کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵؛ طولانی‌ترین ماراتن دیپلماسی قرن ۲۱

از روند مذاکرات جاری میان ایران و گروه پنج به علاوه یک به عنوان یکی از طولانی‌ترین ماراتن‌های دیپلماسی طی چند دهه اخیر در جهان یاد شده است.

به گزارش بازده، روزنامه آرمان روز یکشنبه در یادداشتی به قلم رضا رییسی از روند مذاکرات جاری میان ایران و گروه پنج به علاوه یک به عنوان یکی از طولانی‌ترین ماراتن‌های دیپلماسی طی چند دهه اخیر در جهان یاد کرده است.

iran-talks2.jpg

توافق در آزمون تصمیم آخر

این یادداشت می‌افزاید: «تمدید» واژه‌ای تکراری و آشنا برای اهالی رسانه و دیپلمات‌هایی است که در حاشیه و متن مذاکرات، سه هفته است که طولانی‌ترین ماراتن دیپلماسی چند دهه اخیر جهان را در برابر انظار عمومی روی پرده برده‌اند. واژه‌ای که شاید از فرط تکرار کسالت‌آور و ملال‌انگیز شده اما این «تمدید» با تمدیدهای دیگر متفاوت است.

این بار نه خبری از فشار ضرب‌الاجل کنگره است و نه طرفین درگیر در تدوین و نگارش متن و ضمائم سند سیاسی برنامه جامع اقدام مشترک. این بار هر آنچه مبهم بوده شفاف شده و پس از هزاران ساعت جلسه در سطوح کارشناسی، معاونان و وزرای خارجه پرانتزها رنگ باخته و متون شفاف‌تر از هر زمان دیگری روی میز وزرای خارجه قرار دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده در پایان روز جمعه تاکید کرد که پیشرفت‌های خوبی حاصل و حالا تنها یکی دو مورد اختلاف مهم باقی مانده است. البته درست است که این جمله هم برای خبرنگاران و اهالی رسانه از فرط تکرار ملکه ذهن شده که دیپلمات‌ها همواره می‌گویند: “پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم اما چند اختلاف مهم باقی مانده است” اما این بار مشخص است که کار از به‌کارگیری جمله کلیشه‌ای و از سربازکنی فراتر رفته چراکه هم متن و ضمائم توافق تنظیم و هم همه طرفین مشخص‌تر از قبل به باقی ماندن انگشت‌شمار اختلافات تاکید دارند.

از طرف دیگر به نظر نمی‌رسد مذاکرات بیش از این امکان و ضرورت تمدید داشته باشد چراکه مذاکرات به مرحله‌ای رهنمون شده که باید طرفین به تصمیم‌گیری نهایی پرداخته و اراده سیاسی لازم را نشان دهند و این امر هم زمان‌بر نیست و نیاز به چانه‌زنی‌های فشرده و مو به مو ندارد. در واقع چانه‌زنی‌ها انجام پذیرفته و اکنون تنها نیاز به رایزنی‌های درون‌گروهی و هماهنگ‌سازی مواضع است تا در اقدامی مشترک هر یک از طرفین تعهداتی را که در متون نگارش یافته و نیز آخرین موارد را نهایی کرده و در قالب سند نهایی رونمایی کنند.

iran-talks3.jpg

از شواهد و قرائن هم پیداست که نه هیات امریکایی و نه هیات ایرانی تمایلی به ادامه حضور در وین پس از دوشنبه ندارند و اگر قرار است اندک موارد اختلافی حل و فصل شود اکنون موسم و موعد آن است که هیچ مذاکره‌ای تا ابد قابل تمدید نیست و به نظر هم نمی‌رسد در هیچ بازه زمانی دیگری با توجه به معارضان و کارشکنان مخالف توافق و شرایط سیاسی اعم از داخلی و منطقه‌ای و بین‌المللی بتوان تا این میزان کار را تا مرز پایان پیش برد و همه چیز را مهیای حصول توافق نهایی کرد.

آغاز مطلوب روز اول سه‌گانه نهایی

پنجشنبه در فرآیند دوهفته‌ای مذاکرات نهایی یک گرانیگاه کلیدی بود که نشان داد مذاکرات امکان امتداد پس از تکانه‌های سخت را دارد و نشانه‌ای از اینکه طرفین برای اتفاق بزرگ مهیا می‌شوند. از روز جمعه مذاکرات روی متن و خط پایانی قرار گرفت و در انتهای روز جان کری از پیشرفت‌های خوب و حل برخی اختلافات مهم گفت.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در گفت‌وگوی اختصاصی با سی‌ان‌ان تاکید کرد: زمان تصمیم‌گیری‌های حساس فرا رسیده و هیچ زمانی تا این اندازه به حصول توافق هسته‌ای نزدیک نبوده‌ایم و تنها لازم است پاره‌ای از مسائل کاملا سیاسی در جریان مذاکرات حل و فصل شود.

با این عقبه مثبت روزشنبه به عنوان نخستین روز از سه‌گانه نهایی مذاکرات آغاز شد و محمدجواد ظریف و جان کری با حضور فدریکا موگرینی و معاونان وزرای خارجه جلسه صبح خود را آغاز کردند. ارنست مونیز و علی‌اکبر صالحی نیز به جلسه وزرای خارجه پیوسته و پس از آن جلسات دوجانبه را پی گرفتند.

وزرای خارجه فرانسه و آلمان نیز دوباره به وین آمده و جلسه مشترک وزرای خارجه اروپایی، امریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را در غیاب وزرای خارجه چین و روسیه برگزار کردند از طرف دیگر در انتهای روز سرگئی لاوروف که گفته می‌شد در صورت انجام توافق هسته‌ای به وین بازخواهد گشت پس از برگزاری سه نشست مهم در روسیه به وین و هتل کوبورگ آمد.

روز شنبه یکبار دیگر با ترافیک کاری وزرای خارجه همراه بود و نشست‌های دوجانبه و چندجانبه برگزار شد و البته از آن حیث که گفته می‌شود اختلافاتی میان اعضای ۱+۵ وجود دارد برگزاری چنین نشست‌هایی لازم و ضروری است. همچنین جلسه‌ای نیز میان وزرای خارجه ایران و امریکا با حضور موگرینی و اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان برگزار شد.

عقب‌نشینی امریکایی و شایعه‌سازی رسانه‌ای

در حالی که جان کری در روز پنجشنبه از ترک میز مذاکره در صورت عدم نتیجه بخشی آن گفته و به نوعی سعی بر این شد که توپ به زمین طرف ایرانی انداخته شود و عواقب احتمالی شکست مذاکرات و بار روانی آن متوجه طرف ایرانی شود، با هوشمندی ظریف و هیات ایرانی این حربه تبلیغاتی کارگر نیفتاده و روندی معکوس به خود گرفت؛ سخنان کری و وزارت خارجه امریکا دچار چرخش ملموس شد چون آنان به هیچ روی نمی‌خواهند مذاکره بی‌نتیجه به پایان برسد و تنها در یک فرآیند تبلیغاتی بازی‌های رسانه‌ای به راه می‌اندازند.

کری پس از اظهارات روز جمعه و بعد از دیدار روز شنبه با ظریف و موگرینی در توئیتر خود نوشت: امروز درچارچوب مذاکرات هسته‌ای با ظریف و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین دیدار کردم. هنوز مسائل سختی در این مذاکرات وجود دارد که باید حل شوند. اظهاراتی که نشان از کنار گذاشتن حاشیه‌ها و تمرکز روی متن مذاکرات برای نتیجه بخشی آن می‌دهد.

iran-talks4.jpg

سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز تاکید کرده که اگر مذاکره‌کنندگان برای ادامه کار روی توافق تلاش نمی‌کردند در وین نمی‌ماندند. وی از ادامه مذاکرات تا روز دوشنبه و همکاری با دیگر اعضای ۱+۵ برای حصول توافق می‌گوید و حتی در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال عدم نتیجه بخشی مذاکرات تا روز دوشنبه، تاکید می‌کند: اگر توافقی حاصل شود چیزی که ما روی آن کار می‌کنیم یک توافق خوب خواهد بود.

ما این را بارها تکرار کرده‌ایم که نمی‌خواهیم ضرب‌الاجل‌ها ما را هدایت کنند. ما ترجیح می‌دهیم به بهترین توافق ممکن دست یابیم. سخنی که پا فراتر از تاکید بر پایانی بودن ضرب‌الاجل دوشنبه گذاشته و بر این نکته صحه می‌گذارد که طرف امریکایی نمی‌خواهد به هیچ روی با دستان خالی وین را ترک کند.

در مقابل اینگونه اظهارات شایعاتی در رسانه‌ها پیچیده که اگر تا روز دوشنبه مذاکرات به پایان نرسد مذاکرات تا ماه سپتامبر تمدید خواهد شد، نکته‌ای که به نظر می‌رسد بر آمده از جنگ روانی و تبلیغاتی منتقدان توافق باشد چراکه اگر قرار بر چنین تمدیدی بود طرفین بسیار زودتر دست به آن می‌بردند و از طرف دیگر همانگونه که اشاره رفت دلیل منطقی برای عدم نتیجه بخشی مذاکرات با توجه به راه پیموده در مقطع فعلی وجود نداشته و توجیه مقبولی برای تمدید بلندمدت نیز وجود ندارد.

شاید باید این بار بی‌هیچ اما و اگری به وعده دیپلمات‌ها باور داشته باشیم که می‌گویند: پیشرفت کرده‌ایم. پیشرفتی که گویا در میلیمترهای آخر توافق توجه همه جهانیان را به خود معطوف کرده است و این بار توسط موگرینی و در بالکن هتل کوبورگ عنوان می‌شود. بالکنی که این روزها محمل تازه‌ای برای عرض اندام دیپلمات‌ها و پیام‌رسانی آنان شده است.

سایت کسب و کار بازده

منبع: روزنامه آرمان

 

مطالب مرتبط
کنگره امریکا جزئیات اموال توقیف شده ایران در این کشور را منتشر کرد
اخراج محترمانه بداخلاق‌ها از ایران؛ حذف پژو از بازار خودرو
حضور چشم بادامی‌ها در صنایع بالادستی/ تمایل ۱۰۰۰ شرکت ژاپنی برای حضور در ایران
ایران دارای کم‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری در خاورمیانه
سرمایه‌گذاری در ایران
زمان دقیق لغو تحریم‌های نفتی ایران مشخص شد
پوتین قدرتمندترین مرد جهان ۱۰ روز دیگر به ایران می‌آید
ایران بالاترین ظرفیت اقتصادی و نظامی را در خاورمیانه دارد
هواپیماهای ‌امریکایی از دی امسال در خطوط هوایی ایران
۸ نکته‌ی برجسته‌ی گزارش آژانس در مورد ایران از نگاه رویترز
ایران بهترین جایگزین کالاهای ترکیه در بازار روسیه است
سفر بروید، یارانه بگیرید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی