کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چرا قیمت تمام شده خودرو در ایران ۴۰ درصد بیشتر از دنیا است

قیمت تمام شده تولید هر خودرو در ایران به طور متوسط ۴۰ درصد بیشتر از نرم‌های جهانی است و خودروسازان ایرانی ۱.۵ برابر قیمت تمام شده، محصول خود را به تولید می‌رسانند.

خودرو

منتقدان همواره به خودروسازان کشور فشار وارد می‌کنند که چرا محصولات خود را با قیمت تمام شده بالایی به تولید می‌رسانند اما عواملی که موجب این افزایش قیمت می‌شود را در نظر نمی‌گیرند.

محاسبات صورت گرفته نشان می‌دهد که قیمت تمام شده هر خودرو در ایران به طور متوسط ۴۰ درصد بالاتر از نرم جهانی و ارزش واقعی آن خودرو است که این موضوع ریشه در عوامل گوناگونی دارد و مهم‌ترین آن دولتی بودن این صنعت است.

مالیات بر ارزش ۱۰ درصدی، مالیات‌های غیر مستقیم، هزینه‌های بیمه‌ای و شماره‌گذاری از یک سو و ازدیاد نیروی انسانی در دو خودروساز کشور و ممنوع بودن تعدیل آنها از سوی دیگر، سبب شده تا هزینه تولید خودروها در ایران بالا رفته و بهره‌وری کاهش یابد. ظرف سال‌های ۸۸ تا ۸۹ در مجموع ۱.۵ میلیون خودرو را نزدیک به صد هزار کارگر تولید کرده‌اند اما امروز هم که میزان تولید خودروها به زیر یک میلیون دستگاه رسیده همین تعداد کارگر در کارخانه‌های خودرو کشور حضور دارند.

وجود خطوط تولید با تیراژ کمتر از ۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال سبب شده تا خودروسازان کشور نتوانند از طریق تولید انبوه هزینه‌های تمام شده را پایین بیاورند که این موضوع حتی سبب شده برخی خودروها با ضرر به تولید برسند.

اگر دولت دخالت‌های خود را در این صنعت کاهش دهد و مدیران آن با آزادی عمل و جسارت بیشتری بتوانند به انتخاب محصول و شریک تجاری خود اقدام کنند هم هزینه‌های تولید کاهش می‌یابد و هم این محصول با قیمت واقعی خود در بازار عرضه می‌شود.

سایت کسب و کار بازده

منبع:اقتصاد نیوز

بازده

مطالب مرتبط
گزارش بازار: خودنمایی خودرویی‌ها در بازار سبز
شرط هیوندایی برای مونتاژ خودرو در ایران
جدیدترین قیمت خودرو در بازار
آخرین قیمت خودرو از کارخانه تا بازار +جدول
۴ خودروی داخلی با افت قیمت مواجه شد
قیمت روز خودرو از کارخانه تا بازار
انقلاب خودرو‌های برقی در نروژ
تصویب یک قانون جدید خودرویی
۴ آذر ۱۳۹۴/ قیمت خودروهای داخلی از کارخانه تا بازار
پشت پرده واردات خودروهای آمریکایی
فراز و فرود در بازار خودرو
انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان: پژو ۴۰۵ و پراید نخرید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی