کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ماجرای گوگل و استخدام نابغه ای ۱۸ ساله

ماجرای گوگل و استخدام نابغه ای ۱۸ ساله

آیا از ماجرای گوگل و استخدام نابغه ای ۱۸ ساله اش مطلع هستید؟ افراد زیادی شانس این را پیدا نمی‌کنند که قبل از تمام کردن دانشگاه در گوگل کار کنند. ولی برای Larry Gadea داشتن شغل در گوگل درست بعد از پایان دبیرستان و در سن ۱۸ سالگی امری عادی محسوب می‌شد. حالا پس از گذشت چند سال، او صاحب استارت آپ ۱۵ میلیون دلاری خود است.

گادا برنامه‌نویسی را از ۸ سالگی آغاز کرد؛ او عاشق کامپیوتر بود و تا قبل از دبیرستان بازی کامپیوتری می‌ساخت. ولی ساخت یک Plug-in برای Google Desktop Search باعث شد تا او در رادار گوگل دیده شود. این گونه بود که ماجرای گوگل و استخدام نابغه ای ۱۸ ساله رقم خورد. چیزی که او ساخته بود به کاربران کمک می‌کرد تا فایل‌ها را پیدا کرده و در کامپیوترشان فهرست کنند؛ چیزی که پیش از آن Google Desktop Search قابلیتش را نداشت. این امر ویژگی جست‌وجو را بسیار کاربردی‌تر کرد و خیلی زود استفاده از آن متداول شد.

Gadea.jpg

لری گادا در این مورد می‌گوید: در آن زمان Google Desktop Search اجازه پلاگ‌این نمی‌داد و کار من در واقع نوعی هک بود که گوگل را مجبور می‌کرد به پلاگ‌این‌ها قابلیت اجرا دهد.

یک روز وقتی که او دانش‌آموز دبیرستانی بود، ایمیلی تصادفی از گوگل دریافت کرد. او که ترسیده بود که شاید کار غیر قانونی انجام داده است، با نگرانی ایمیل را باز کرد. در ایمیل نوشته شده بود: «چرا این کارها را به تنهایی انجام می‌دهی؟ چرا با ما این کارها را انجام نمی‌دهی؟»

لری گادا ادامه می‌دهد: آنها از من خواستند تا به صورت تمام وقت با آنها همکاری کنم و من خیلی هیجان زده بودم که در ۱۸ سالگی پیشنهادی از گوگل دریافت کرده‌ام.

ولی یک مشکل بزرگ وجود داشت؛ گوگل نمی‌دانست که گادا این قدر جوان است. با توجه به این‌که لری گادا یک نوجوان کانادایی بود، برای کار تمام وقت در امریکا نیاز به ویزا داشت و از آنجا که مدرک دانشگاهی نداشت، غیر ممکن بود که ویزای او تأیید شود.

بنابراین بجای کار تمام وقت در گوگل، گادا در طول تابستان قبل از رفتن به دانشگاه در دفتر مرکزی Mountain View گوگل به کارآموزی پرداخت. پس از این که دوره کارآموزی او تمام شد، گوگل پیشنهاد جدید به او داد. گوگل او را به عنوان یکی از نخستین مهندسان گوگل کانادا (Google Canada) استخدام کرد و به او اجازه داد که طی ۴ سال تحصیل دانشگاهی خود به صورت پاره‌وقت کار کند.

بعد از کالج، گادا خواست که چیز جدیدی را امتحان کند. توییتر یک استارت‌آپ تازه‌ای بود؛ بنابراین گادا از رییس خود در گوگل درخواست کرد که آیا او می‌تواند بین گادا و توییتر ارتباط برقرار کند؟

رییسم مرا به یکی از بنیان‌گذاران توییتر یعنی او ویلیامز معرفی کرد. من با آنها مصاحبه کردم و آنها نخستین کسانی بودند که به من پیشنهاد دادند.

در سه سال بعد گادا به عنوان یکی از مهندسان پشتیبانی در توییتر مشغول به کار شد. در اینجا بود که Murder را درست کرد؛ فناوری بهینه‌سازی دیتاسنتر که نقش مهمی در کاهش Fail Whales (اصطلاحی که از آن برای کرش‌های متعدد توییتر در سال‌های ابتدای کارش استفاده می‌شد) ایفا کرد.

ولی در سال ۲۰۱۲ گادا خواست تا کار جدیدی را امتحان کند. این بار او می‌خواست تا شرکت خود را راه‌اندازی کند.

مطلب مرتبط: ۴ درس از گوگل برای افزایش خلاقیت کارمندان

او تقریباً یک سال زمان صرف کرد تا ایده‌ای برای شروع کارش پیدا کند. در نهایت این ایده در هنگام دیدن دوستانش در شرکت اپل و گوگل به ذهنش رسید.

خیلی عجیب بود که اپل و گوگل به محض ورود به شرکت از شما می‌خواستند تا اطلاعات خود را در کامپیوتری در قسمت پذیرش تایپ کنید؛ ولی شرکت‌های کوچک‌تر چنین فناوری نداشتند. شخصی که در قسمت پذیرش کار می‌کرد باید میز کارش را ترک می‌کرد تا فرد مورد نظر شما را پیدا کند یا این که اصلا کسی نبود که به داد شما برسد.

گادا بعدها متوجه شد که شرکت‌های بزرگ به کمک مهندسان خود نرم‌افزار کنترل ورود افراد یا ارباب رجوع را توسعه داده‌اند؛ ولی شرکت‌های کوچک‌تر منابع لازم برای انجام چنین کاری را در اختیار نداشتند.

در سال ۲۰۱۳ گادا نرم‌افزاری به نام Envoy ساخت که می‌شد از آن در اداره‌ها برای ثبت نام افراد و ردیابی ملاقات کننده‌ها استفاده کرد. روال کار این طور است که افرادی که وارد اداره می‌شوند از طریق یک نرم‌افزار آیپد اطلاعات خود را وارد می‌کنند و عکس آنها هم از طریق آیپد ثبت می‌شود.

جدیدترین نسخه از این نرم‌افزار حتی اعلاناتی را به آیفون می‌فرستد و تصویر افراد را روی اپل واچ نمایش می‌دهد. بنابراین وقتی شما کارمند اداره‌ای باشید و کسی که قرار است با شما ملاقات کند وارد اداره می‌شود، شما بالافاصله متوجه می‌شوید که او آمده و درحال‌حاضر کجا است از این رو می‌توانید به استقبال او رفته یا او را راهنمایی کنید.

خیلی زود Envoy معروف شد و در بیش از ۱۰۰۰ اداره از جمله در شرکت‌هایی مثل Airbnb، Pandora، GoPro و تسلا مورد استفاده قرار گرفت و تمام این اتفاقات بدون هیچ تبلیغاتی و فقط از روی تبلیغ چهره به چهره بود که افرادی که از این نرم افزار رضایت داشتند آن را به شرکت‌های همکار خود هم معرفی می‌کردند.

شاید این موفقیت‌ها بهتر بتواند به ما در درک سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیون دلاری شرکتAndreessen Horowitz با همکاری کریس دیکسون دیگر کارآفرین امریکایی در Envoy کمک کند. این سرمایه‌گذاری پس از پرداخت ۱.۵ میلیون دلار از سوی مارک بنیوف- مدیرعامل Salesforce، آدام دی آنجلو- مدیرعامل Quora و جرمی استاپلمن مدیرعامل Yelp در نوامبر سال ۲۰۱۴ است.

دیکسون در مورد لری گادا می‌گوید: اگر امروز چرخی در سیلیکون ولی بزنید، تقریباً به هر استارت آپی که سر بزنید در قسمت پذیرش با نرم افزار Envoy مواجه می‌شوید. تقریباً این نرم‌افزار تبدیل به یک الزام در اداره‌ها شده است. لری یک اعجوبه و کارآفرین فوق‌العاده در سیلیکون ولی است.

 

تحریریه سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری:

ماجرای گوگل و استخدام نابغه ای ۱۸ ساله

گوگل و استخدام نابغه ای ۱۸ ساله چیست؟

منبع: زومیت

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۶۲ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی