کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

نقدینگی، پاشنه آشیل بیشتر واحدهای تولیدی

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: بیشتر قریب به اتفاق واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه مشکل نقدینگی دارند لذا باید جریان کاهش نرخ سود بانکی نهایتا به افزایش نقدینگی برای واحدهای تولیدی منجر شود.

مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با بازده در خصوص مصوبه‌ی بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی گفت: به نظرم اقدام بسیار خوبی بود که بانک مرکزی انجام داد، هرگاه بتوانیم قیمت پول را ارزان کنیم، موجب خواهد شد قیمت تمام‌شده‌ی کالا پایین بیاید و قدرت رقابت بالا می‌رود و نهایتا می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

وی افزود: این اقدام بانک مرکزی نمی‌تواند صرفا جهت حمایت از بازاری خاص مانند بازار سرمایه باشد چراکه وقتی نرخ تورم حدود ۱۶ درصد است، اگر نرخ سود خیلی زیاد باشد و عدد آن با نرخ تورم هم‌خوانی نداشته باشد، موجب می‌شود جریان پول به سمت سپرده‌گذاری برود و نهایتا موجب می‌شود که از حوزه‌ی کسب و کار و تولید خارج شود. باید کاری کرد که نرخ سود متعادل و متناسب با نرخ تورم باشد. تا این که بیشتر در جهت حفظ اشتغال و تولید باشد ولی بدیهی است عدد نرخ سود هم باید عددی باشد که معنادار باشد تا به تولید کمک کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اظهارکرد: نکته‌ی مهم نرخ سود این است که تنها تعیین نرخ کافی نیست، بحث مهمی که در این رابطه وجود دارد، بحث نقدینگی است، یعنی اگر نرخ سود پایین بیاید، به دلیل این‌که درحال‌حاضر پولی که در اختیار مردم است، بخشی از آن در حوزه‌ی جابه‌جایی پول     و… است، این نقدینگی باید به واحدهای تولیدی تزریق شود چون بیشتر قریب به اتفاق واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه مشکل نقدینگی دارند و به وجوه در گردش نیاز دارند. لذا باید جریان کاهش نرخ سود نهایتا به افزایش نقدینگی برای واحدهای تولیدی منجر شود. اگر این اتفاق بیفتد، بانک‌ها باید، تسهیلات‌شان را افزایش بدهند. این اتفاق مبارک و میمون است وگرنه کاهش نرخ سود در وضعیت فعلی خیلی نمی‌تواند جریان پول در گردش و چرخش پول را در جامعه ایجاد کند.

 

وی در مورد دستوری بودن بخشنامه بانک مرکزی نیز توضیح داد: به هر لحاظ این یک واقعیت است، اقتصاد ما، دستوری است. مگر در بقیه‌ی حوزه‌ها، اقتصاد عرضه و تقاضا وجود دارد که بخواهد در این مورد باشد؟ گاهی اوقات دولت مجبور می‌شود برای حفظ منافع مصرف‌کنندگان و نهایتا جلوگیری از سوءاستفاده‌ی برخی‌ها، بحث نرخ‌گذاری را در بعضی از اقلام کنترل نرخ‌ها مطرح کند. در مورد نرخ سود بانکی هم همین است. شما زمانی می‌توانید نرخ سود را آزاد بگذارید که اولا بانک‌های ما از نظر سرمایه‌ای، سرمایه‌ی کافی داشته باشند و دوم این‌که جریان ورود و خروج پول و سرمایه در کشور برای بانک‌ها عملیاتی شده و آزاد شود تا اگر کمکی بخواهند برای کسر منابع خود از یک بانک خارجی یا منابع دیگر پول بگیرند و بتوانند بده بستان داشته باشند.

کرباسیان ادامه داد: مسئله‌ی بعدی بحث معوقات بانکی است که بانک‌ها هم از دولت طلبکارند و هم از واحدهای مختلف و این خود در بخش خصوصی و دولتی و… موجب شده است که بانک‌ها در حقیقت خیلی قدرت مانور و رقابت با یکدیگر را نداشته باشند. ضمن این‌که برخی بدهکاران واحدهای دولتی و خصوصی‌ای هستند که تعدادی از تصمیم‌گیرندگان آن‌ها، واحدهای بزرگ اقتصادی هستند و منافع مشترکی دارند.

سایت کسب و کار بازده

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۵ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی