کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ مذهبی ترین و خداناباور ترین کشور دنیا

خداناباور بودن در حال افزایش است. در حالی که دستاوردها نسبتا کوچک هستند، اما مطالعات به اثبات و تایید این واقعیت ادامه می‌دهند که کسانی که بی‌اعتقاد هستند اقلیتی در حال رشد را تشکیل می‌دهند.

۱۰ مذهبی ترین و خداناباور ترین کشور دنیا

اخیرا، TheBlaze درباره‌ی رشد “بی‌دین‌ها” در امریکا به شما مطالبی ارائه کرده است – یعنی افرادی که وجود قدرتی برتر را نمی‌پذیرند(امروزه از هر پنج امریکایی یک نفر در این دسته بندی قرار می‌گیرد). حالا، در مطالعه‌ای جدیدی توسط RedC Opinion Poll دریافته‌اند که خداناباوری نیز در سراسر جهان در حال افزایش است.

در کل اکثریت جمعیت جهان همچنان باورمند هستند؛ طبق گزارش ۵۹ درصد از شهروندان جهانی خودشان را آدم‌های مذهبی می‌دانند. برعکس، ۲۳ درصد از کسانی که از آنها نظرسنجی شد خودشان را غیرمذهبی به حساب می‌آورند و ۱۳ درصد دیگر مدعی‌اند که “خداناباور محض” هستند.

برای جمع‌آوری داده‌ها جهت تهیه‌ی “شاخص جهانی دینداری و خداناباوری”، موسسه‌ی بین‌المللی مین گالوپ از بیش از ۵۱۹۰۰ مرد و زن از ۵۷ کشور و ۵ قاره‌ی جهان مصاحبه کرد. این تحقیق چند یافته‌ی جالب با خود به همراه داشته است. برای شروع این که، وقتی بحث از دینداری می‌شود، بین آدم‌های ثروتمند و فقیر تفاوت وجود دارد.

در این گزارش آمده است “جالب است که کاهش دینداری وقتی اتفاق می‌افتد که رفاه دنیوی افراد افزایش پیدا می‌کند. اگر شهروندان هر ۵۷ کشور در ۵ گروه جای داده شوند، از نسبتا فقیر گرفته تا نسبتا ثروتمند، هر چه فرد ثروتمندتر شود، خودش را کمتر مذهبی می‌داند.”

درآمد نسبت کسانی که خودشان را مذهبی میدانند
کم درآمد ۶۶%
پایین تر از متوسط ۶۵%
متوسط ۵۶%
بالاتر از متوسط ۵۱%
پر درآمد ۴۹%

مطلب مرتبط: بی دین ترین کشورهای دنیا :۱۰ کشور با کمترین اعتقادات مذهبی

در سراسر جهان، در بین کسانی که خودشان را مذهبی معرفی کرده‌اند نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای وجود دارد. در مقایسه با تحقیق یکسانی که موسسه‌ی بین‌المللی وین گالوپ در ۲۰۰۵ انجام داد، در بین متوسط جهانی ۳۹ کشور مورد آزمایش در هر دو مطالعه، شاخص دینداری ظرف یک دوره‌ی هفت ساله ۹ درصد کاهش داشته است. در طی چارچوب زمانی یکسان، خداناباوری با یک افزایش ۳ درصدی مواجه شده است.

کاهش اعتقادات ممکن است برای بعضی‌ها نگران‌کننده باشد، بخصوص وقتی کشورهایی را بررسی می‌کنیم که این نسبت‌ها در آنها بیشترین مقدار را داشته‌اند. ویتنام (۲۳- درصد)، ایرلند (۲۲- درصد)، سوئیس و فرانسه (هر دو ۲۱- درصد) از جهت بیشترین کاهش در شاخص اعتقادات در صدر این جدول قرار گرفتند. حتی ایالات متحده نیز با تغییر ۱۳- درصدی در دینداری راه خود را به این فهرست باز کرده است.

۱۰ کشور که از ۲۰۰۵ کاهش چشمگیری را در شاخص دینداری تجربه کرده‌اند

کاهش در شاخص دینداری

کشور ۲۰۰۵ ۲۰۱۲ % تغییر در دینداری
متوسط جهانی ۷۲% ۶۲% %۹-
ویتنام ۵۳% ۳۰% %۲۳-
ایرلند ۶۹% ۴۷% %۲۲-
سوئیس ۷۱% ۵۰% %۲۱-
فرانسه ۵۸% ۳۷% %۲۱-
افریقای جنوبی ۸۳% ۶۴% %۱۹-
ایسلند ۷۴% ۵۷% %۱۷-
اکوادور ۸۵% ۷۰% %۱۵-
ایالات متحده ۷۳% ۶۰% %۱۳-
کانادا ۵۸% ۴۶% %۱۲-
اتریش ۵۲% ۴۲% %۱۰-

مطلب مرتبط: ۲۰ کشور با بیشترین جمعیت آتئیست و آگنوستیک در جهان

از تمام افراد حاضر در این مطالعه پرسیده شده بود، “فارغ از این که در یک عبادتگاه حاضر می‌شوید یا نه، می‌توانید بگویید که آیا یک فرد مذهبی، فرد غیر مذهبی، یا خداناباور محض هستید؟”

در میان جالب‌ترین نتایج حاصله فهرستی هست که کشورهایی را نشان می‌دهد که بزرگترین جمعیت خداناباوران را دارند. با در نظر گرفتن این که تنها ۱۳ درصد از مردم جهان(حداقل بر اساس کشورهایی که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند) هیچ اعتقادی به قدرت برتر ندارند، سطح خداناباوری در کشورهای صدر این فهرست ممکن است تعجب برانگیز باشد.

۱۰ کشور (در واقع ۱۱ کشور، چون ۴ کشور در نسبت ۱۰% با هم برابر هستند) که به ترتیب بیشترین ناباوران را دارند عبارتند از: چین، ژاپن، جمهوری چک، فرانسه، کره‌ی جنوبی، آلمان، هلند، اتریش، ایسلند، استرالیا و ایرلند. در جدول زیر توضیحات بیشتری در این زمینه وجود دارد:

۱۰ خداناباور ترین مردم عبارتند از:

کشورها یک شخص مذهبی یک شخص غیرمذهبی یک خداناباور محض نمیدانم / پاسخی ندارم
چین ۱۴% ۳۰% ۴۷% ۹%
ژاپن ۱۶% ۳۱% ۳۱% ۲۳%
جمهوری چک ۲۰% ۴۸% ۳۰% ۲%
فرانسه ۳۷% ۳۴% ۲۹% ۱%
کره‌ی جنوبی ۵۲% ۳۱% ۱۵% ۲%
آلمان ۵۱% ۳۳% ۱۵% ۱%
هلند ۴۳% ۴۲% ۱۴% ۲%
اتریش ۴۲% ۴۳% ۱۰% ۵%
ایسلند ۵۷% ۳۱% ۱۰% ۲%
استرالیا ۳۷% ۴۸% ۱۰% ۵%
ایرلند ۴۷% ۴۴% ۱۰% ۰%

مطلب مرتبط: ۱۰ مذهبی ترین کشور جهان

در روی دیگر سکه، مذهبی‌ترین کشورهای جهان نیز ارزش بررسی دارند. غنا، نیجریه، ارمنستان، فیجی و مقدونیه در صدر فهرست قرار دارند. برزیل که در جایگاه دهم قرار می‌گیرد، جمعیت معتقدی برابر با ۸۵ درصد دارد. در اینجا جدول مذهبی‌ترین مردم جهان به شما ارائه می‌شود:

کشورها یک شخص مذهبی یک شخص غیرمذهبی یک خداناباور محض نمیدانم / پاسخی ندارم
غنا ۹۶% ۲% ۰% ۱%
نیجریه ۹۳% ۴% ۱% ۲%
ارمنستان ۹۲% ۳% ۲% ۲%
فیجی ۹۲% ۵% ۱% ۲%
مقدونیه ۹۰% ۸% ۱% ۱%
رومانی ۸۹% ۶% ۱% ۳%
عراق ۸۸% ۹% ۰% ۳%
کنیا ۸۸% ۹% ۲% ۱%
پرو ۸۶% ۸% ۳% ۳%
برزیل ۸۵% ۱۳% ۱% ۱%

 

“شاخص جهانی دینداری و خداناباوری” از هر کشور حدود ۱۰۰۰ نفر را (در کل ۵۱.۹۲۷ نفر) به عنوان نمونه‌های احتمالی ملی در نظر گرفت. بین نوامبر ۲۰۱۱ و ژانویه‌ی ۲۰۱۲ با پاسخ دهندگان به صورت رو در رو یا از طریق تلفن صحبت شد. گفته می‌شود که حاشیه‌ی خطا در سطح اطمینان ۹۵ درصد ۳.۵+/- درصد است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: theblaze

۱۰ مذهبی ترین و خداناباور ترین کشور دنیا


 

مطالب مرتبط
۷ راز موفقیت در کارآفرینی
۱۰ عادت آدم های دوست داشتنی و متنفذ
۱۰ زیباترین سخنان بزرگان جهان درباره موفقیت
۹ عادت زوج های خوشبخت که هرگز به کسی نمی گویند
زالو درمانی: درمان ۶ بیماری با زالو درمانی
۱۰ صنعتی ترین کشور جهان
۴۰ بهترین شرکت هواپیمایی جهان در ۲۰۱۶ بر اساس عملکرد به موقع
۹۰ حقیقت مهم درباره هولوکاست
مونترال بهترین شهر چند فرهنگی جهان
خواص گردو : ۲۵ فایده گردو برای سلامتی که نمی‌دانستید
۴۵ بیماری ناشی از آلودگی هوا ، آب و خاک
۱۶ نکته درباره پیشگیری و درمان اثر گاز اشک آور و اسپری فلفل

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی