کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

نیلی سیاست‌های ایران در بانک جهانی را تشریح کرد

نماینده جدید ایران در بانک جهانی در آستانه ورود به این نهاد اقتصادی بین‌المللی، به تشریح دیدگاه‌ها و تبیین برنامه‌های خودپرداخت.

به گزارش بازده، فرهاد نیلی که با دریافت حکمی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار است به بانک جهانی برود، معتقد است با توجه به مختصات جدید سیاست کشور پس از توافق هسته‌ای، باید دیپلماسی اقتصادی نیز متناسب با شرایط جدید طراحی شود.

Nili-Farhad.jpg

او با تأکید بر ضرورت حفظ استقلال و شأن حاکمیتی کشور توضیح می‌دهد که کشورها می‌توانند ضمن عضویت در سازمان‌های بین‌المللی، ملاحظات خود را نیز حفظ کنند. به همین دلیل، ارتباط با نهادهای جهانی می‌تواند با آزادی و عزت کشورها منافاتی نداشته و علاوه بر آن، امکانی برای رشد بیشتر کشورها فراهم کند.

به نقل از تسنیم، وی می‌گوید در فرآیند ترمیم ارتباط با نهادهای جهانی، «به هیچ وجه نباید شتابزده و هیجانی عمل شود و با یک شیبی بتوانیم به‌تدریج این قاعده را برقرار کنیم. این هم که تصور شود کشورها یا وابسته‌اند یا منزوی، درست نیست. برزیل با مراودات بین‌المللی اقتدار خودش را از دست نمی‌دهد و کاملاً دارای غرور ملی است. برای مالزی، تایلند، اندونزی، افریقای جنوبی هم به همین شکل است. همه غرور ملی دارند و با اقتدار جلو می‌روند.«

*استفاده از تجارب آزمایشگاه جهانی

رییس سابق پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به انباشت دانش و تجارب اقتصادها در نهادی مثل بانک جهانی بر اهمیت بررسی تجربه کشورهای مختلف در سیاست‌گذاری اقتصادی و مقابله با چالش‌ها تاکید کرد و گفت: درحال‌حاضر تمایز کشورهای مختلف تا حدودی کمرنگ شده و اغلب کشورها، هم «یاددهنده» و هم «یادگیرنده» شده‌اند و با تجربه‌ کردن، میزان کارایی راه‌حل‌های خود را به دیگران اطلاع می‌دهند.

وی ادامه داد: مسیر ایجاد دانش طی ۵۰ سال قبل اصلا با ۵۰۰ سال قبل از آن قابل مقایسه نیست. حتی همین ۱۰ سال اخیر نیز، قابل مقایسه با ۱۰۰ سال گذشته نبوده است و در حوزه‌ای مثل اقتصاد هم، تلاش‌هایی که در چند سال اخیر برای فهم سازوکارهای ایجاد و انتشار بحران مالی و جلوگیری از تکرار آن شده، حیرت‌آور است. به دلیل دشواری ایجاد آزمایشگاه برای علوم اجتماعی، یادگیری دوباره تجارب دیگران بسیار پرهزینه است. اما جامعه جهانی به قدر کافی آزمایشگاه دارد و فقط باید بتوانیم از تجارب آنها استفاده کنیم.

این اقتصاددان، با تاکید بر این که تعامل با سازمان‌های بین‌المللی با چارچوب‌ها و ملاحظات کشور در تناقض نیست، به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: طی این مذاکرات، ایران این پیام مهم را به دنیا داد که «ما اصلاً این را انکار نمی‌کنیم که با کشورهای ۵+۱ اختلاف داریم. اتفاقا وقوف داریم که اختلافات بنیانی هم داریم؛ اما حل و فصل اختلافاتی که فعلا ظرفیت کافی برای حل آنها نداریم را به تعویق می‌اندازیم و سرمایه‌گذاری بر روی مشترکات را تعجیل می‌دهیم. هیچ کسی منکر اختلافات نیست، اصلاً بخشی از هویت ما در اختلاف با بقیه تعریف می‌شود. اما بخشی از هویت ما را هم اشتراک با بقیه تشکیل می‌دهد. پس برروی مشترکات می‌توانیم تعهد متقابل ایجاد کنیم. بدیهی است تعهداتمان تماماً مشروط است، مشروط به این که طرف مقابل تعهداتش را ایفا کند». این مسیر را در حوزه روابط اقتصادی نیز می‌توان ادامه داد.

*کاهش شفافیت واکنش منطقی به تحریم‌های ظالمانه بود

نماینده جدید کشور در بانک جهانی، به کاهش شفافیت کشور طی سال‌های اخیر اشاره و تاکید کرد: «کاهش شفافیت کشور در واکنش به تحمیل غلط و ظالمانه تحریم‌ها که طی چند سال گذشته مثل یک مالیات سنگین به اقتصاد ایران تحمیل شد، عاقلانه بود. در این میان، خوشبختانه اقتصاد در هم نشکست اما از مسیر بهینه خارج شد». او با این حال تشریح می‌کند که ارتباط با نهادهای بین‌المللی وابسته به سازمان ملل متحد مثل بانک جهانی، مستلزم این است که نظام گزارش‌دهی کشور ارتقا یافته و شفاف شود.

نیلی گفت: «در این تعاونی اعتبار که اسمش بانک جهانی است، اولاً باید برویم غرفه خودمان را دایر کنیم به نحوی که بتوانیم از وسایل ارتباطی و ارائه‌دهنده کمک بگیریم. در مذاکرات با بانک جهانی هم تاکید کنیم که طی چند سال گذشته ایران به رغم پرداخت حق عضویت، از مزایای بانک استفاده نکرده و درحال‌حاضر نیز نیازهای مالی و مدیریتی مهمی مثل بحران آب و محیط زیست داریم که محق به دریافت کمک‌های بانک در این زمینه هاییم».

وی ادامه داد: می‌توان حوزه‌های گزارش‌دهی را بسته به ملاحظات کشور تنظیم کرد و در توضیح این مسئله، اشاره می‌کند که به طور معمول، «کارشناسان سازمان‌های بین‌المللی کنجکاو هستند و شرایط را باید درک کنیم. کنجکاوی را باید جواب دهیم و حوزه‌های مرتبط و مورد پاسخگویی را شفاف می‌کنیم. بگوییم در این حوزه پاسخگو هستیم و خارج این حوزه اصلاً اجازه نمی‌دهیم وارد شوید».

این کارشناس اقتصادی کشور، با اشاره به برخی از اشتباهات صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در توصیه به سیاست‌گذاری کشورها، توضیح داد: قطعا توصیه‌های این نهادها همیشه درست نیست و اشتباهاتی دارد، اما درحال‌حاضر جایگزینی هم برای آنها در سطح جهان وجود ندارد. به همین دلیل، قاعده مناسب این است که «توصیه‌های این نهادها را بشنویم، ولی مطیع سیاست‌های آنها نباشیم». به گفته او، مولفه بومی توسعه واقعا مهم است. ولی بسیاری از زیرساخت‌های توسعه بین کشورها مشترک است. ما درحال‌حاضر تجربه و دانش کافی را در زمینه مدیریت نداریم و چاره‌ای نیست جز این که از تجارب سایر اقتصادها و سازمان‌های بین‌المللی بهره بگیریم.

سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط
رونمایی از نقشه راه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
بازبینی و اصلاح برخی تعرفه‌های گمرکی
۷ نفر که با شبکه های اجتماعی میلیاردر شدند
۷ اتفاق که با قطع مصرف شکر می‌افتد
محدودیت ترافیکی جاده‌‌های پرتردد تا پایان هفته
حبس در انتظار دستکاران عمدی پلاک خودرو
بازار دلهره‌آور مسکن در تهران
اپل در تنگنای رکود
بازار مسکن از خواب ۳ ساله برمی‌خیزد
قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲
فرار مغزها :۴ کشور پیروز در جنگ جهانی فرار مغزها
تمدید ممنوعیت صید ماهیان خاویاری تا سال ۲۰۱۹

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی