کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

نخستین محموله تجاری هند از بندر چابهار به افغانستان رفت

نخستین محموله تجاری هند که محموله گندم است از مسیر بندر چابهار به افغانستان رسید تا افغانستان که به آب‌های آزاد دسترسی ندارد، از این پس مسیر جدیدی برای دسترسی به آب‌های آزاد پیدا کند.

نخستین محموله تجاری هند از بندر چابهار به افغانستان رفت

محموله ۱۵ هزار تنی گندم که از بندر غربی کاندلای هند به سوی بندر چابهار ارسال شده بود، از آنجا با استفاده از کامیون به ولایت مرزی نیمروز در افغانستان رسید.

این مسیر استراتژیک وضع تجارت میان هند و افغانستان را بهبود می بخشد. قرار است تا ماه فوریه آینده (بهمن ماه ۱۳۹۷) حدود ۱۱۰ هزار تن گندم از همین مسیر از هند به افغانستان صادر شود.

این مسیر همچنین به هند اجازه می‌دهد از طریق افغانستان با بازارهای آسیای مرکزی دسترسی پیدا کند.

میسر تجاری چابهار به افغانستان یکسال پس از آن آغاز به کار کرد که سند توسعه بندر چابهار ایران توسط روسای جمهوری افغانستان و ایران و نخست وزیر هند در تهران امضا شد.

خرداد ماه سال ۹۵، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هنگام امضای این سند گفت که سه کشور در سایه سرمایه گذاری مشترک در بندر چابهار ایران می‌توانند هند را در یک مسیر مطمئن به افغانستان و کشورهای آسیای میانه و قفقاز متصل کنند.

موافقتنامه سه جانبه حمل ونقل و ترانزیت چابهار با امضای سران سه کشور وارد مرحله اجرایی می شود و طرفین امیدوارند با توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران، از فرصت‌های اقتصادی تازه استفاده کنند.

براساس موافقتنامه سه جانبه، بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان با سرمایه‌گذاری هند توسعه پیدا کرده و با همکاری سه کشور به مسیر ترانزیتی جدیدی از آب های آزاد به آسیای میانه تبدیل می شود. این اقدام می تواند دیگر بنادر منطقه، به ویژه بندر کراچی پاکستان را تحت تاثیر قرار داد و به آنها را به حاشیه ببرد.

انگیزه های سیاسی مشترک هند، افغانستان و ایران برای دور زدن رقبای منطقه‌ای مانند پاکستان که از طریق عربستان و امارات متحده عربی حمایت می‌شوند عامل دیگری در جدیت در توسعه بندر چابهار و ایجاد یک منطقه اقتصادی و دالان ترانزیتی جدید محسوب می شود.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

نخستین محموله تجاری هند از بندر چابهار به افغانستان رفت


خبرخوان هفته

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی