کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تبدیل عادت به موفقیت: چگونه عادت هایتان را به موفقیت تبدیل کنید

ما توسط عادت هایمان کنترل می‌شویم. اگر اینطور نبود و قرار بود تک تک کارهایمان را آگاهانه انجام دهیم، زیر حجم زیاد کارها دوام نمی‌آوردیم اما خوشبختانه عادت ها به کمک ما می‌آیند. با ما در این نوشتار همراه باشید تا به شما نشان دهیم چگونه با تبدیل عادت به موفقیت به ثروت و خوشبختی برسید.

عادت

چارلز دوهیگ، در کتابش «قدرت عادت» نشان می‌دهد که چطور نیروی عادت را مهار کرده و عادت‌هایمان را طوری تغییر دهیم که به نفع‌مان عمل کنند.

«وقتی یک عادت را به اجزایش تقسیم کنید، آن را تحت کنترل خواهید داشت.» (کتاب قدرت عادت)

عادت‌ها سرنوشت ما را می‌سازند. اغلب مردم آنطور که دل‌شان می‌خواهد یا آنطور که می‌دانند صحیح است زندگی نمی‌کنند – در خوابیدن و خوردن و بچه‌داری – و دلیل آن عادت‌های افراد هستند.

در این کتاب، دوهیگ به ما می‌آموزد که عادت‌ها قابل تغییر هستند و به محض اینکه متوجه می‌شویم که عادت‌ها قابل تغییرند، در انتخاب آزاد هستیم. کلید ایجاد یک عادت یا شکستن آن چیزی است که دوهیگ آن را «چرخه عادت» می‌نامد.

«عادت‌های جدید به این ترتیب ایجاد می‌شوند: ایجاد حلقه‌ای متشکل از یک محرک اولیه، یک عمل یا فعالیت تکراری و یک پاداش؛ به علاوه میل و اشتیاق که این چرخه را به حرکت درمی‌آورد.» (کتاب قدرت عادت)

مطلب مرتبط : ۹ عادت که همه باید قبل از ۳۰ سالگی در آنها استاد شوند

محرک اولیه، شروع‌کننده چرخه عادت است. روندهای تکراری در واقع همان عادت‌ها هستند. پاداش‌ها اتفاقات مثبتی هستند که بعد از انجام روندهایی تکراری می‌افتند.

وقتی برای خود اهدافی تعیین می‌کنید، بایتد همزمان در خود عادت‌هایی ایجاد کنید که رسیدن به آن اهداف را تضمین کند. اصلا بگذارید اینطور بگوییم: مثلا به جای اینکه با خود قرار بگذارید که از این به بعد بیشتر ورزش میکنم (تعیین هدف)، سعی کنید عادت کنید که هر روز زمان ناهار ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید (ایجاد عادت) یا به جای اینکه تصمیم بگیرد وزن کم کنید، تصمیم بگیرد عادت کنید به جای چای شیرین صبحگاهی، چای سبز بخورید. آسان‌تر می‌شود، نه؟

عادت‌های کاری میزان بهره‌وری در کار را تعیین می‌کنند، عادت‌های تغذیه‌ای تعیین‌کننده میزان سلامت شما هستند و عادت‌های ورزشی مشخص می‌کنند که چه میزان می‌توانید کم کنید. به طور کلی، عادت‌ها سبک و کیفیت زندگی هر فرد را رقم می‌زنند. در واقع به اعتقاد چارلز دوهیگ، نویسنده کتاب پرفروش «قدرت عادت» حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد فعالیت‌های روزانه ما از عادت‌هایمان تشکیل شده است. این بدان معناست که «اگر عادت‌های درستی نداشته باشید، به اهداف‌تان نمی‌رسید.»

نکته طلایی

عادت‌های کوچک می‌توانند فرد را بسازند یا او را نابود کنند.

«مربی مایکل فلپس به او چیزی داد که او را از دیگران کاملا متمایز کرد؛ در او عادت‌هایی به وجود آورد که باعث شد مایکل از نظر ذهنی تبدیل به قوی‌ترین شناگر شود.» (کتاب قدرت عادت، صفحه ۱۱۱)

شاید بگویید توان تغییر عادت‌های بد را ندارید اما باید بدانید تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد سوخت تغییرات بزرگ، عادت‌های کوچک است. هر عادت کوچکی یک مزیت کوچک ایجاد می‌کند که خود عامل ایجاد یک عادت کوچک دیگر و یک مزیت دیگر می‌شود.

عادت‌های کوچک الگوهایی می‌سازند که به فرد می‌قبولانند که موفقیت‌های بزرگتری در راه است. دوهیگ در کتابش تعریف می‌کند که چطور عادت‌های کوچک منجر به مدال طلای شنای المپیک برای فلپس شد. عادت‌های کوچک مایکل باعث شد که صبح مسابقه درست مثل روزهای دیگر بیدار شود، بدون هیچ نگرانی و فقط تک تک عادت‌های همیشگی‌اش را انجام دهد و به پیروزی برسد.

مطلب مرتبط : ۱۰ عادت روزانه که کیفیت زندگی شما را بالا می‌برد

الماس اول

ارزش اشتیاق را دریابید، بقیه مسائل خودشان درست می‌شوند.

عامل اصلی اشتیاق است. چرا هر روز دندان‌های خود را مسواک می‌زنید؟ قبل از اینکه کلود هاپکینز عادت مسواک زدن را ایجاد کند، کسی مسواک نمی‌زد. دندان‌های تمام سربازان آمریکایی در جنگ جهانی اول پوسیده بود و بهداشت دهانی ضعیف یک خطر جدی و فراگیر بود. هاپکینز چطور این مشکل را برطرف کرد؟ با ایجاد اشتیاق.

حتما احساس مورمور یا قلقلک بعد از مسواک زدن را در دهان خود تجربه کرده‌اید. صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب مشتاقانه منتظر آن حس هستید. جالب اینجاست که این حس- قلقلک یا مورمور لازمه داشتن دهان تمیز نیست! اما ما آن را به عنوان پاداش دندان تمیز می‌شناسیم و همین مسئله ما را تشویق به مسواک زدن می‌کند.

خمیر دندان او، پپسودنت، استاندارد بهداشت دهان را برای همیشه تغییر داد.

شما برای تغییر عادت‌ها چه نوع اشتیاقی می‌توانید ایجاد کنید؟

الماس دوم

می‌توان عادت‌ها را ایجاد کرد یا از بین برد. محرک و پاداش را ثابت نگه دارید و فعالیت را تغییر دهید.

«عادت‌ها – حتی وقتی که در ذهن مان ریشه دوانده‌اند – قرار نیست تبدیل به سرنوشت‌مان بشوند. وقتی راهش را بدانیم، می‌توانیم عادت‌های مان را تغییر دهیم.» (کتاب قدرت عادت، صفحه ۲۷۰)

برای تغییر عادت‌ها، باید محرک‌ها را شناسایی کنید و همچنین کشف کنید که هر محرک با هدف رسیدن به چه پاداشی عمل می‌کند. چارلز دوهیگ در مصاحبه‌ای گفت: محرک‌ها معمولا در یکی از پنج دسته می‌گنجند:

۱- زمان خاصی از روز

۲- مکانی خاص

۳- حضور افرادی خاص

۴- یک حس خاص

۵- یک رفتار خاص که به شکل سنت درآمده است.

مثالی بزنیم: فرض کنید در سال جدید تصمیم گرفته‌اید که بیشتر ورزش کنید. «می‌توانید لباس ورزشی خود را کنار تخت قرار دهید تا به محض بیدار شدن چشم‌تان به آن بیفتد و برنامه‌ریزی کنید که ساعت ۸.۳۰ صبح چهارشنبه به همراه یکی از بهترین دوستانتان برای دویدن به پارک بروید.» در این مثال چند محرک با هم همراه شده‌اند؛ یک زمان و یک مکان خاص به علاوه حضور فردی خاص.

تشخیص پاداش‌ها به راحتی تشخیص محرک‌ها نیست. فرض کنید عادت دارید هر روز بعدازظهر مدام سراغ یخچال بروید و دنبال چیزی برای خوردن بگردید. محرک این رفتار ممکن است آن زمان خاص (هر روز بعدازظهر) باشد اما مغز شما با این رفتار به دنبال چیست؟ آیا واقعا گرسنه هستید و دنبال غذا می‌گردید؟ یا به نوعی می‌خواهید یک کار تفریحی کوچک انجام دهید؟

فقط زمانی می‌توانید رفتاری را جایگزین کنید که بدانید با آن رفتار به دنبال چه پاداش یا نتیجه‌ای هستید. در این مثال، رفتار جایگزین می‌تواند خوردن یک سیب، چند دقیقه پیاده‌روی یا گشت زدن در اینترنت باشد.

وقتی که محرک و پاداش را بشناسید می‌توانید آنها را ثابت نگه داشته و فقط رفتار را تغییر دهید.

دوهیگ اذعان دارد که تغییر ممکن است سریع اتفاق نیفتد و البته آسان هم نیست اما اعتقاد دارد که با وقت و تلاش کافی می‌توان عادت‌ها را تغییر داد. عادت‌ها را نمی‌توان ریشه کن کرد اما می‌توان آنها را جایگزین کرد. قانون طلایی تغییر عادت این است که همان محرک اولیه و همان پاداش را حفظ کنید. فقط روند فعالیت بین این دو را تغییر دهید.

نکته طلایی

برای تغییر عادت‌ها برنامه داشته باشید. از قبل به طور دقیق تصمیم بگیرید که اگر آن میل به سراغ تان آمد چه خواهید کرد. سپس از برنامه خود پیروی کنید.

ما هم توان و هم مسئولیت تغییر زندگی و دنیای خود را داریم. تنها انتخاب ما در این مرحله این است که شروع به کار کنیم. به توصیه دوهیگ عمل کنیم، عادت‌های خود را در هم بشکنیم و عادت‌های جدیدی در خود ایجاد کنیم.

یکی یکی عادت‌های خود را تغییر دهید و اینگونه زندگی خود را از نو بسازید.

چارلز دوهیگ کتاب را به سه بخش تقسیم می کند و با موضوع عادت‌های فردی شروع می‌کند و در بخش‌های بعدی به سازمان و شرکت و در نهایت به جامعه می‌پردازد.

حالا نوبت شماست: کدام عادت تا امروز بیشتر از همه مانع پیشرفت‌تان بوده است؟ محرک‌های آن کدامند؟ برای کسب چه پاداشی آن عمل را انجام می‌دهید؟ فکر کنید و ببینید می‌توانید جایگزینی برای این فعالیت پیدا کنید؟


تحریریه سایت کسب و کار بازده

تبدیل عادت به موفقیت: چگونه عادت هایتان را به موفقیت تبدیل کنید

تغییر عادت ها و پیشرفت

منبع: مجله پنجره خلاقیت

منبع: بیزینس اینسایدر


 

مطالب مرتبط
اهمیت کسب و کار شما برای مشتریان تان چگونه است ؟
آیا شخصیت شما آن گونه است که برای خودتان کار کنید ؟
۱۰ عبارت که آدم‌های خوشحال هرروز می‌گویند
افراد باهوش: ۱۱ جمله که افراد باهوش هرگز در محل کار نمی‌گویند
آیا آن‌قدر باهوش هستید که فضانورد ناسا باشید؟
شغل ۱۱ میلیاردر جهان در ۲۵ سالگی شان را بدانیم
۱۰ شغل عجیب روسای جمهور آمریکا
خوراکی ضد سرطان: ۱۰ خوراکی که سرطان را از بین می برند
۱۰ نشانه‌ی آدم‌هایی با هوش فطری
افراد موفق: ۲۳ ویژگی های شخصیتی افراد موفق
بازاریابی:‌ ۳ راز کوچک کثیف درباره بازاریابی
بازیابی رمز اینستاگرام : ۲ روش که رمز عبور اینستاگرام تان را پیدا کنید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 1. مجید گفت:

  بسیار عالی بود. سپاسگزارم

 2. مجید گفت:

  با سلام
  مطلب شما برای بنده آنقدر جذاب بود که کتاب “قدرت عادت ” را خواندم. از شما سپاسگزارم
  فقط یک نکته شما در مطلبتان فقط به سه عامل الگوی عادت اشاره کردید : محرک(سرنخ)، روتین(بروز رفتار)، پاداش و اشتیاق.
  ولی در کتاب به عنصر چهارم هم که موجب تثبیت تغییر عادت و روتین جایگزین میشود اشاره شده و تاکید شده است که فقط با این عنصر چهارم هست که تغییر پذیری عادات میسر خواهد شد. عنصر : باور(اعتقاد) و کلا یک نیروی ماوارئی ( خدا)
  فکر کنم اگر مطلبتان را اصلاح کنید پر بارتر خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی