کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

می‌دانستید مغز انسان در کدام ماه از سال فعال‌تر است؟

دانشمندان شواهدی پیدا کرده‌اند مبنی بر این‌که مغز انسان در طول تابستان فعال‌تر از هر زمان دیگری است. به نظر می‌رسد که این ماه‌های گرم به افزایش فعالیت عصبی لازم برای آزمون‌های دقت و هوش کمک می‌کنند.

فعالیت مغز

این تفاوت فصلی در شیوه‌ی عملکرد مغز واضح بود، با وجود این‌که شرکت‌کنندگان قبل از آزمایش به مدت چند روز در نور کم نگه داشته شدند. این نشان می‌دهد که مغز به یک ساعت درونی متکی است تا میزان تاثیر نور روز.

قبل از این‌که تمام کلاس‌های‌تان را رها کنید و در یک مدرسه‌ی تابستانی ثبت نام کنید، باید بدانید که این مطالعه تنها روی ۲۸ نفر انجام شده‌است، بنابراین جا دارد که تحقیقات بیش تری صورت بگیرد.

و شرکت‌کنندگان در تابستان واقعا نتایج بهتری در مقایسه با زمستان کسب نکردند- مطالعه به ارزیابی میزان فعال بودن مغز در طول این آزمون‌ها پرداخت. اما به هر حال مطالعه‌ی جالبی است زیرا جزو نخستین کارهایی است که در زمینه‌ی تاثیر فصل‌ها روی عملکرد شناختی انسان انجام شد. این مطالعه شواهد معتبری ارائه می‌دهد مبنی بر این‌که چنین پیوندی وجود دارد.

مطلب مرتبط :‌۱۰ خوراکی که به مغز شما آسیب می‌رسانند

برای تشخیص این‌که مغز ما چگونه در طول سال تغییر می‌کند، محققین دانشگاه لیژ در بلژیک ۲۸ داوطلب جوان و سالم را انتخاب کردند، و هر دو ماه یک بار آنها را با کارهای شناختی متفاوت مورد آزمایش قرار دادند- یکی از آزمایش‌ها دامنه‌ی دقت آنها را ارزیابی می‌کرد، و دیگری حافظه‌ی فعال آنها را ارزیابی می‌کرد. حافظه‌ی فعال برمی‌گردد به میزان اطلاعاتی که مغز می‌تواند در طول یک مدت کوتاه ذخیره و پردازش‌ کند.

برای این‌که مطمئن شویم نتایج، تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار نگرفته‌اند، شرکت‌کنندگان به مدت ۴ روز و نیم در یک اتاق کم‌نور نگه داشته شدند؛ آنها در این اتاق از عوامل بیرونی جدا بودند. (نکته‌ی جانبی: گذراندن تعطیلات تابستان در چنین شرایطی وحشتناک به نظر می‌رسد، بنابراین باید از داوطلبان فداکار و شجاع این مطالعه ممنون باشیم.)

مغز همه‌ی داوطالبان در طول آزمون توسط دستگاه ام‌آر‌آی (اف‌ام‌آرآی، تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی) تصویربرداری شد. به این صورت محققین توانستند ببینند که مغز آنها در طول سال چگونه کار می‌کند.

هرچند نتایج آزمایش تفاوت قابل ملاحظه‌ای بر اساس فصل نداشتند، اما به نظر می‌رسید مغز شرکت‌کنندگان در فصول سرد کندتر است.

در طول آزمون‌های دقت، فعالیت مغز در انقلاب تابستانی (طولانی‌ترین روز سال) بیش‌تر از هر زمان دیگری است و در انقلاب زمستانی (کوتاه‌ترین روز سال) مغز کندتر است.

درباره‌ی حافظه‌ی فعال باید بگوییم که عملکرد شناختی در اعتدال پاییزی (زمانی که طول شب و روز تقریبا[و نه کاملا] مساوی است) به اوج خود می‌رسد. در نیم‌کره‌ی شمالی این اتفاق در ۲۲ام تا ۲۴ام سپتامبر رخ می‌دهد. ضعیف‌ترین عملکرد شناختی درباره‌ی حافظه‌ی فعال در زمان اعتدال بهاری است.

مطلب مرتبط :‌۱۸ خوراکی عالی برای سلامت و تقویت مغز

محققین مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم گزارش دادند که: “واکنش‌های مغز در برابر هر دو فعالیت تفاوت قابل ملاحظه‌ای در فصل‌های مختلف داشت، اما وضعیت این الگوی سالانه کاملا متفاوت بود که همین تاثیر فصل را روی عملکرد مغز انسان نشان می‌دهد.

ما از قبل می‌دانستیم که فصل‌ها روی خلق‌وخوی انسان تاثیر می‌گذارند، اما این یکی از نخستین شواهدی است که نشان می‌دهد فعالیتِ در حال تغییر مغز ما ممکن است با تغییر فصول در ارتباط باشد.

محققین معتقدند که این پدیده ممکن است به این دلیل باشد که اجداد ما در تابستان بسیار فعال‌تر از زمستان بودند بنابراین مغز آنها طوری تکامل یافته‌است که به این روند تغییر فصلی واکنش نشان دهد.

ژیل وندوال سرمحقق این مطالعه به وب‌گاه تلگراف گفت: “چند هزار سال پیش، بشر وابستگی زیادی به فصل داشت، بنابراین فصلی بودن در انسان نیز مانند گونه‌های دیگر تعجب‌آور نیست. این مکانیسم می‌تواند تاثیر الگوی زندگی اجدادمان باشد.

هنوز هم سوالات زیادی هستند که بدون جواب مانده‌اند- درحال‌حاضر، دانشمندان واقعا نمی‌دانند تغییر فصل چگونه روی عملکرد مغز ما تاثیر می‌گذارد، به خصوص با فرض این‌که پیوند میان فصل و عملرکد مغز ارتباطی با نور ندارد.

سام وانگ برای وب‌گاه نیو ساینتیست می‌نویسد: ” بسیاری از عواملی که مطابق با فصل تغییر می‌کنند، می‌توانند چنین الگویی بسازند، از جمله طول روز (شناخته شده به عنوان دوره‌ی نوری)، دما، رطوبت، تعامل اجتماعی و فعالیت جسمانی. از آن‌جای که این‌ها در مطالعه کنترل نشدند، نمی‌توانیم بگوییم چه چیزی مسئول تغییر فصلی مشاهده شده است.”

پژوهش سال گذشته نشان داد که ژن‌های متفاوت در تمام فصل‌ها فعال می‌شوند، اما مکانیسم پشت این پیوند، چیزی است که باید بیش‌تر مورد تحقیق قرار بگیرد.

بنابراین درحال‌حاضر، بیاید خودمان را با این حقیقت تسلی بدهیم که شاید واقعا یک دلیل علمی وجود داشته باشد که برای بسیاری از ما همه چیز از جمله فکرکردن در زمستان نوعی کشمکش و مبارزه است.


ترجمه: نحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: ساینس الرت

می‌دانستید مغز انسان در کدام ماه از سال فعال‌تر است؟

فعالیت مغز انسان


مطالب مرتبط
 ۶ برترین مهارت زندگی و کار که ارزش سرمایه گذاری را دارند
۶ بهترین و موثرترین خوراکی برای تقویت حافظه
تاثیر سبک زندگی در ابتلا به سرطان
نشانه های زخم معده: ۱۰ نشانه هشداردهنده زخم معده که حتما باید بدانید
لکه های سفید روی پوست : علت ها و درمان ها
تست سایکوپت شناسی :۲۰ سوال برای تشخیص یک سایکوپت
ترش کردن معده: ۱۴ راه پیشگیری و درمان ترش کردن معده یا ریفلاکس
۱۱ درمان خانگی توده های زیر بغل
خواص آناناس : ۳۵ خاصیت آناناس که واقعا باورتان نمی‌شود
خواص بادام هندی:‌ ۱۹ فایده بادام هندی برای سلامتی، پوست و مو
۱۳ بهترین درمان‌ خانگی قارچ پوستی را بشناسید
۱۰ درمان خانگی نزدیک بینی چشم که بسیار موثر هستند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی