کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازتاب مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی در ۲۰ رسانه خارجی

روز سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ تهران شاهد مراسم چشمگیر و گسترده خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. که بنا بر آمار غیررسمی جمعیتی بیش از ۲ و نیم میلیون نفر در مراسم ارتحال ایشان شرکت کردند. بازتاب برگزاری مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی در رسانه های خارجی و مخصوصا رسانه های عربی بسیار گسترده بود. در این نوشتار اخبار ۲۰ رسانه خارجی در بازتاب مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی را مرور می کنیم.

مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی

مطلب مرتبط: ۹ پیام تسلیت منتقدان و مخالفان آیت الله رفسنجانی :کاش با او مهربانتر بودیم

۱.فرانس ۲۴

شبکه فرانس ۲۴ به پوشش مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و نوشت هزاران نفر با حضور در دانشگاه تهران در مراسم تشییع رئیس جمهور اسبق ایران شرکت کردند. این شبکه افزود: آیت الله خامنه ای بر پیکر آیت الله هاشمی نماز خواندند. پیکر رفسنجانی در مرقد امام خمینی بنیانگذار انقلاب ایران دفن خواهد شد.

۲.خبرگزاری رویترز

ایران در یک نمایش وحدت به رئیس‌جمهور پیشین خود ادای احترام و با وی خداحافظی کرد. صدها هزار ایرانی روز سه‌شنبه در مرکز تهران برای خاکسپاری علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور پیشین این کشور تجمع کردند تا وحدت خود را برای تکریم این فرد مصلحت گرای جمهوری اسلامی نشان دهد.

۳.شبکه سی ان ان

صدها هزار نفر ایرانی امروز در داخل و خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران، واقع در مرکز پایتخت برای برگزاری مراسم تشییع رئیس‌جمهور پیشین این کشور حضور به هم رساندند. نماز این مراسم را آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران برپا کرد و حسن روحانی رئیس‌جمهور علی لاریجانی رئیس پارلمان و صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه نیز در کنار وی حضور داشتند. دولت ایران به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

۴.شبکه آسوشیتدپرس

بر اساس تصاویر شبکه آسوشیتدپرس، مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور مقامات کشوری و لشکری، اقشار مختلف مردم و اعضای خانواده آن مرحوم در دانشگاه تهران برگزار شد.

مطلب مرتبط:۲۱ پیام تسلیت شخصیت های مهم جهان برای درگذشت آیت الله رفسنجانی

مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی

۵.بی‌بی‌سی

جمعیت گسترده‌ای از مردم در مراسم خاکسپاری رئیس‌جمهور پیشین ایران شرکت کردند. روز سه‌شنبه صدها هزار نفر از مردم ایران در مرکز تهران پایتخت این کشور حضور یافتند تا علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور پیشین ایران در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ را تشییع کنند و به خاک بسپارند. آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم ایران نماز این مراسم را برگزار کرد.

۶.شبکه یورونیوز

صدها هزار نفر از مردم ایران روز سه‌شنبه به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای  رهبر معظم ایران در دانشگاه تهران حضور یافتند تا برای آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی مراسم تشییع و خاکسپاری برگزار کنند. ایران در تکریم رئیس‌جمهور پیشین خود مراسم چند ساعته برپا کرد و استفاده از اتوبوس و مترو نیز برای شرکت کنندگان رایگان بود.

۷.روزنامه گاردین

روزنامه گاردین نیز در گزارش خود با تاکید بر حضور صدها هزار نفری مردم ایران در مراسم تشییع و خاکسپاری نوشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  رئیس‌جمهور سابق ایران در حالی در تهران دفن شد که هم تندروها و هم اصلاح‌طلبان در این مراسم حضور داشتند. عزاداران پوسترهای چهره رفسنجانی را در دست داشتند و در تقدیر از وی شعار سر می دادند.

مطلب مرتبط: ۷ رسانه خبری مهم جهان به درگذشت آیت الله رفسنجانی واکنش نشان دادند

۸.خبرگزاری فرانسه

ده‌ها هزار نفر در مراسم تشییع پیکر (آیت‌الله) هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق‌ ایران، شرکت کردند.

روزنامه ایندیپندنت، نیویورک تایمز، واشنگتن پست، اینترنشنال بیزینس تایمز بوستون گلوب، تایمز آوایندیا و تعدادی دیگر به ارائه گزارش هایی از این مراسم پرداختند.

بازتاب مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های عربی

۹.القدس العربی

ایران بر پیکر بارزترین شخصیت اعتدال‌گرا گریست. این رسانه عربی در ادامه نوشت: جمعیت زیادی در مراسم تشییع آیت‌الله رفسنجانی که به شیخ اعتدال معروف است، شرکت کردند و آیت‌الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی که ایشان را رفیق و همرزم قدیمی وصف کرده بود، بر پیکر آن فقید نماز میت خواند.

مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی

۱۰.اباره پرس

نظام جمهوری اسلامی ایران بعد از رحلت امام خمینی(ره) ، امروز بزرگترین سیاستمدار خود را از دست داد. این خبرگزاری در ادامه نوشت:‌آیت‌الله رفسنجانی یکی از ارکان جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود و در طول زندگی  سیاسی‌اش تلاش کرد سیاست باز و مسالمت‌آمیز و بدون جنگ و کشتار به کار گیرد. او صاحب سیاست سازندگی ایران بعد از جنگ با عراق و همچنین صاحب سیاست صلح با سازمان ملل است و می‌توان گفت که او اولین گام ها برای تغییر و تحول ایران را بر داشت.

۱۱.عرب ۴۸

صدها هزار نفر در مراسم تشییع رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس‌جمهور سابق ایران علی اکبر هاشمی رفسنجانی که از ارکان جمهوری اسلامی ایران است، شرکت کردند و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران که با شنیدن خبر درگذشت آن فقید بسیار متاثر شد و از ایشان تعریف و تمجید کرد ، بر پیکر ایشان نماز میت اقامه کرد. این خبرگزاری در ادامه نوشت:‌ بسیاری از مردم تصاویر آیت‌الله خامنه‌ای در کنار آیت‌الله رفسنجانی را در دست داشتند. خانمی تصویری را در دست داشت که بر آن نوشته بود:  « خداحافظ ای مبارز قدیمی».

۱۲.المیادین

آیت‌الله رفسنجانی در مرقد امام خمینی (ره) به خاک سپرده شد و تعداد زیادی از سیاستمداران و علمای دین و مردم عادی در مراسم تشییع آیت‌الله رفسنجانی شرکت کردند و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی بر پیکر آن فقید نماز میت اقامه کرد

۱۳.روزنامه الرأی

صدها هزار نفر در مراسم تشییع آیت‌الله رفسنجانی که به اعتدال‌گرایی معروف بود شرکت کردند و آیت‌الله خامنه‌ای که ایشان را رفیق قدیمی وصف کرده بود بر پیکر ایشان نماز خواندند. الرأی در ادامه نوشت:‌شخصیت‌های بزرگی از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و برادر ایشان صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه در این مراسم شرکت کردند.

 

۱۴.الوحده

 با اشاره به میزان شرکت کنندگان در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور سابق ایران نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای که ایشان را دوست قدیمی وصف کرده و تاکید کرده بود که اختلاف دیدگاه بر دوستی شان تاثیرگذار نبوده است، بر پیکر ایشان نماز میت خواند.

مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی

۱۵.الجزیره

در گزارش الجزیره آمده است: ده ها هزار نفر به همراه رهبر ایران در دانشگاه تهران تجمع کردند تا مراسم تشییع “آیت الله هاشمی رفسنجانی” رئیس جمهور سابق برگزار کنند. الجزیره نوشت: رهبر ایران و “علی لاریجانی” از جمله مقاماتی بودند که بر پیکر رفسنجانی نماز اقامه کردند.

۱۶.العهد

پایگاه لبنانی «العهد» نیز اعلام کرد مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در تهران و با حضور گسترده مردم ایران برگزار شد. این پایگاه خبری نوشت: همچنین آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) بر پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی نماز میت اقامه کردند.

۱۷.النشره

پایگاه النشره لبنان به پوشش مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و نوشت: ده‌ها هزار نفر از مردم ایران در مراسم تشییع آیت الله رفسنجانی شرکت کردند.

۱۸.روسیا الیوم

شبکه خبری روسیا الیوم به پوشش مراسم بدرقه آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام پرداخت و اعلام کرد هزاران نفر در مراسم تشییع وی شرکت کردند.

۱۹.شبکه الغدیر عراق

شبکه عراقی الغدیر نیز مراسم تشییع رئیس تشخیص مصلحت نظام را پوشش داد و اعلام کرد حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر فرزانه ایران بر پیکر آیت الله هاشمی نماز میت اقامه کردند.

۲۰.العربیه

شبکه العربیه نیز به مانند دیگر شبکه‌های خارجی به بازتاب مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و اعلام کرد: ده‌ها هزار نفر در دانشگاه تهران حضور یافتند و آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران بر پیکر وی نماز خواندند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

 بازتاب مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی در ۲۰ رسانه خارجی


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی