کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فارغ از نتیجه‌ی مذاکرات به فکر ترميم ساختارهاي اقتصادي خود باشيم

یک کارشناس اقتصادی گفت: فارغ از اینکه نتیجه مذاکرات چه خواهد شد٬ ما باید به فکر ترمیم ساختارهای اقتصادی خود باشیم.

محمدآقا قوام نماينده‌ي اسبق ايران در صندوق بين‌المللي پول در گفت‌وگو با بازده، در پاسخ به اين سوال که در صورت توافق نهايي هسته‌اي بین ایران و کشورهای غربی که در روزهای پیش رو به احتمال زیاد نتیجه‌ی آن مشخص خواهد شد، چه تحولي در نظام بانکي روي خواهد داد، گفت: آن‌چه در لوزان سوييس اتفاق افتاد، بيانيه بود، يک نقشه‌ي راه کلي است و در واقع تمايلات دو طرف مذاکره را منعکس مي‌کند، نه اين‌که حالت توافق داشته باشد يا اين‌که تعهدي را براي طرفين داشته باشد.

ghavam1.jpg

 

وی افزود: اين نوع بيانيه‌ها بيشترين سودي را که براي طرفين دارند، سودهاي کوتاه‌مدت سياسي است که انعکاس آن هم روي بازارهاي ديگر اقتصادي، انعکاسي کوتاه‌مدت است که باز هم سبب مي‌شود يک‌سري سفته‌بازي و سودجويي کوتاه‌مدت رخ بدهد. کما اين‌که در بورس اوراق بهادار به يک‌باره ۴ هزار واحد افزايش شاخص رقم خورد و عده‌اي از سهامداران با عجله و شتاب احساسي کار را تمام‌شده تلقي کردند و سهام خريدند ولي دوباره شاخص کل افت کرد و عده‌اي ضرر کردند. در نتيجه اين بيانيه هيچ چيز واقعي‌اي نيست. اما مقداري آثار رواني دارد که در آن بالاخره يک عده‌اي متضرر مي‌شوند ولي هيچ چيز معني‌داري اتفاق نمي‌افتد. دولت‌ها هم معمولا از اين نوع بيانيه‌ها استفاده‌هاي سياسي مي‌کنند که آن هم خيلي کوتاه‌مدت است. سپس زماني که هياهوها تمام مي‌شود، مشخص مي‌شود اتفاق خاصي نبوده است. کما اين‌که بلافاصله حتي خود اين بيانيه هم که هيچ تعهدي را براي طرفين ايجاد نکرده بود، با بيرون آمدن فکت‌شيت‌ها و تحليل‌هاي طرفين چندين تفسير متضاد از آن بيرون آمد.

 

وي گفت: حال اگر که چارچوب و نقشه‌ي راه، اين بيانيه باشد، که فعلا همه‌گونه از اين بيانيه تفسير کرده‌اند. بيانيه‌ي لوزان چند تا رکن داشت. يکي چگونگي لغو تحريم‌ها بود که ما مي‌گوييم بلافاصله است و آن‌ها مي‌گويند به تدريج است. و بحث‌هاي ديگر در حوزه‌ي انرژي و نيز نظارت دائمي و … به ميان آمده است. الان هم رييس جمهور آمريکا جنگ زرگري به راه انداخته است و در واقع پله‌اي ديگر به مسير اضافه کرده است. حال نمي‌گوييم که غرب و آمريکا مايل نيستند مذاکره کنند و به نتيجه برسند ولي تمايل‌ها به اين صورت است که بالاخره ما را به نحوي از انحاء يا تبديل به يک بچه‌ي خوب کنند يا اين‌که ما را آن‌چنان که مي‌خواهند مهار کنند. اين نظارت‌ها از مهم‌ترين اهداف آن‌هاست. و به نظرم از ابتدا هم به دنبال همين امر بوده‌اند. اين موارد موجب دست‌اندازي خواهد شد. خب چه کسي نمي‌خواهد در قالب و زير چتر يک مذاکره به همه‌ي اين‌ها برسد؟ اين که خيلي خوب است، بدون اين‌که جنگ داشته باشيد، طرف را تحت سلطه‌ي خود درآوريد.

قوام اظهار داشت: در نهايت به نظرم اين مذاکرات ممکن است از نقطه‌ي شروع تا زماني که قرار است قرارداد کامل و توافق نهايي در روزهای آتی، چند فايده براي ما داشته باشد. يکي اين‌که نظام ما يک ساپورت و حمايت داخلي کسب خواهد کرد. ديگر اين‌که در بين مردم نيز نظرات يک‌دست خواهد شد. در واقع بين مردم يک يکپارچگي کامل در عقيده و اراده به وجود خواهد آمد. و متوجه مي‌شوند که دعوا بر سر چيز ديگري است و اکثر مردم در مورد سياست‌هاي غرب هم‌عقيده مي‌شوند.

وي در ادامه افزود: شايد اين توافق بتواند روي همکاري کشورهاي غربي با يکديگر با چين و روسيه اثر بگذارد به هر صورت در بازي ديپلماسي ما مي‌توانيم بهتر از آن‌ها بازي کنيم. به شخصه تصور نمي‌کنم توافق جامعي که دربرگيرنده‌ي همه چيز باشد، به دست بيايد. اما باز هم يک‌سري توافق‌هاي جزئي صورت خواهد گرفت به طور مثال درصدي از تحريم‌ها برداشته خواهد شد. يا اين‌که از هر تحريمي درصد خاصي برداشته مي شود. اما به نظرم غرب به طور قطع تحريم‌هاي چندين ساله‌اش را به طور کامل لغو نخواهد کرد. در آمريکا يک تشکيلات چند هزار نفري براي مديريت کردن و اداره کردن تحريم‌هاي اعمال شده، ايجاد شده است و اين به سادگي از بين نخواهد رفت.  داستان تحريم اصولا يک سياست اساسي و مهم غرب عليه کشورهاي ديگر است. در نتيجه‌ اتفاق مهم لوزان مرا به ياد داستان مردي مي‌اندازد که در ساحل با يک کاسه‌ي ماست مي‌خواست آب دريا را تبديل به دوغ کند.

قوام بيان کرد: ضمن اين‌که اگر به يک‌باره تحريم‌ها لغو شود، اول گرفتاري‌هاي ما نيز است چراکه ابتدا بايد ببينيم مديريت‌هاي داخلي خودمان براي اين اقتصاد به چه صورتي است، هميشه هم آب نعمت نيست. اگر سيلي بيايد و شما مديريت نداشته باشيد و سيل‌بند نداشته باشيد، ممکن است اين آب شما را با خود ببرد. مثلا يکي از نتايج لغو تحريم‌ها اين مي‌تواند باشد که منابع ارزي ما آزاد بشود. خب اگر اين‌ها را وارد اقتصاد کنيم دوباره اول بدبختي و تورم و … است. در مجموع نقش تحريم‌ها و مسائل بيروني در احساسات ما بين ۲۰ تا ۴۰ درصد است. ۶۰ درصد بايد خودمان سياست‌هاي اقتصادي‌مان، برنامه‌هاي‌مان و اهداف‌مان را درست کنيم. ۲ سال از عمر دولت روحاني مي‌گذرد اما مساله‌ي هدفمند کردن يارانه‌ها هنوز به جايي نرسيده است. در حالي که اين خودش يکي از شعارها عليه رييس جمهور سابق بود. خيلي بي‌معني است که کماکان کسي که پشت ماشين مازراتي نشسته است با کسي که پيکان دارد، هر دو يارانه بگيرند. اين از چه چيزي ناشي مي‌شود؟ نام اين طرح هدفمندي يارانه‌ها بود يعني يارانه‌ها را بر اساس گروه‌ها و اقشار آسيب‌پذير توزيع کنيم. حال چه يارانه‌‌هاي مستقيم يا چه غير مستقيم مثل بنزين و نان و …. دولت اين بهانه را مي‌آورد که نمي‌توانيم اين گروه‌ها و اشخاص هدف را مشخص کنيم يا اين‌که مي‌گويد جرات نداريم اين کار را بکنيم. پس دولت چه کاره است؟ اگر قرار است سياسي‌کاري کنيم، بايد گفت نمي‌توان اقتصاد را با سياست مخلوط کرد. اين خود يک مثال عيني بود که دولت بعد از ۲ سال هنوز نتوانسته است کاري در اين زمينه انجام دهد در حالي که حدود ۱۰ تا ۱۵ ميليون نفر هستند که در بدو امر مي‌توانند يارانه نگيرند و آن ها را حذف کنند.

 

اين کارشناس مسائل اقتصادي گفت: از اين قضيه گرفته تا مسائل ديگر، ما بايد خودمان مشکلات خودمان را درست کنيم. اين مشکلات ارتباطي به تحريم‌ها و … ندارد. بايد اهداف مشخصي داشته باشيد و آماده‌ي پذيرش هرگونه اتفاقي اعم از مثبت يا منفي باشيم. مثلا مي‌خواهيم قيمت نان را آزاد کنيم به دليل اين‌که نمي‌توانيم يارانه‌ي آن را پرداخت کنيم و اين قابل تحمل نيست. چرا بايد قيمت نان براي کارگري که يک قرص نان غذاي اصلي‌اش است با قيمت نان براي يک ثروتمند يکي باشد؟ اين‌ها مشکلات اقتصاد ما است که اگر تحت يک برنامه‌‌ي جامعي ديده نشود؛ مشکل‌آفرين خواهد شد. بله تحريم‌ها مي‌تواند به مرور اثر خود را بيشتر کند اما عوامل داخلي خيلي موثرتر است. اگر تحريم‌ها لغو شود و باز هم قرار باشد همان پرايد قبلي توليد شود، به جايي نخواهيم رسيد.

به فکر ترميم ساختارهاي اقتصادي خود باشيم

وي گفت: ما بايد فکري براي ساختارهاي اقتصادي‌مان بکنيم. به هر حال با تجربه‌اي که دارم، بعيد مي‌دانم با اين افق‌هايي که هست، با زياده‌خواهي‌هايي که غرب دارد، با اين اهدافي که کشورهاي غربي در سر دارند، که دردشان نه بمب اتم و نه انرژي اتمي است بلکه درد اصلي‌شان مهار کردن کشور ايران است؛ غرب عامل‌هاي فشار را به همين راحتي از روي ما بردارد. ممکن است براي اين‌که يک پله به جلوتر بروند به صورت بخشي و مقداري به يک نتيجه‌اي برسند اما به هر لحاظ آن‌ها هم حواس‌شان جمع است و مثلا در بحث واردات مي‌گويند منظورمان قطعات خودرو است و …  .

قوام در پايان گفت: در يک نگاه خوش‌بينانه و کليشه‌اي، اگر تحريم‌هاي بانکي برداشته شود، سيستم نقل و انتقالات ارزي و … راحت‌تر مي‌شود و اين متضمن هزينه‌هاي کمتري است و ما از اين بابت هزينه نمي‌دهيم و مي‌توانيم اين هزينه را براي استقلال‌مان، براي آزادي‌مان و … بدهيم. ژاپني‌ها هم بعد از جنگ جهاني دوم همين مشکلات را داشتند اما الان از لحاظ اقتصادي به جايي رسيده‌اند که ديگر کسي حريف‌شان نمي‌شود.

سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط
مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵؛ طولانی‌ترین ماراتن دیپلماسی قرن ۲۱
۴ درس اساسی برای بازسازی تیم کارمندان به منظور بالا بردن بهره‌وری شرکت
جان کری زمان برداشته شدن تحریم ایران را اعلام کرد
اوباما قانون‌شکن است/سرنوشت توافق ایران را به دادگاه واگذار کنیم
دمای هوا در ایران و عراق کاهش می یابد
۲۰ اقتصاد برتر دنیا تا سال ۲۰۳۰
ایران بزرگترین صادرکننده نفت کوره جهان شد
سود بانکی کاهش می‌یابد؟
وزیر اقتصاد دستور کاهش نرخ سود بانکی را صادر کرد
۵ گرایش که اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ را شکل خواهند داد
رتبه ایران :رتبه بندی بین المللی ایران در ۹ دسته موضوعات مهم جهان
۱۰ بزرگترین شهر ایران را بشناسید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی