کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

صادرات قهوه تا ۱۰ سال دیگر می‌تواند جای نفت را بگیرد

رئیس انجمن قهوه و کاکائوی ایران با بیان اینکه تجارت قهوه بعد از نفت دومین تجارت بزرگ مشروع جهان است، گفت: در صورتی که فرآوری قهوه در ایران پا گیرد سودآوری آن به‌حدی زیاد است که در کمتر از ۱۰ سال می‌تواند جایگزین صادرات نفت شود.

قهوه

به گزارش بازه به نقل از تسنیم، داور رستمی‌‌وند  با اعلام این مطلب اظهار کرد: سال‌ها است که قهوه به ایران آورده‌ایم اما استانداردهای لازم را رعایت نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه صنعت قهوه ایران به ‌تازگی شکل گرفته و صادرات آن آغاز شده است، افزود: این صنعت کشور به‌دنبال حضور جدی‌تر در بازار‌های داخلی و بین المللی است.

رستمی‌‌وند گفت: با وجود اینکه این محصول در کشور‌های محدود با شرایط آب و هوایی خاص تولید می‌شود، اما بزرگترین صادر کننده قهوه فراوری شده، ایتالیا است که تولید دانه قهوه ندارد.

وی افزود: سود حاصل شده از فرآوری قهوه بسیار بیشتر از تولید دانه‌ و کشت آن است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تجارت قهوه بعد از نفت دومین تجارت بزرگ مشروع در جهان است، گفت: در برخی از کشور‌های آمریکای لاتین “وزارت قهوه” وجود دارد و به‌عنوان کالای استراتژیک نگاه می‌شود اما در ایران توجه مناسبی به قهوه نمی‌شود و کالای لوکس به حساب می‌آید.

سهم صنایع داخلی از قهوه ۵ درصد است

رئیس انجمن قهوه و کاکائوی ایران افزود: از کل قهوه مصرفی کشور تنها ۵ درصد توسط صنایع داخلی تولید، مابقی آن از طریق واردات و قاچاق تأمین می‌شود که سهم قاچاق قهوه پررنگ‌تر است.

رستمی‌‌وند گفت: در صورتی که فرآوری قهوه در ایران پا بگیرد سودآوری آن به‌حدی زیاد است که ظرف کمتر از ۱۰ سال می‌تواند جایگزین صادرات نفت شود.

وی افزود: متأسفانه در حال حاضر شاهد آن هستیم که قهوه فرآوری شده کشور به ارمنستان می‌رود و در آنجا به اسم برند‌های معروف دنیا بسته بندی و  به سایر کشورها از جمله ایران صادرات مجدد می‌شود.

رستمی‌‌وند گفت: از دولت می‌خواهیم که واردات دانه‌های قهوه را از ردیف کالاهای لوکس خارج کند تا با واردات و انجام فرآوری مجدد، بتوانیم آن را صادر کنیم. تعرفه واردات این محصول در حال حاضر ۱۴ درصد است.

سایت کسب و کار بازده

 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی