کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

قدیمی‌ترین بیوگرافی به زبان انگلیسی منتشر شد

قدیمی‌ترین بیوگرافی شناخته شده در قرن هفدهم میلادی متعلق به یک زن افریقایی برای نخستین بار به زبان انگلیسی ترجمه و روانه بازار کتاب شد.

bio.jpg

به گزارش بازده به نقل از مهر، نخستین بیوگرافی شناخته شده در قرن ۱۷ میلادی «زندگی و مبارزات مادر والاتا پطروس»  که توسط یک زن آفریقایی به رشته تحریر در آمده برای  اولین بار به زبان انگلیسی ترجمه می شود.

این بیوگرافی به سنت والاتا پطروس اهل اتیوپی تعلق دارد که در سالهای ۱۵۹۲ تا ۱۶۴۲ زندگی کرده است. او یکی از نجیب زاده های سرشناس در دوران خود بوده که  سال‌های زیادی از عمرش را به خدمت برای کلیسای ارتدوکس اتیوپی  گذرانده است.

زندگی نامه این زن افریقایی در سال  ۱۶۷۲ سالها بعد از مرگ وی و به قلم یکی از شاگردان او به رشته تحریر در آمده است.

وندی لورا بلچر مترجم و سرویراستار این اثر که در دانشگاه پرینستون نیز تدریس می‌کند در خلال پژوهش‌ها و مطالعاتش بر کتاب «سفر به حبشه» نوشته ساموئل جانسون، متوجه این این زن و سرگذشتش شده است. وی پس از بررسی‌های اولیه بیوگرافی این زن را پیدا کرد و تصمیم گرفت این زندگینامه را که تا امروز هیچ نسخه ترجمه شده‌ای از آن به زبان انگلیسی وجود ندارد برای نخستین بار به زبان انگلیسی ترجمه کند.

لورابلچر در این باره می‌گوید: وقتی مشغول مطالعه سفر به حبشه بودم با سطرهایی مواجه شدم که توجهم را بسیار جلب کرد.  جانسون در اثرش بارها یکی از زنان نجیب‌زاده و قدرتمند اتیوپی را تحسین می‌کند فردی که در دوران حیاتش در حد قدیس در کلیسای اتیوپی سرشناس بوده است. بنابراین تصمیم گرفتم بیشتر و بیشتر درباره او بدانم تا در خلال بررسی‌هایم به زندگی نام او رسیدم.

وی اضافه می‌کند: واقعیت این بود که من بسیار هیجان زده بودم با زندگینامه یک زن قدرتمند افریقایی رو به رو بودم که توسط یک آفریقایی دیگر به رشته تحریر درآمده است. برایم جالب بود تا بتوانم سرگذشت یک زن آفریقایی قدرتمند را که یکی از چهره‌های پرنفوذ در قرن هفده میلادی بوده به مردم امروز معرفی کنم . بنابراین برایم روشن بود که نمی‌توانم روی آرامش را ببینم مگر آنکه ترجمه این اثر را شروع کنم.

زندگینامه سنت والاتا پطروس با عنوان «زندگی و مبارزات مادر والاتا پطروس» با ترجمه لورا بلچر و با همکاری انتشارات دانشگاه پرینستون منتشر و روانه بازار کتاب شده است. این اثر تا امروز تنها به دو زبان ایتالیایی و امهاری زبان رسمی مردم اتیوپی منتشر شده است.


سایت کسب و کار بازده

منبع: گاردین

قدیمی‌ترین بیوگرافی به زبان انگلیسی منتشر شد


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۶۳ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی