کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علامت تجاری

علامت تجاری چیست ؟

علامت تجاری ، trademark ، یک نماد یا کلمه (کلمات) استفاده شده برای نمایاندن یک کسب و کار یا محصولات آن است. پس از ثبت، آن نماد یا سری از کلمات برای همیشه، مادامی که تحت استفاده باقی بماند و هزینه‌ها و تشریفات اداری پرداخت می‌شوند، نمی‌توانند توسط سازمان دیگری استفاده شوند.

برخلاف حقوق ثبت، که برای یک دوره‌ی زمانی ۲۰ ساله اعطا می‌شوند، نام‌های تجاری هرگز پایان نمی‌پذیرند. با وجود این، لازم نیست شرکت‌ها برای آنها درخواست بدهند و تاییدیه‌ی مالکیت از اداره‌ی نام‌های تجاری و حقوق ثبت ایالات متحده دریافت کنند تا در برابر کپی‌کاران از خود حفاظت کنند.

در گذر زمان، نام‌های تجاری با نام یک شرکت هم معنی می‌شوند، تا جایی که برای بازشناسی یک کسب و کار بخصوص نیازی به دیدن نام آن نخواهید داشت. شکل سیب دندان زده‌ای را که شرکت اپل به عنوان لوگوی خود استفاده می‌کند در نظر بگیرید، لوگوی منحنی نایک که روی تمام محصولاتش نمایان است، یا کمان‌های طلایی مک دانلد که دهه‌ها پیش ثبت شده است.

این واقعیت که ما به راحتی نمادها و کلمات را به شرکت‌ها و برندهای‌شان ارتباط می‌دهیم یکی از بزرگترین مزیت‌های استفاده‌ی آنها است. وقتی یک مشتری یک لوگو یا عبارت آشنا را می‌بیند، شناسایی فوری دارد، که می‌تواند منجر به ترجیح و نهایتا فروش شود.

نشانه‌های علامت تجاری

برای نشان دادنِ مدعی یک علامت تجاری بودن شرکت‌ها یکی از سه نماد زیر را استفاده می‌کنند:

  • ™ – استفاده از این نماد پس از یک لوگو یا عبارت به رقبا هشدار می‌دهد که شما مدعی این نماد یا عبارت برای خودتان شده‌اید، اما مجبور نیستید که حتی به صورت رسمی برای آن درخواست بدهید.
  • ® – فقط نام‌های تجاری که به صورت رسمی توسط دفتر ثبت نام‌های تجاری اعطا شده باشند می‌توانند از نماد ® که نشانه‌ی علامت تجاری ثبت شده است استفاده کنند.
  • ℠ – شرکت‌هایی که خدمات می‌فروشند، نه محصولات، این اختیار را دارند که از لوگوی علامت خدمات استفاده کنند، اما اکثرا برای راحتی به جای آن از ™ استفاده می‌کنند.

حفاظت از یک علامت تجاری

هرچند یک نام تجاری برای طول عمر یک شرکت یا محصول صادر می‌شود، کسب و کارها نیازی نیست در برابر عمومی شدن عبارات سنگر بگیرند. این امر نوعا در گذر زمان اتفاق می‌افتد وقتی که آدم‌ها از نامِ محصول یک شرکت برای تمام محصولات یا فرآیندهای شبیه به آن استفاده می‌کنند. کلینیکس را در نظر بگیرید که برای دستمال صورت استفاده می‌شود، یا زیراکس برای فتوکوپی. برای ادامه‌ی ادعای داشتن یک علامت تجاری، آن شرکت‌ها لازم است مردمی را که از اصطلاح نادرست استفاده می‌کنند آگاه کنند تا دست از این کار بکشند.

مزایای ثبت

وقتی یک علامت تجاری اعطا شد، مالک آن سه مزیت کلیدی دریافت می‌کند:

  • یک اعلانِ ادعا به هر کسب و کار دیگری که به فکر استفاده از همان نماد یا کلمه به عنوان علامت تجاری‌اش است
  • یک فرضیه‌ی قانونی مالکیت، که می‌تواند به دفع کردن استفاده‌کنندگان دیگر کمک کند
  • حق انحصاری برای استفاده از علامت تجاری ادعا شده

پر کردن یک تقاضانامه‌ی علامت تجاری

فرآیند پر کردن تقاضانامه برای ثبت یک علامت تجاری نسبتا ساده است. این کار را می‌توان به صورت برخط از طریق Trademark Electronic Application System و بهایایی بین ۲۲۵ – ۳۲۵ دلار انجام داد.

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۵۴ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz
Page generated in 3٫547 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت