کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شکست پایان راه نیست؛فرصتی برای یادگیری است

شکست‌ ، رویداد بیرونی است که پیش می‌آید. ویژگی شخصیتی نیست. می‌توان گفت آدمی که زیاد شکست‌ می‌خورد، خطرات زیادی را به جان می‌خرد. مهم است رویدادهای شکست‌آفرین را از ویژگی شخصیتی شکست‌ خورده بودن تفکیک کنیم.

شکست

سال ۱۹۹۸ بود. با بیل گراس، بنیان‌گذار و مدیرعامل آیدی‌لب(Idealab) و دوست فعلی‌ام پا به نخستین جلسه‌ام گذاشتم. اتاق کنفرانسی را به من نشان دادند که گفتاوردهایی روی دیوار داشت، یکی از آنها از توماس ادیسون بود، فورا توجهم را جلب کرد: “من ۱۰۰۰ بار شکست‌ نخورده‌ام، با موفقیت ۱۰۰۰ روش یافته‌ام که با آنها نمی‌شد لامپ حبابی درست کرد”. این گفتاورد، یا حداقل برداشتی از آن، ورد زبان هر کارآفرین موفقی است.

در اوایل زندگی شکست‌ را می‌آموزیم. بچه‌ها با یکدیگر در زمین بازی مسابقه می‌دهند و در مدرسه امتحان می‌دهند، و هر سال نمره می‌گیرند، به سرعت یاد می‌گیرند معنای برد‌ و‌ باخت، پیروزی یا شکست‌ چیست. پیروز نشدن، لکه‌ی ننگی به همراه دارد، و درنهایت می‌تواند به برچسب‌هایی مانند ” درمانده” یا “بازنده” منجر شود. آدم‌های بسیار زیادی اجازه می‌دهند که نظرات دیگران، ارزش‌های آنها را مشخص کند و در نتیجه از تمسخری می‌ترسند که از این برچسب ناعادلانه نشات می‌گیرد، که بعضی از ما به دوستان و خانواده‌ی خودمان نسبت می‌دهیم. با رفتار اجتماعی، به آدم‌ها می‌آموزیم مخاطره‌جو نباشند.

شکست

در این‌جا نمی‌خواهم بگویم هیچ چیزی مثل شکست‌ وجود ندارد. شکست‌، خیلی واقعی است، ولی پایان راه نیست-رویداد دیگری در روند زندگی است. تجربه‌ی یک یا ۱۰۰ شکست‌، شما را درمانده نمی‌کند. شکست، رویداد بیرونی است که پیش می‌آید. ویژگی شخصیتی نیست. می‌توان گفت آدمی که زیاد شکست‌ می‌خورد، خطرات زیادی را به جان می‌خرد. مهم است رویدادهای شکست‌‌‌آفرین را از ویژگی شخصیتی شکست‌ خورده بودن تفکیک کنیم.

شکست‌ فرصتی برای یادگیری است. وقتی حس فردی‌ ارزش‌های خودمان را با موفقیت اشتباه می‌گیریم، توانایی‌مان برای یادگیری را محدود می‌کنیم، زیرا خود(ego) ما عامل دیگری در این معادله می‌شویم. خود(ego)‌مان به ما می‌گوید که موفق شدیم چون بسیار باهوش و عالی هستیم، یا شکست‌ خوردیم چون یک بازنده هستیم و نمی‌توانیم در هرچیزی برنده باشیم.

این امر بر فرآیند تحلیلی نگاه صرف به نتیجه‌ی یک وضعیت و پرسیدن از خودمان که”چه رخ داده است” سایه می‌افکند. سوالات اساسی وجود دارند که باید بپرسیم تا از اشتباهات گذشته درس بگیریم و رشد کنیم.

  • “چطور به این‌جا رسیدم؟”
  • ” چقدر آماده بودم؟ “
  • “برای تغییر شرایط چه در اختیار داشتم و چه در اختیار نداشتم؟”
  • ” از چیزهایی که در اختیار داشتم، چه اقدامات دیگری می‌توانستم انتخاب کنم که ممکن بود نتیجه‌ی متفاوتی داشته باشد؟”

به علاوه، موفقیت می‌تواند به همان اندازه مانع یادگیری ما شود. موفقیت درست مثل شکست‌ رویدادی بیرونی است و لزوما شما را برنده اعلام نمی‌کند. بسیاری از کارآفرینانی که موفقیت را تجربه کرده‌اند، این باور غلط را دارند که خودشان از پس آن برآمده‌اند، تیم و حمایتی را فراموش کرده‌اند که به آنها در رسیدن به اهداف‌شان کمک کرده است. البته، آنها در زمان درست تصمیمات خوبی گرفته‌اند، سخت کار کرده‌اند و به موفقیت رسیده‌اند، ولی تقریبا در تمام موارد، اعضاء دیگر تیم حضور داشته‌اند که به پیروزی کمک کرده‌اند.

به این علت که شکست‌ به‌طور آزاردهنده‌ای دردناک است، طبعا می‌تواند خودکاوی فردی‌تری نسبت به موفقیت برانگیزد. هرچند، نگرش خوش‌بینانه‌ی کارآفرینان این است، “هرگز ناامید نشو”، که می‌تواند باعث خودارزشیابی شود و به دنبال دلایل مسبب شکست‌ می‌شود. یاد بگیرید رویداد شکست‌ را از هویت فردی‌تان مجزا کنید و برای بازنگری بی‌طرفانه‌ی وضعیت وقت بگذارید و دفعه‌ی بعد روش متفاوتی را امتحان کنید. این به پیام اصلی ربط دارد که با هر کارآفرینی در میان می‌گذارم- به طور بی‌رحمانه‌ای با خودتان و بقیه صادق باشید. انکار بدترین دشمن است.

بکوشید نقاط ضعف ایده‌ها یا روندهای‌تان را پیدا کنید و آنها را برطرف کنید. اگر از اشتباهات گذشته‌تان درس نگیرید، محکوم هستید مرتبا شکست‌ بخورید.

 

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: آنترپرینر

 

مطالب مرتبط
۹ راز طلایی سئو حرفه ای که برندتان را به اوج موفقیت می‌رساند
۶ کارآفرین از منبع الهام بخش سخت کوشی‌ شان می‌گویند
۱۱ آدم موفق که در زندگی شکست های سختی را تجربه کرده‌اند
بازتاب شکست سناتورهای مخالف برجام در رسانه‌های امریکا
خوراکی های ضروری برای زنان: ۷ خوراکی که نیاز زنان را تامین می‌کند
۴ روش حفظ کردن هر چیزی در حافظه تان
مردان جذب کدام زنان می شوند : زنان باهوش یا زنان خوشگل؟
۱۰ درس کسب و کار از رقیبان مان که باید بیاموزیم
شکست عشقی:با گفتن این ۷ جمله شکست عشقی را فراموش کنید
درمان افسردگی: ۴۲ درمان خانگی افسردگی بدون استفاده از دارو
۳۰ درمان خانگی سوزش معده که خیلی زود اثر می‌کنند
۳۷ درمان خانگی گلو درد که معجزه می‌کنند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی