامت سوالی بزرگ بر پنجره‌ی تالار حافظ نقش بسته است. به رغم تمام تبلیغات و خبررسانی‌های انجام شده به جهت ایجاد شور و انگیزه‌ی فعالیت در بازار سهام در بین اقشار مختلف جامعه هنوز کفه‌ی عدم اعتماد به بازار سرمایه سنگین است و هم‌چنان معاملات باحجم و ارزش بسیار پایین دنبال می‌شوند. و بازار سقوط پشت سقوط را تجربه می کند.

احمد میوه فروشان

//بازده//

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی