کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

غول‌های‌ نفتی‌ به بازار ایران می‌آیند

ایران هفته آینده با مشخص کردن شرایط قراردادهای جدید برای سرمایه‌گذاران خارجی ازجمله شرکت انگلیسی-هلندی شل ماشه آغاز مسابقه برای توسعه تعدادی از میدان‌های نفتی و گازی خود که دارای بیشترین ذخایر جهانی نفت و گاز هستند را می‌کشد.

iran-oil-rig-export.jpg

شرکت نفتی رویال داچ شل (Royal Dutch Shell) ازجمله شرکت‌های شرکت‌کننده در کنفرانس نفتی تهران است که روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده (٢٨ و ٢٩ نوامبر – ٧ و ٨ آذرماه) برگزار می‌شود. شرکت لوک اویل (Lukoil) روسیه و شرکت توتال (Total) فرانسه که از غول‌های نفتی جهان هستند نیز در این کنفرانس حضور دارند. این قراردادها که توسط بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران اعلام خواهند شد، یک گام اساسی برای شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ای است که علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در ایران هستند. ایران دارای چهارمین ذخایر بزرگ نفتی و دومین ذخایر بزرگ گازی جهان است که هزینه تولید آنها بسیار پایین است. ایران سال‌هاست که به دلیل تحریم‌ها نتوانسته است سرمایه‌گذاری مناسبی روی میادین انرژی خود انجام دهد.

گاز طبیعی اینک در سراسر جهان در صدر جدول اولویت انرژی‌ها قرار دارد و ویژگی‌های مهمی مانند آلایندگی کم، ارزانی و فراوانی آن را به سایر انرژی‌ها برتری داده است. کارشناسان معتقدند، گاز طبیعی به‌طور قطع سهم رو به افزایشی در تولید برق خواهد داشت و جایگزین سوخت‌های آلاینده‌تر

زغال‌سنگ، هسته‌ای و البته انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد شد که پرهزینه‌اند و چالش‌های بسیاری در راه استفاده از آنها وجود دارد.

چندی پیش معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت در این رابطه به ایرنا گفت که شرکت‌های امریکایی که به دلیل قوانین کنگره این کشور قادر به حضور مستقیم در کنفرانس بین‌المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی تهران نیستند، به احتمال زیاد از طریق واسطه‌های خود در این برنامه شرکت خواهند کرد. به گفته امیرحسین زمانی‌نیا در کنفرانس تهران تعدادی از پروژه‌های بخش بالادستی صنعت نفت به سرمایه‌گذاران معرفی خواهد شد. همچنین از نسل جدید قراردادهای نفتی ایران رونمایی می‌شود.

وی درباره اقدامات انجام شده برای تدوین قراردادهای جدید گفت: کمیته بازنگری قراردادهای نفتی، پس از مشورت و رایزنی با کارشناسان، مدل جدید قراردادهای نفتی را با عنوان Iranian Petroleum Contract تدوین کرده است.

به گفته سیدمهدی حسینی، رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی، این قرارداد به‌عنوان نوع چهارم قراردادهای نفتی در دنیا شناخته می‌شود که در آن زنجیره‌های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه واگذار می‌شود.

 

سایت کسب و کار بازده

منبع: شهروند

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۶ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی