کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مشکل اصلی اقتصاد ایران، کاهش شدید فروش بنگاه‌ها است/ صفر شدن بنگاه‌داری ممکن نیست

مدیرعامل بانک مهراقتصاد گفت: اگر ذخیره قانونی به عددی کمتر از دو درصد کاهش پیدا کند آنچنان تاثیری ندارد. به گزارش بازده و به نقل از نسیم، بانک نهادی است، اقتصادی که وظایف مهمی چون تجهیز و توزیع اعتبارات، خرید و فروش ارز، نقل و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام و پرداخت بدهی مشتریان را هم بر عهده دارد و تمام بانک‌های موجود در شبکه بانکی کشور نیز چاره‌ای جز فعالیت در دایره بانک مرکزی ندارند.

Taghi-Nattaj.jpg

براین اساس و با هدف افزایش شرایط رقابتی در بازارهای مالی، ترغیب پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، ایجاد زمینه رشد اقتصادی و جلوگیری از زیان جامعه، با توجه به ذیل اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی در چارچوب ضوابط، اجازه تأسیس بانک توسط بخش غیر دولتی به اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی هم داده می‌شود.

بر کسی پوشیده نیست که امروزه نیاز به بانک و خدمات بانکی برای همگان آشکار است؛ بانک‌ها موسساتی مالی بوده که در فضای اقتصادی کشور به قبض و بسط پرداخته وهمواره سایه آنها بر شانه‌های فعالیت‌های اقتصادی و حتی اجتماعی هم احساس می‌شود.

به ویژه دریک دهه اخیر که بر تعداد آنها، به شدت افزوده شده و همین امر هم خود به نقطه‌ای برای صف‌آرایی موافقان و مخالفان تشکیل بانک‌ها و موسسات پرشمار در فضای اقتصاد کشور تبدیل شده است.

فارغ ازقضاوت پیرامون درستی یا نادرستی نظر هریک از این دودسته، یکی از بانک‌هایی که نطفه آن در رحم شبکه بانکی کشور در دهه ۷۰ بسته شده بانک مهر اقتصاد بوده است.

بانک مورد اشاره، ازابتدای فعالیت خود که با نام دیگری چون موسسه قرض‌الحسنه بسیجیان شناخته می‌شد در سال ۱۳۷۲ و با نیت ایجاد زمینه رشد اقتصادی جامعه و ارتقا سطح رفاه اجتماعی آغاز به کار کرده است.

با استناد به پورتال اینترنتی این بانک، درسال ۱۳۷۹ و بدلیل رشد و توسعه موسسه و جوابگو نبودن فعالیت‌های قرض‌الحسنه برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان، درخواست تبدیل از موسسه قرض‌الحسنه به موسسه مالی و اعتباری مهر به بانک مرکزی ارائه شد که بدین ترتیب موسسه از سال ۱۳۸۱ حائز شرایط ارتقاء به موسسه مالی و اعتباری شناخته شد.

روندرو به رشد موسسه مالی واعتباری مهر موجب شد تا بانک مرکزی نیزخواستار فعالیت افزون تر موسسه در عرصه بانکداری کشور شودکه بر این اساس بانک مهر اقتصاد درسال ۱۳۹۱ درشورای پول و اعتبار به تصویب رسیده و بانک مرکزی نیز موافقت خود را اعلام داشت.

با این اوصاف و اندک مدتی بعداز برگزاری مجمع سالیانه بانک مورد اشاره، گفت‌وگویی با غلامحسن تقی‌نتاج مدیرعامل بانک مهراقتصاد توسط خبرگزاری نسیم انجام شده که از نظر می‌گذرد:

*با توجه به کاهش نرخ سود بانکی، برخی از مدیران بانک‌ها نگرانند که سپرده‌های افراد از بانک آنها خارج شود، این نگرانی منطقی به نظر می‌رسد؟

با توجه به کنترل‌هایی که بانک مرکزی در ساماندهی موسسات پولی و بانکی در دستور کار قرار داده، درحال‌حاضر، این نگرانی موضوعیت ندارد، باید توجه داشت که مدت زمان ماندگاری سپرده‌ها مهم بوده زیرا مردم که سپرده‌ها را در جیب خود نگه نمی‌دارند، پس باید در موسسات پولی و بانکی بگذارند.

*پس نگرانی مدیران شبکه بانکی که ناشی ازحضور پررنگ موسسات اعتباری غیر مجاز بوده منطقی نیست؟

درحال‌حاضر، بانک مرکزی، ساماندهی موسسات اعتباری غیر مجاز را در دستور کارخود قرار داده و حجم سپرده‌های نزد این موسسات، همه روزه کمتر هم می‌شود، بنابراین این نگرانی که مدیران عامل موسسات پولی و بانکی مطرح می‌کنند موضوعیت ندارد، آن چیزی که مدیران موسسات پولی و بانکی باید بدان توجه کنند، مدیریت هزینه‌ها و حذف هزینه‌های بیهوده است.

البته انتظار می‌رود بانک مرکزی بر روی نرخ ذخیره قانونی هم کار کند زیرا درکنار مدیریت هزینه و کاهش هزینه‌های بیهوده بانک‌ها، ازاین طریق هم توان وام دهی و تسهیلات بانکی پولی و بانکی را افزایش داد.

*به نظر جنابعالی باید نرخ ذخیره قانونی به چه مقدار تقلیل یابد؟

اگر ذخیره قانونی به عددی کمتر از دو درصد کاهش پیدا کند آنچنان تاثیری ندارد. ولی اگر این کاهش نرخ ذخیره قانونی به بیش از دو درصد باشد، حتما شاهد افزایش نقدینگی و انبساط پولی در کشور خواهیم بود که آثار پربرکت آن به ویژه در شرایط فعلی که اقتصاد کشور بسیار نیازمند نقدینگی است، مشاهده می‌شود.

*با توجه به افزایش ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی آیا این افزایش نقدینگی دراین شرایط خطرساز نیست؟

یک بخش قابل توجهی ازاین عددی که اعلام شده ناشی ازساماندهی بانک مرکزی بوده، یعنی حجم نقدینگی موسسات پولی و بانکی که پیشتردر آمارهای رسمی حجم نقدینگی گنجانده نبود آکنون امده که نتیجه ساماندهی آنها توسط بانک مرکزی است.

*یعنی افزایش حجم نقدینگی جای نگرانی ندارد؟

به نظر من جای نگرانی ندارد. چون قبل‌تر اطلاعات موسسات پولی و بانکی در این حجم نقدینگی لحاظ نمیشد بنابراین موسسات اعتباری غیرمجاز قبلا هم بوده‌اند اما اعداد و آمار نقدینگی آنها در آمارها گنجانده نمی‌شد.

*پس میزان گردش نقدینگی در کشور بیشتر شده است؟

خیر. بخشی از اطلاعاتی که پیشتر پنهان بوده درحال‌حاضرآشکار شده، هرچندکه این‌ها سال گذشته هم بوده‌اند.

*به نظرمی‌رسد افزایش نقدینگی منجر به افزایش تورم خواهد شد؟

خیر، چون شاخص تورم نشان می‌دهد که تورمی ایجاد نشده. البته باید به متوسط سودی که توسط موسسات پولی و بانکی به سپرده‌ها داده می‌شود هم توجه داشت، به نظر من رشد حجم نقدینگی طبیعی است. اگر این موارد بسیار مهم درافزایش حجم نقدینگی لحاظ شود، افزایش غیر طبیعی در حجم نقدینگی رخ نداده است.

البته مشکل اصلی اقتصاد کشور، کاهش شدید فروش بنگاه‌ها بوده به ویژه در بخش محصولات نهایی و متولیان اقتصاد کشور هم باید اجازه دهند که موسسات پولی و بانکی به سمت توانمندسازی مصرف‌کننده حرکت کنند.

*با توجه به مجمع اخیر بانک مهر اقتصاد به نظر می‌رسد که به ازای هر سهم سود ۱۰ تومانی توزیع شد؟

علاوه بر ۲۰ درصد سودی که در پایان سال گذشته ارائه شد، سپرده بخشی از سپرده‌گذاران هم در اسفند ماه سال ۹۳ به سهام تبدیل شد، بنابراین ضمن این که ۲۰ درصد سود به سپرده‌های آنها ارائه شد، ده تومان هم به هر سهم صد تومانی سود تعلق گرفت، بنابراین به این سهامداران در سال گذشته سی تومان سود ارائه شد.

*پس در واقع مجمع ۲۹/۱۲/۹۳ بانک مهر اقتصاد به ازای هر سهم ۳۰ تومان سود داد؟

بله. در اصل ۳۰ تومان بوده. ۲۰ تومان به عنوان سود سپرده و ۱۰ تومان هم نقدی.

*در مجمع، افزایش سرمایه مطرح شد؟

افزایش سرمایه در برنامه ۱۳۹۴ وجود ندارد، ان‌شا‌ءالله برای سال‌های آینده این امر محقق خواهد شد.

*الان سرمایه بانک چقدر است؟

درحال‌حاضر سرمایه بانک مهر اقتصاد ۱۲۰۰ میلیارد تومان بوده و با توجه به اندازه‌های بانک منطقی به نظر می‌رسد.

*فعلا کفایت سرمایه دارید.

بله. تقریبا مناسب است.

*از سودی تقسیمی مورد اشاره چه مقدار آن عملیاتی بوده است؟

بانک مهر اقتصاد به دلیل توجهی که به عملیات بانکی داشته همه این سود، سود عملیاتی است.

*یعنی صد درصد سود توزیعی بانک عملیاتی بوده است؟

این سود عملیاتی بوده، البته سود حاصله یا ناشی از سرمایه‌گذاری بوده ویا ناشی از وام و ارائه تسهیلات، غیر از این دو، حالت دیگری نداشتیم. بنابراین سودهای بانک مهر اقتصاد ناشی از فعالیت‌های بانکی بوده و در حد مجاز سرمایه‌گذاری در امور سهام است.

* بانک مهراقتصاد چند درصد در زمینه بنگاه‌داری ورود کرده؟

مقررات بانک مرکزی به بانک‌ها اجازه داده تا سقف ۴۰ درصد سرمایه خودبنگاه‌داری کنند، ما نیز تقریبا با احتساب این رقم ۴۸۰ میلیارد تومان اجازه داریم که با سرمایه ۱۲۰۰ میلیارد تومان بنگاهداری کنیم.

*۴۰ درصد ارزش پایه سرمایه بانک؟

بله ما هم تقریبا همین میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها را داریم.

*پس شما روی خط مجاز سرمایه‌گذاری هستید؟

همین حول و حوش. البته صفر شدن بنگاه‌داری بانک‌ها امکان‌پذیر نبوده به ویژه با اجازه‌ای که بانک مرکزی در این زمینه به بانک‌ها داده و عامل دیگر هم مربوط به بانک‌هایی است که به بنگاه‌ها تسهیلات می‌دهند و آن بنگاه ورشکست می‌شود، در واقع وقتی نمی‌تواند مطالبات بانک را بپردازد برای بانک چاره‌ای جز تملک آن بنگاه وجود ندارد. اشکالی که وجود دارد اینکه، بانک‌ها نباید در بنگاه‌ها بمانند. یعنی بنگاه‌ها را باید سرپا کرده و بعد از آن سهام خود را خارج کند.

*درحال‌حاضر بانک مهراقتصاد این‌چنین عمل می‌کند؟

بانک مهر اقتصاد تسهیلات خود را عموما به خانوار می‌دهد بنابراین ما مشکل بنگاه‌داری از این ناحیه نداریم.

*میزان مطالبات معوق بانک مهر اقتصاد چقدر است؟

برای بانک مهر اقتصاد بین ۴ تا ۶ درصد در نوسان است؛ درحال‌حاضر حدود ۴.۵ درصد، چهار و نیم درصد ۳۰ هزار میلیارد تومان، تقریبا هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان.

*برای وصول این مطالبات استفاده از شرخر بانکی را مناسب می‌دانید؟

خیر. در بانک مهر اقتصاد هم معمولا از طریق تماس پیگیری‌هایی می‌شود. هرچندکه ما مشکل حقوقی آنچنانی نداریم که نیازی به استفاده از شرکت‌های وصول مطالبات باشد مگر موارد ویژه که ناچار به استفاده از وکلا وسایر ظرفیت‌ها باشد.

* از طریق مراجع قضایی چطور؟

تعداد آن خیلی قابل توجه نیست.

*بدهکار دانه‌درشت دارید؟

نه، چون روش کار ما با اقتصاد خانوار است.

*سال گذشته چه مقدارتسهیلات پرداخت کردید؟

در سال گذشته ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان وام و تسهیلات پرداخت شد که بخش عمده آن برای تولید در کشور ارائه شده و بخش قابل توجهی هم برای توانمندسازی مصرف کنندگان.

سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط
اشتیاق خودروسازان بزرگ جهانی برای حضور در ایران/ زنگ خطر برای ایران‌خودرو و سایپا
حضور چشم بادامی‌ها در صنایع بالادستی/ تمایل ۱۰۰۰ شرکت ژاپنی برای حضور در ایران
موتور سیکلت مفهومی تسلا مدل M
جان کری زمان برداشته شدن تحریم ایران را اعلام کرد
سایپا قیمت دو خودرو چینی را ۱۳.۵ میلیون تومان کاهش داد
مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی - هنری هفته
مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی،سیاسی و فرهنگی - هنری هفته
سرطان در ایران: ۱۱ علت رایج ابتلا به سرطان در ایران را بشناسید
هیات تجاری سوئیس به ایران می‌آید
۵ روش فروش هوشمندانه
بازاریابی ایمیلی: ۳ اصل اساسی موفقیت در بازاریابی ایمیلی
۵۰ حقیقت جالب درباره ایران

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی