کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

منحصربه‌فردترین ابداع یک مهندس ایرانی

باریک‌ترین ماده جهان که بتوان آن را با دست برداشت و خم کرد توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا و با حضور یک محقق ایرانی ساخته شد.

1933341.jpg

به گزارش بازده به نقل از مهر، از این دستاورد می‌توان به عنوان پیشرفتی چشمگیر در مهندسی و طراحی ساختارها یاد کرد.

این ماده که شاید بهتر باشد آن را صفحه بنامیم و هزاران بار از ورقه کاغذ نازک‌تر است از اکسید آلومینیوم ساخته شده و جالب اینکه تنها ۲۵ تا ۱۰۰ میکرون ضخامت دارد.

چالشی که محققان در ارایه این نوآوری با آن روبرو بوده اند این بوده که ماده ای تولید کنند که قابلیت دستکاری شدن را داشته باشد و در عین حال بدون نیاز به هیچگونه حمایت فیزیکی بتواند یکپارچگی خود را حفظ کند.

جزئیات این نوآوری در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

1933343.jpg

به عقیده محققان، وقتی درباره مواد در مقیاس نانویی صحبت می‌کنیم باید انتظار ساختارهای مستحکم‌تری را نسبت به آنچه در ذهن داریم داشته باشیم اما وقتی یک گام به جلو برداشته و می‌خواهیم آنها را در دنیای میکرو مورد استفاده قرار دهیم کار دشوار می‌شود زیرا امکان از هم فروپاشی ساختار یکپارچه آنها وجود دارد.

آنچه که دکتر دوامی و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا ارایه کرده اند پاسخی به این چالش بوده زیرا صفحه باریکی که تنها چند میکرون ضخامت دارد را به گونه‌ای ساخته‌اند که با استفاده از انگشتان دست می‌توان برداشت و به راحتی خم کرد.

از مهم‌ترین کاربردهای این نوآوری می‌توان به توسعه صنعت هوانوردی اشاره کرد جایی که «سبک بودن» ساختارها به عنوان فاکتور تعیین کننده در نظر گرفته می‌شود.

پیشتر ساختارهایی نظیر صفحات بسیار باریک گرافنی با ویژگی‌های مشابه دستاورد اخیر دکتر دوامی ارایه شده‌اند اما استفاده از آنها تنها در شرایط کنترل شده امکانپذیر است با این حال بهره‌گیری از صفحه باریکی که در دانشگاه پنسیلوانیا ساخته شده چنین محدودیتی را ندارد.

دکتر کیوان دوامی که دانش آموخته مهندسی مکانیک دانشگاه تهران محسوب می‌شود مدرک دکتری خود را از دانشگاه POSTECH کره جنوبی در رشته فناوری نانو اخذ کرده و هم اکنون در دپارتمان مهندسی مکانیک دانشگاه پنسیلوانیا حضور دارد.

تحریریه سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی