کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مدیریت منابع

مدیریت منابع چیست ؟

مدیریت منابع ، یا Resource Management ، فرآیندی است که از طریق آن کسب و کارها منابع مختلف‌شان را به طرز کارآمدی مدیریت می‌کنند. آن منابع می‌توانند نامشهود- آدم‌ها و زمان- و مشهود-تجهیزات، مواد و امور مالی- باشند.

این امر شامل برنامه‌ریزی می‌شود برای آن‌که منابع مناسب به امور مناسب تخصیص پیدا کنند. مدیریت منابع شامل برنامه‌ها و بودجه‌ها برای آدم‌ها، پروژه‌ها، تجهیزات و تدارکات است.

درحالی که اغلب از آن در ارجاع به مدیریت پروژه استفاده می‌شود، در بسیاری از حوزه‌های دیگرِ مدیریت کسب و کار نیز به کار بسته می‌شود. یک کسب و کار کوچک، به طور ویژه، به مدیریت منابع در شماری از حوزه‌های مختلف تمرکز می‌کند شامل:

  • امور مالی – آیا از پس هزینه‌های جاری بر می‌آید یا می‌تواند در تجهیزات جدید یا آموزش کارکنان سرمایه‌گذاری کند؟
  • نیروی انسانی – آیا برای کارِ در حال انجام آدم‌های مناسب را در اختیار دارد؟ آیا به استخدام نیاز خواهد داشت اگر آن مشتری جدید را جذب کند و اگر پاسخ مثبت است، آن آدم‌ها چه مهارت‌هایی لازم است داشته باشند؟
  • فضای فیزیکی – آیا دفتر شرکت یا فضای تولیدی طوری پیکربندی شده است که منابع دیگر را برای بیشینه‌ی کارآمدی بتوان مدیریت کرد؟
  • تجهیزات – آیا ابزار انجام آن‌چه لازم است را دارد؟
  • فناوری – برای موفقیت، کسب و کار به چه چیزی نیاز دارد و آیا منابع مالی باید بازتخصیص داده شوند تا آن چه مورد غفلت قرار گرفته است تامین بودجه شود؟

در مدیریت پروژه

هنگام استفاده در اشاره به مدیریت پروژه، مدیریت منابع اغلب به تسطیح و هموارسازی منابع به کاربسته می‌شود.

تسطیح منابع برای اجتناب از کمبودها یا فزونی‌های موجودی با حفظ ذخیره‌ی منابع در سطحی که از هر دو مشکل اجتناب می‌کند طراحی می‌شود. نرم‌افزار تخصصی می‌تواند به تعیین آن سطح کمک کند.

همچنین در اشاره به زمانی که تکمیل یک پروژه طول می‌کشد نیز استفاده می‌شود. هنگام تسطیح، تاریخ‌های شروع و پایان تعدیل می‌شوند تا با دسترسی منابع هماهنگ شوند. تسطیح ممکن است جدول زمانی پروژه را گسترش دهد.

هموارسازی منابع فن برنامه‌ریزی است که تلاش می‌کند ضرب‌العجل مشخصی را برآورده کند در حالی که از مازاد و کمودهای در منابع اجتناب می‌کند. هدف استفاده‌ای مستمر از منابع در طول زمان است.

در ساده‌ترین سطح آن برای کسب و کارهای کوچک، مدیریت منابع درباره‌ی حصول اطمینان از این است که یک شرکت از توانمندی ها  و داشته هایش عاقلانه و به صورت کارآمد استفاده می‌کند.

مطالب مرتبط
۷ راز برگزاری جلسات کاری پربارتر و موفق تر
مدیریت جلسات کسب و کار: ۱۰ نکته برتر برای مدیریت جلسات کسب و کار
حکمرانی فناوری بر آینده وحشتناک است
۱۰ فناوری برتر که دنیای پزشکی را تکان می‌دهد
۱۳روش فوری برای بهره وری در شغل جدیدتان
من به آینده‌ای بدون تصادف باور دارم
نوآوری در کسب و کار
۳ مرحله برای مدیریت پروژه های اضطراری
۵ بهترین اسمارت فون جیبی
۸ ضرب‌ المثل‌ مدیریتی عجیب جهان
۷ عادت پولی همسر که بالاخره شما را دق می دهد
چگونه یک رئیس قدرتمند باشیم ؟

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی