کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

معرفی سه صنعت با ظرفیت سودآوری در شرایط پساتحریم

به واسطه‌ی توافق هسته ای در هفته ی گذشته یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌های سیاسی از سر راه ایران برداشته شده است که منجر به گشودن درهای کشور به سوی اقتصاد جهانی خواهد شد.

کشور ایران در هفته‌ی پیش تحول سیاسی عظیمی را پشت سر گذاشت که توانست در سایه‌ی این تحول پس از ۱۲ سال به موفقیت بزرگی درعرصه‌ی سیاست جهانی برسد. در هفته‌ی گذشته کشور ایران و ۶ قدرت برتر اقتصادی و سیاسی جهان موسوم به گروه ۱+۵ توانستند به توافق مناسبی در زمینه‌ی حل مسائل هسته‌ای و تحریم‌های بین‌المللی دست یابند که منجر به لغو احتمالی تحریم‌های شدید شورای امنیت علیه ایران خواهد شد. از این رو و به واسطه‌ی این توافق یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌های سیاسی از سر راه ایران برداشته شده است که منجر به گشودن درهای کشور به سوی اقتصاد جهانی خواهد شد. ظرفیت‌های جغرافیایی کشور ایران در کنار سطح تحصیلات بالا و وجود ثبات سیاسی کشور ایران منجر شده است که در منطقه به عنوان بازاری بکر برای بسیاری از کشورهای دنیا محسوب شود. بسیاری از کشورها برای بازگشت به ایران و انجام سرمایه‌گذاری در آن لحظه‌شماری می کنند. از این رو در شرایط کنونی شناخت اقتصاد، شرایط اقتصادی و صنایعی که در سایه برداشته شدن این تحریم‌ها می‌توانند از ظرفیت رشد بالاتری برخوردار باشند از اهم واجبات است. لازم است توجه شود که در سایه‌ی پیوستن به بازار جهانی و طبق اصول اقتصاد بین‌الملل همه‌ی صنایع ظرفیت پیشرفت ندارند از این رو گروهی موفق است و مستحق دریافت پاداش است که بهتر بتواند این صنایع برتر را شناسایی کند.

automobile.jpg

خودروسازان

یکی از این صنایع که در سال‌های اخیر از وجود تحریم‌های اقتصادی ضربه سنگینی خورده است صنعت خودروسازی است. انتظار می‌رود با انعقاد قرارداد با بسیاری از خودروسازان مطرح دنیا از جمله پژو، بنز و… بتواند بخشی از عقب‌ماندگی سال‌های پیش خود را جبران کند. صنعت خودروسازی در سال‌های اخیر با مشکلات مربوط به نوسان‌های نرخ ارز و تامین مواد اولیه و قطعات موردنیاز روبه رو بوده است، به مشکلات مربوط به هزینه‌های مالی بالای این صنعت نیز باید اشاره داشت که جمیع این موارد منجر شده است انحصار شدیدی در صنعت خودروسازی کشور به‌وجود بیاید. همین انحصار باعث شده است از کیفیت خودروهای تولیدی تا حد بالایی کاسته شود و قیمت‌ها نتوانند به صورت متناسب با خدمات ارائه شده تعدیل شوند به گونه‌ای که در مواردی مشاهده می‌شود قیمت بسیاری از این خودروهای ملی نسبت به سطح جهانی بسیار بالاتر است. از این رو پس از الحاق با خودروسازان جهانی انتظار می‌رود بسیاری از فناوری‌های روز دنیا از آنها اخذ شده و خودروسازان داخلی مجبور باشند به جهت باقی ماندن در بازار رقابتی، کیفیت خودروهای تولیدی خود را افزایش دهند و آنها را به سطح استاندارد جهانی افزایش دهند. با افزایش سطح تولید خودرو و صادرات بیشتر آن‌ها، نیاز به شرکت‌های تولیدکننده قطعات موردنیاز خودرویی نیز افزایش می‌یابد. بنابراین و طبق گفته‌ی دکتر نهاوندیان این شرکت‌های قطعه‌ساز از جمله شرکت‌های با ظرفیت در شرایط پساتحریم خواهند بود که علاوه بر رفع نیاز تولیدات داخلی این انتظار می‌رود که در بخش صادرات نیز بتوانند با قدرت ظاهر شوند.

 قطعه‌سازان

قطعه‌سازان در سال‌های اخیر به شدت زیر قدرت خودروسازان انحصارگر داخلی بوده‌اند و به قول عده‌ای از کارشناسان تنها محلی برای مخفی‌کردن سود خودروسازان یا به اصطلاح حیات خلوت آنها بوده‌اند که ظرفیت سودآوری و اعلام سود این شرکت‌ها نیز قطعاً افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، با از بین رفتن انحصار در صنعت خودروسازی و افزایش تولید آن، نیاز به نهادهای واسطه‌ای جهت فروش خودروهای تولیدی وجود دارد تا تعادل میزان تقاضا و عرضه در بازار حفظ شود و این وظیفه‌ی خطیر روی واسپاری‌ها خواهد بود.

واسپاری‌ها

از این رو یکی از صنایعی که می‌تواند در مرکز توجهات در دوران پساتحریم باشد صنعت واسپاری آن هم واسپاری خودرو خواهد بود که در سال‌های گذشته چندان مورد استقبال نبوده است. از این رو سه صنعت خودروسازی، ساخت قطعات خودرو و لیزینگ انتظار می‌رود در دوران پساتحریم‌های بین‌المللی بتواند با اقبال گسترده‌تری به لحاظ شرایط سودآوری روبه‌رو شوند.

سایت کسب و کار بازده

معصومه ترکمان احمدی (تحلیل‌گر اقتصادی گروه مالی ملت)

 

 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی