کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: نخستین صعود پس از توافق هسته‌ای

بازده: معاملات امروز بازار سرمایه در شرایطی دنبال شد که شاخص کل بورس تهران نخستین بار پس از توافق هسته‌ای توانست صعود را تجربه کند، صعودی که البته چندان هم دلچسب و راضی‌کننده نبود.

bourse.jpg

دیروز عنوان کردیم که افزایش ارزش معاملات می‌تواند یک نشانه از تغییر روند معاملات در کوتاه‌مدت باد. امری که امروز هم شاهد آن نبودیم. شاید تزریق گزارش‌های بد به پیکر بی‌جان بازار سرمایه یکی از علل بی‌تحرکی و عدم افزایش ارزش معاملات باشد. دقایقی قبل پالایشگاه نفت لاوان که در هفته‌های قبل رشد خوب و تمام عیاری را تجربه کرده بود؛ با انتشار صورت‌های مالی پایان سال مالی ۹۳، عرق سردی بر پیشانی سهامدارانش نشاند. این پالایشگاه که در سال ۹۲، ۲۷۰ ریال سود ساخته بود در ۱۳۹۳ با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای ۲۳۰ ریال ضرر محقق کرده است. واقعا تحمل این وضعیت برای سهامدارانی که در قیمت‌های بالا این سهم را خریدند سخت خواهد بود.

ارزش معاملات در جا می‌زند

ارزش معاملات امروز باز هم نتوانست حتی به ۱۰۰ میلیارد تومان برسد و در حدود ۸۸ میلیارد تومان متوقف شد. این ارزش معاملات نشان از عدم عرضه سهام به دلیل افت شدید قیمت و البته عدم وجود خریدار است. گزارش‌های بد ۳ ماهه و برخی تک سهم‌ها هم در بروز این وضعیت آتش بیار معرکه سهامداران شده ات.

سیگنال منفی چینی

دیروز شاخص کل شانگهای بالاترین سقوط خود طی ۸ سال اخیر را انجام داد و بیش از ۸.۵ درصد افت در یک روز را نوش‌جان کرد. ظاهرا رکود تقاضا در شرکت‌های چینی هم بیداد می‌کند. این وضعیت البته برای بازار سرمایه‌ی ما که بیش از ۶۰ درصد نمادها متکی به بازار کومودیتی (کالایی ) هستند سیگنال منفی محسوب می‌شود. علاوه بر این موضوع، سقوط قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار در هر بشکه باعث می‌شود باور کنیم که چانه زنی دولت با صنایع پتروشیمی بر سر بهای خوراک و یا سنگ آهنی‌ها و صنایع بزرگ ادامه داشته باشد. در روزهای قبل در خصوص احتمال اوج گرفتن صنایعی چون انفورماتیک و صنایع خدمت محور را ارائه داده بودیم.

بانکی‌ها عقب نشستند

پس از بازگشایی و اصلاح قیمتی نمادهای گروه بانک امروز با توجه به احتمال کاهش سپرد‌ه‌ی قانونی بانک‌ها روز کم‌عرضه‌تری را شاهد بودند تا جایی‌که در دقایقی بیشتر نمادهای صنعت بانکداری سبزپوش شده بودند. گزارش خوش‌رنگ صادرات در ۳ ماهه هم اگرچه پوشش مناسبی داشت. اما توجه به بندهای ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول که تنها ۳۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود و یا درآمدهای مشاع که حرفی برای گفتن نداشت. هر چند قیمت هر سهم وبصادر را بیش از قیمت روز برآورد می‌کنیم اما گزارش سه ماهه تنها با اتکا به فروش غدیر، خوش رنگ شده بود. بانک صادرات امروز در حالی که بیشتر نمادهایش بازگشایی شده‌اند رتبه دوم را به شیمیایی‌ها واگذار کرد و رتبه سوم ارزش معاملات صنایع را به‌دست آورد.

 بازار سرمایه روی کاکل خودرویی‌ها می‌چرخد

امروز باز هم استارت شروع حرکت مثبت بازار سرمایه از صنعت خودروسازی آغاز شد. شاید مهمترین نمادی که امروز بسیاری روند معاملاتی در آن را دنبال می‌کردند خکاوه بود. خکاوه که دیروز یک سهامدار درصدی جدید به نام بانک قوامین را در جمع سهامداران بالای یک درصدی خود پذیرفت. به همین جهت بسیاری حدس و گمان‌هایی را در خصوص احتمال تغییر وضعیت خکاوه مطرح کردند. شایعه‌سازان دوباره احتمال افزایش سرمایه از محل تجدید‌ارزیابی را مطرح می‌کردند هر چند می‌دانیم این امکان در خصوص خکاوه به دلیل بازخرید دارایی‌های فروخته شده رد است. خکاوه امروز با ثبت ارزش معامله بیش از ۲ میلیارد و ۲۷۲ میلیون تومان چندین بار صف خریداران را به خود دید.

قاسم گرد و خاک به پا کرد

شرکت قاسم که چند وقتی هست از حاشیه‌های افت شدید خود دور است امروز با توجه به خبر افزایش سرمایه‌اش صف خرید شد و تا پایان صف خود را حفظ کرد. این افزایش سرمایه ظاهرا طی روزهای آتی منتشر خواهد شد و با توجه به در جا زدن طولانی مدت قاسم، بعید به نظر می‌رسد سهامداران این شرکت مایل به عرضه در قیمت‌های فعلی نباشند. قاسم که هم‌اکنون ۶۷۹ تومان قیمت دارد در ۱۲ آذر ۱۳۹۳ به قیمت بیش از ۲۰۶۳ تومانی دست یافته بود.

سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی