کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شوک فرهنگی چیست ؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که شوک فرهنگی چیست ؟ هر کسی که در خارج از کشور زندگی کرده باشد حتما درباره‌ی آن شنیده است و احتمالا خودش آن را تجربه کرده است. اما آیا شما می‌توانید این پدیده را تعریف کنید؟ InterNations در یافتن پاسخی برای این پرسش که واقعا شوک فرهنگی چیست به شما کمک می‌کند تا خودتان را با خانه‌ی جدیدتان وفق دهید و به شما می‌آموزد تا مراحل مختلف شوک فرهنگی و نحوه‌ی پرداختن به علائم آن را شناسایی کنید.

شوک فرهنگی چیست ؟

بنابراین، شوک فرهنگی چیست؟ شوک فرهنگی پدیده‌ای است که تمام انواع مهاجران آن را تجربه می‌کنند، فارغ از این که بار اول است در خارج از کشور کار می‌کنند یا در زمینه‌ی امور مهاجرت کارکشته هستند. اغلب، تفاوت‌های فرهنگی در نگرش، رسوم و تعاملات بین شخصی هستند که باعث به وجود آمدن این پدیده می‌شوند و این‌گذار فرهنگی را به یک کشمکش تبدیل می‌کنند.

یک نوسان عاطفی

هرچند هر مهاجری یک نوع شوک فرهنگی را تجربه خواهد کرد، اما همه تمام مراحل شناخته شده‌ی آن را طی نخواهند کرد. در حالی که بعضی‌ها مراحلی را تجربه نمی‌کنند یا سریع از آنها عبور می‌کنند، بعضی دیگر ممکن است مراحل خاصی از‌گذار فرهنگی را بیش از یک بار و به ترتیب‌های مختلف تجربه کنند. شوک فرهنگی یک پدیده‌ی نسبتا اعصاب خوردکن است، یک حس اضطراب، عصبانیت و بیگانگی که بر اثر قرار گرفتن در معرض یک محیط و فرهنگ بیگانه به وجود آمده است. با وجود این، بخشی از فرآیند‌گذار است: تمایل به موفقیت در آن نخستین قدم به سوی ادغام و آمیختگی با دیگران است.

کسانی که نمی‌توانند به پرسش “شوک فرهنگی چیست؟” پاسخ دهند و از مواجه با آن خودداری می‌کنند، اغلب در غلبه بر آن شکست می‌خورند. این امر ممکن است به یک سرخوردگی بزرگ بینجامد. برای بعضی ‌ها، تنها راه‌حل منطقی بازگشت به خانه است پیش از آنکه ماموریت و تکلیف ‌شان به پایان برسد. چنین شکست‌هایی در خارج از کشور به خصوص اغلب در مواردی اتفاق می‌افتد که فرهنگ‌ داخلی و فرهنگ کشور میزبان به شدت با هم متفاوت باشند.

نخستین قدم در راستای غلبه بر این پدیده‌ی اجتناب ناپذیر آن است که از خودتان بپرسید “شوک فرهنگی چیست؟” و سعی کنید آن را بفهمید. بیشتر متخصصین آن را به عنوان یک فرآیند منحنی مانند تعریف می‌کنند در حالی که کسانی که آن را به شخصه تجربه کرده‌اند می‌گویند که این پدیده خودش را در یک سری از امواج نمایان می‌سازد. احساسات مثبت و منفی اغلب به نوبت رخ می‌دهند و باعث می‌شوند مهاجران احساس کنند که بر موج یک نوسان عاطفی سوار شده‌اند.

مطلب مرتبط: ۸ مزیت شوک فرهنگی که زندگی‌تان را اساسا تغییر خواهد داد

به حداقل رساندن تاثیرات

شوک فرهنگی یک افسانه نیست، بلکه یک پدیده‌ی قابل پیش‌بینی است. هر کسی که بیش از یک تعطیلات را در خارج سپری کرده باشد باید به آن دچار شده باشد. اما شدتی که آدم‌‌ها آن را تجربه می‌کنند، به عوامل بسیاری بستگی دارد. کسانی که کمترین حمایت را در زمینه‌ی حرفه‌ای و شخصی دریافت می‌کنند عموما بیشتر ضربه می‌خورند. به ویژه همسران مهاجرین اغلب وقتی زندگی در یک محیط فرهنگی جدید را تجربه می‌کنند احساس تنهایی و رنجیدگی می‌کنند.

برای جلوگیری از از شکست مهاجرین در انجام وظایف و ماموریت‌شان و بازگشت زودهنگام آنها به وطن، دپارتمان‌های امور کارکنان باید از مهاجرین و همسران مهاجرین از همان ابتدا حمایت کند، مثلا، در قالب آموزش مهارت‌های بین فرهنگی. مهاجرینی که کاملا نقل مکان‌شان به خارج از کشور را خودشان سازماندهی می‌کنند می‌توانند اقداماتی نیز برای به حداقل رساندن اثرات منفی عاطفی به وجود آمده در اثر تغییر مکان‌شان انجام دهند و سعی کنند از شدت ضربه‌ی روحی وارده کم کنند. اگر مهاجرین درباره‌ی فرهنگ و آدم‌های کشور میزبان‌شان از پیش مطالبی را یاد بگیرند، از تفاوت‌های آشکار در رسومات اجتماعی، مذهب، زبان و خوراک کمتر شوکه خواهند شد.

یک گام به سمت سازگاری

در پایان یک روز، در عین این که فضا نا خوشایند و دلگیر است، اما یک گام ضروری که باید برداشت جوشیدن و آمیختگی با مردم است. کلید انجام یک تکلیف و ماموریت مهاجرتی آن است که انتظار چنین سازگاری را با مردم کشور میزبان داشته باشیم، برای آن برنامه‌ریزی کنیم و بعد آستین‌ها‌ را بالا بزنیم و آن را به انجام برسانیم.

امیدواریم با مطالعه‌ی این مطلب برای این پرسش که شوک فرهنگی چیست پاسخ مناسبی دریافت کرده باشید. لطفا نظرات‌تان را در این مورد با ما در میان بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: internations

شوک فرهنگی چیست ؟


 

مطالب مرتبط
۹ تفاوت عشق و دوست داشتن
۱۰ اشتباه که آدم‌های باهوش هرگز دو بار مرتکب نمی‌شوند
عفونت مثانه: ۲۴ درمان خانگی عفونت ادراری را بشناسید
سرماخوردگی: ۱۵ درمان خانگی سرماخوردگی و سرفه
خواص پرتقال: ۳۹ فایده پرتقال برای سلامتی که حتما باید بدانید
۷ تکنیک زبان بدن که کسب مهارت در آنها بسیار مفید است
درمان میگرن با یک ماده ۱۰۰ درصد طبیعی
سلنا گومز: ۶۹ راز خیلی خصوصی درباره سلنا گومز که نمی‌دانستید
۲۵ جنون آمیزترین و عجیب ترین فستیوال‌ دنیا
۵۰ حقیقت درباره‌ بیت کوین که دود از سرتان بلند می‌شود
۱۶ نکته درباره پیشگیری و درمان اثر گاز اشک آور و اسپری فلفل
۳۰ حقیقت درباره فیسبوک که غافلگیر می‌شوید!

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی