کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ نکته مهم درباره نقش و وظایف بازرس قانونی شرکت ها

بازرس قانونی شرکت ها و موسسات اختیار نظارت در اعمال هیات مدیره و تفتیش اعمال و دفاتر و حق هر گونه اظهار نظر در امور جاری و مالی شرکت ها را دارد. در یان نوشتار با ما همراه باشید تا با نکات مهمی درباره نقش و وظایف بازرس قانونی شرکت ها آشنا شوید.

۳ نکته مهم درباره نقش و وظایف بازرس قانونی شرکت ها

۱. نقش بازرس قانونی شرکت ها

بازرسان یک از ارکان مهم شرکت‌های تجاری هستند به نحوی که بخشی از قانون تجارت به وظایف و تکالیف بازرسان اختصاص یافته است. بازرسان به موجب تصمیم مجمع انتخاب می‌شوند اما در عین حال از مجمع عمومی و هیات مدیره کاملا مستقل هستند.بازرسان شرکت وظیفه حفاظت و حراست از حقوق تمامی اشخاصی که به نحوی با شرکت در ارتباط هستند از جمله مدیران، سهامداران، اعتباردهندگان، کارمندان، فروشندگان و مشتریان را دارند.

نقش بازرسان در شرکت‎های تجاری بقدری حائز اهمیت است که چنانچه مجمع عمومی بدون دریافت گزارش بازرس، صورت‎های مالی از جمله ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت را مورد تصویب قرار دهد، این تصویب به هیچ وجه اثر قانونی نداشته و از درجه اعتبار ساقط خواهد بود. همچنین چنانچه افرادی که صلاحیت بازرس شدن را ندارند به هر دلیلی به‌عنوان بازرس انتخاب شده باشند و گزارشی ارائه دهند، گزارش آنان اعتبار قانونی ندارد. از طرف دیگر، بازرس یا بازرسان باید هر گونه تخلف یا تقصیری در امور شرکت از ناحیه مدیران و مدیرعامل مشاهده کنند را به نخستین مجمع عمومی اطلاع دهند. بنابراین بازرسان در مقابل مراجع قضایی نیز مسوولیت دارند و آنها تنها پاسخگوی سهامداران شرکت نیستند.

مطلب مرتبط: روانشناسی مذاکرات: ۳۱ بهترین فنون مذاکره مبتنی بر روانشناسی

۲. چه شرکت‌هایی باید بازرس قانونی داشته باشند؟

سهامداران در اداره شرکت اختیار کامل دارند اما هیات مدیره‌ای را برای نظارت هر چه بیشتر بر امور شرکت برمی گزینند که این هیات نیز خود به نظارت اشخاص ثالثی نیازدارد که از این افراد در قوانین سال۱۳۱۱ به عنوان مفتش یاد شده بود و بعد‌ها در لایحه اصلاحی۱۳۴۷ به عنوان بازرس نامیده شدند.

شرکت‌های تجاری از زمان ثبت خود نیاز به بازرسی مرتب دارند.

این امر کاملا بدیهی است که اگر چنانچه سهامداران برای مدتی کوتاه، آن هم در زمانی که شرکت در حال ارتقا و پیشرفت و کسب درآمد مالی فراوان است، از میزان دارایی و درآمد‌ها و مخارج شرکت بی‌اطلاع باشند، این احتمال می‎رودکه هر فرد فرصت‌طلبی می‌تواند در نمودار درآمدی شرکت دخل و تصرف و به حساب‌ها و دارایی شرکت که در واقعا مختص به سهامداران است، دست اندازی کند. به همین سبب، قانون تجارت مقررات خاصی را برای شرکت‌های تجاری وضع کرده و از آنها به‌طور آمرانه می‌خواهد که بازرس یا بازرسانی را برای شرکت خود تعیین کنند و بازرسان نیز وظایف و تعهدات و تکالیفی خواهند داشت که باید به آنها به‌طور مستمر و دقیق عمل کنند.

نظارت‌های درون سازمانی از این دست منجر به انتفاع شرکت‌ها شده است و سهامداران و مدیران از وضعیت مالی شفاف شرکت مطلع می‌شوند و کسی را بی‌دلیل در مظان اتهام قرار نمی‌دهند و هم سازمان‌های ناظر و دادگستری با مراجعه به گزارش‌های ناظران به اطلاعات قابل استفاده‌ای در زمان مورد نیاز خواهند رسید.

مطلب مرتبط: فنون مذاکره: ۱۳ فن مذاکره برای موفقیت در فروش های میلیاردی

شرکت‌های سهامی خاص و عام لزوما باید بازرس داشته باشند. شرکت‌های با مسوولیت محدود می‌توانند بازرس داشته باشند، ولی این تکلیف تنها در صورتی برای آنها اجباری است که تعداد سهامداران بیش از ۱۲ نفر باشد. البته قانون از عبارت ناظر استفاده می‌کند که به نوعی برخی وظایف بازرسان در شرکت‌های سهامی را دارد، ولی دقیقا همان وظایف را ندارد و وظایف آنها محدودتر است.

 ۳. وظایف بازرس قانونی

با توجه به اینکه بازرس یکی از ارکان اصلی شرکت می‌باشد و به صورت مستقل باید وظایف خود را اانجام دهد قانونگذار وظایف مختلفی را برعهده دارد این رکن نهاده است.

وظایفی از قبیل اطلاع رسانی به سهامداران و مقامات قضایی و ماموریت نظارتی خاصی که برای کنترل وضع کلی شرکت به بازرس محول شده است.

۱-ماموریت بررسی حساب ها:

بازرسان مکلفند درباره صحت و درستی صورت دارایی و صورتحساب دوره عملکرد و حساب سود و زیان و ترازنامه‌ای که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می‌کنند اظهار نظر کنند(قسمت اول ماده ۱۴۸ لایحه اصلاحی ۱۳۴۷)

کار بازرس فقط جنبه نظارتی دارد و به هیچ عنوان وجه نمی‌تواند در حساب‌های شرکت دست برده و آنها را تدوین یا تنظیم کند بازرس باید با دقت کامل حساب‌های شرکت را بررسی و در صورت صحیح بودن آنها راتصدیق و در غیر این صورت با ذکر دلیل اظهار نظر خود را در طی گزارشی به مجمع عمومی تقدیم کند.

بازرس می‌تواند قبل از تقدیم گزارش نظر مدیران را نیز جویا شود که اگر احیانا مطلبی قابل تصحیح باشد با کمک هم آن را تصحیح کنند.

۲-ماموریت اطلاع رسانی:

۲-۱-بازرس باید اطلاعات فنی و تخصصی مورد نیاز را جهت امور بازرسی شرکت داشته باشند تا در صورت لزوم به سهامداران و در برخی موارد مقامات قضایی را از وضعیت حساب‌های شرکت مطلع کنند.

۲-۲-بازرس مکلف است که گزارش‌های مختلفی را به مجامع عمومی ارائه نمایند از جمله تسلیم گزارش کامل و جامع به مجمع عمومی که سالانه در شرکت برگزار می‌شود که گزارش مذکور باید ده روز قبل از برگزاری مجمع در مرکز شرکت جهت مراجعه سهامداران آماده باشد (ماده ۱۵۰ لایحه اصلاحی ۱۳۴۷)

۲-۳-در ماده ۱۲۹۰ لایحه اصلاحی ۱۳۴۷ اعضای هیات مدیر و مدیرعامل تحت شرایطی می‌توانند با شرکت معاملاتی را داشته باشند که در این ماده بازرس مکلف است در رابطه با جزییات معامله نظر خود به نخستین مجمع گزارش دهد.

مطابق با قسمت اول ماده ۱۵۰ لایحه اصلاحی ۱۳۴۷ بازرسان مکلف هستند که در صورتی که تخلف یا تغییر در رابطه با امور شرکت از مدیرعامل یا مدیران شرکت مشاهده نمایند به نخستین مجمع عمومی گزارش دهند.

این امر باعث دقت هرچه بیشتر مدیرعامل و مدیران شرکت در رابطه با امور شرکت خواهد بود.

گزارشاتی که بازرس مکلف است به مجمع عمومی فوق العاده بدهد شامل گزارش افزایش سرمایه ماده ۱۶۱ ل ۱۳۴۷،کاهش سرمایه ماده ۱۹۱ ل و نیز گزارش راجع به ضرورت حق سلب حق تقدم سهامداران در صورت افزایش سرمایه (ماده ۱۶۷ ل ۱۳۴۷ )


تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه مرشیدی

۳ نکته مهم درباره نقش و وظایف بازرس قانونی شرکت ها


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی