کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دوران سرمایه‌داری صنعتی سر آمده

رابین چیس، موسس مشترک شرکت زیپ‌کار از کارگران دنیا خواست با هم متحد شوند.

960x0 (1).jpg

شما جز ظرفیت مازاد چیزی برای از دست دادن ندارید.

وی در مقابل صدها نماینده، فعال و گزارش‌گر در کنفرانس جهانی تغییرات آب‌وهوای پاریس گفت: ” سرمایه‌داری صنعتی دیگر آینده‌ی مشترک جهان‌مان نخواهد بود. امروز، به دلیل وجود اینترنت، با اشتراک‌گذاری دارایی‌ها به بیش‌ترین ارزش خواهیم رسید.”

برجسته‌ترین مثالی که او آورد، شرکت اجاره‌ی خودروی معروف خودش نبود، بلکه دو تا از شرکت‌های معروف اجاره‌ی اتاق بودند:

این مثال گروه هتل‌داران اینترکنتیننتال هم نبود که مالک کراون‌پلازا، هالیدی‌این و دیگر برندها است و در طول ۶۵ سال ۶۴۵، ۰۰۰ اتاق در ۱۰۰ کشور ساخته‌است. بلکه رقیبان جدید این شرکت بود: ایربی‌ان‌بی که در ۴‌امین سال‌اش ۶۵۰، ۰۰۰ اتاق و کواچ‌سرفینگ که در ۹‌امین سال‌اش ۵/۲ میلیون اتاق داشت.

چیس گفت: “دنیا دگرگون شده است. الگوی کاملا جدیدی در حال شکل‌گیری است، که با آن در چهار سال می‌توانید به حد و اندازه‌ی بزرگ‌ترین هتل‌ زنجیره‌ای دنیا برسید.”

این دگرگونی از طریق ظرفیت مازاد میسر شده‌است؛ بنابر تعریف چیس، ظرفیت مازاد، ظرفیتی است که درحال‌حاضر وجود دارد؛ برای آن هزینه پرداخت شده، ولی ارزش آن به بهره‌برداری است.

برای مثال، شرکت نوبنیاد فرانسوی بلابلاکار با ایجاد امکان اشتراک‌گذاری (اجاره) صندلی‌های خالی خودروهای افرادی که در طول اروپا رانندگی می‌کنند، ظرفیت مازاد آنها را کنترل و از آن استفاده کرد. شش سال بعد از تاسیس آن، بلابلاکار دارای ۲۰ میلیون عضو است. این شرکت ماهانه چهار میلیون نفر را جابه‌جا می‌کند – که معادل ۱۰، ۰۰۰ قطار سریع‌السیر یا ۱۰، ۰۰۰ بویینگ ۷۴۷ است.

وی ادامه داد: ” این شرکت اختیار هیچ مسیری را به‌دست نگرفت، هیچ قطار درون‌شهری نخرید، هیچ هواپیمایی نخرید.”

به گفته‌ی چیس، در این راه به نظر می‌رسد ظرفیت مازاد با قوانین فیزیک هم مخالفت می‌کند.

وی گفت: ” اگر در ۲۰۰۷ می‌گفتم می‌خواهم در طول چهار سال بزرگ‌ترین هتل زنجیره‌ای دنیا را با ۶۵۰، ۰۰۰ اتاق بسازم، حتما همه می‌گفتند این کار از لحاظ فیزیکی غیرممکن است.”

اینترنت این کار را از لحاظ فیزیکی ممکن ساخته است، و الگوی جدید حتی در حیطه‌ی اصلی‌اش، یعنی اقتصاد در مقابل الگوی قدیمی ایستاده است.

چیس گفت: ” دارایی‌های اشتراکی همیشه بیش از دارایی‌های اختصاصی ارزش می‌آفرینند.” البته با استفاده‌ی موثرتر از دارایی‌ها و استخراج ارزش بیش‌تر از آن‌ها.

چرا چیس این حرف‌ها را در کنفرانس جهانی تغییرات آب‌وهوایی گفت؟ نه فقط به این دلیل که دارایی‌های اشتراکی بهره‌وری انرژی را بالا می‌برند:

چیس گفت: ” وقتی در مورد نحوه‌ی مقابله با تغییرات آب‌وهوا فکر می‌کنم، به این نتیجه می‌رسم که به ایجاد این ساختار جدید نیاز داریم”. ما به جمع‌سپاری راه‌حل‌ها، یادگیری سریع و استفاده از نبوغ جهانی نیاز داریم.

 

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: فوربس

 

 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی