کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چرا صورت‌ هایی با زیبایی متوسط معمولا جذابتر به نظر می‌رسند؟

چرا صورت‌ هایی با زیبایی متوسط معمولا جذابتر به نظر می‌رسند؟ ریچارد استفانز معتقد است که ممکن است ما تصویر افراد زیبا را روی بیلبوردهای تبلیغاتی در خیابان‌ها بگذاریم، اما همیشه صورت‌ متوسط جذاب‌ تر است و برای ما کشش و جاذبه دارد. در این نوشتار دلایلی را مطرح می‌کنیم که از این حقیقت پرده برمی‌دارد که چرا صورت‌ متوسط جذاب‌ تر به نظر می‌رسد؟

چرا صورت‌ هایی با زیبایی متوسط معمولا جذابتر به نظر می‌رسند؟

چرا ممکن است شما مجذوب یک صورت به جای صورت دیگری شوید؟ این سوالی بسیار قدیمی است که، تا این اواخر، بسیار ذهنی‌تر از آن قلمداد می‌شد که ارزش بررسی علمی جدی داشته باشد. صنعت چندین میلیون پوندی لوازم آرایشی علاقه‌ی‌ زیادی دارد به اینکه ما چگونه به نظر می‌رسیم. اما جذابیت، آنطور که ممکن است در ابتدا گمان کنید، با متمایز بودن ارتباط ندارد؛ در واقع دقیقاً بر عکس است.

گرچه داشتن ظاهری بی‌همتا به حرفه‌ی‌، مثلاً، لیلی کول[مدل و بازیگر انگلیسی- م.] آسیبی نزده است، ولی مطالعات به دفعات نشان داده‌اند که وقتی پای این به میان بیاید که چه صورت‌هایی را ترجیح می‌دهیم، ما بیشتر تحت تأثیر متوسط بودن قرار داریم. محققان با ترکیب کردن عکس‌هایی از صورت چندین شخص برای تولید تصویری ترکیبی و “متوسط”، صورت‌های غیرواقعی روی کامپیوتر خلق کردند. در آزمون‌های انتخاب، این صورت‌های بسیار متوسط همواره جذاب‌ترین رتبه‌بندی می‌شدند. علاوه بر این، هر چه صورت‌های بیشتری برای ساختن صورت ترکیبی استفاده می‌شد، صورت ترکیبی، جذاب‌تر تشخیص داده می‌شد.

جذابیت صورت‌های متوسط

علاوه بر متوسط بودن، اثر مهم دیگری هم بر اینکه چقدر صورت فردی از نظر فیزیکی جذاب به نظر می‌رسد وجود دارد. یک مطالعه‌ی‌ تحقیقی ساده هر باور رمانتیکی را که ممکن است داشته باشید در هم می‌شکند. داوطلبان مرد و زن به ردیفی از صورت‌های زنانی که لبخند داشتند نگاه کردند و از آن‌ها خواسته شد جذابیت هر یک را رتبه‌بندی کنند. آن‌ها بعضی از صورت‌ها را یک‌بار دیدند، در حالی‌که بعضی دیگر را شش بار دیدند. در انتهای مطالعه، صورت‌های به دفعات دیده‌شده به هیچ دلیلی جز در معرض نمایش گرفتن بیشتر، رتبه‌های جذابیت بالاتری به دست آوردند. فکر می‌کنید عادی بودن، خواری در پی دارد؟ از این بیشتر نمی‌توانید اشتباه کنید.

جذابیت صورت‌های متوسط

این گرایش، به ادراک مثبت‌تر هر چه چیزی که آشناتر باشد، برای روانشناسان به نام “اثر در معرض بودن صرف” شناخته می‌شود. این [گرایش] در مورد وضعیت‌های متفاوت بسیاری صدق می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند اشخاص عکس‌ها، صداها، اشکال، اسم‌ها و حتی کلمات ساخته‌شده را اگر قبلاً با آن‌ها روبرو شده باشند مثبت‌تر ارزیابی می‌کنند.

آن [اثر] همچنین قضاوت در رقابت آهنگ یوروویژن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مطالعه‌‌ی اخیری نشان داد وقتی پای رأی دادن به آهنگ اروپا در میان باشد، کشورهای تازه وارد که باید هم در نیمه نهایی و هم در فینال اجرا داشته باشند، نسبت به کشورهای باسابقه که فقط در فینال حاضر می‌شوند برتری نمره پیدا می‌کنند، به این دلیل ساده که داوران این اجراها را برای بار دوم می‌بینند.

ممکن است فکر کنید انگشت گذاشتن روی ظاهر یک شخص سطحی‌نگری است-‌این [کار] جذابیت عمقی‌تری را نادیده می‌گیرد که زیر بنای چگونگی انتخاب جفت‌روحی‌مان است. ولی جذابیت فیزیکی در مطالعات همسریابی مکرراً به عنوان منشأ اصلی محبوبیت شناخته شده است. برای نمونه، مطالعه‌ی اخیر همسریابی برق‌آسا نشان داد مردان در انتخاب یک شریک مؤنث منحصراً بر جذابیت فیزیکی تکیه می‌کنند. زنان هم بسیار تحت تأثیر ظاهر قرار داشتند، گر چه دیده می‌شد آن‌ها گشاده‌رویی، اعتماد و تحصیلات مردانی را که با آن‌ها صحبت می‌کردند در نظر می‌گرفتند.

گرچه این مطالعات شاهدی بر اهمیت ظاهر‌اند ولی وقتی پای عشق به میان می‌آید، برای همه‌ی ما هنوز جای امیدواری هست. اگر به شما نعمت خصوصیات متوسطی داده نشده است که از قرار معلوم بیشتر ما آرزوی‌شان را داریم، در اینصورت نشان دادن خودتان به مقدار ممکن به مراد دلتان می‌تواند بر این مشکل  فائق آید. پشتکار در نهایت می‌تواند پیروز باشد.

خوشحال می شویم نظرات خود را دباره اینکه چرا صورت‌ هایی با زیبایی متوسط معمولا جذابتر به نظر می‌رسند با ما از طریق همین صفحه به اشتراک بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: ریچارد استفانز

منبع: theguardian

چرا صورت‌ هایی با زیبایی متوسط معمولا جذابتر به نظر می‌رسند؟


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی