کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ما چند حس داریم ؟ ما بیشتر از ۵ حس داریم

ما چند حس داریم ؟

حتما این سوال برای شما نیز پیش آمده است که ما چند حس داریم ؟ حقیقتا چند حس در انسان‌ها وجود دارد؟ اگر در پی پاسخی برای این سوال هستید که ما چند حس داریم در این نوشتار با بازده همراه باشید.

انسان‌ها بیش‌تر از ۵ حس دارند. در واقع، حداقل ۹ حس وجود دارد و بعضی از پژوهشگران معتقدند که احتمالاً ۲۱ حس یا در همین حدود وجود دارد.

ما چند حس داریم ؟

فقط به عنوان یک مرجع اجازه دهید تعریف عمومی از “حس” را مرور کنیم: “هر سامانه‌ای که مشتمل بر گروهی از انواع سلول‌های حس‌گر است که به پدیده‌ی فیزیکی مشخصی واکنش نشان می‌دهند، و نیز به گروهی از مناطق خاص در مغز مربوط هستند که در آن‌جا سیگنال‌ها یا علائم دریافت و تفسیر می‌شوند.”

چنان‌چه می‌خواهید بدانید ما چند حس داریم ، حواس عمومی و مشترک انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در ادامه آمده‌اند:

 • بینایی:

  این حس به لحاظ فنی خود شامل دو حس است، چون دو نوع گیرنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی مجزا در چشم وجود دارد، یکی برای رنگ‌ها(مخروطی ها) و دیگری برای درخشندگی (میله‌ای‌ها).

مطلب مرتبط: ۱۰ راهکار هوشمندانه برای تقویت حافظه

 • چشایی:

  گاهی استدلال می‌شود که این حس به دلیل وجود انواع متفاوت از گیرنده‌های مزه‌ها یا چاشت‌ها خودش شامل ۵ حس است(شیرین، نمکین، ترشین، تلخین، اسیدآمینه‌ای)، ولی عموماً فقط به عنوان یک حس شناخته می‌شود. برای آنها که نمی‌دانند، گفتنی است که گیرنده‌های اسیدی، گلوتامات اسید آمینه‌ها را کشف می‌کنند. گلوتامات‌ها عموماً در گوشت و بعضی مزه‌های مصنوعی پیدا می‌شود. این حس، بدون شباهت به بینایی، حسی است که مبتنی بر واکنش‌های شیمیایی است.

 • بساوایی:

  دانشمندان پی برده‌اند این حس به فشار، حرارت، درد، و حتی حس‌گرهای خارش تفکیک می‌شود.

 • فشاری:

  حس بدیهی است.

 • خارشی:

  غافل‌گیر نشوید، این یک سامانه‌ی حس‌گر جداگانه از دیگر حس‌گرهای مرتبط با حس بساوایی است.

 • دمایی:

  عبارت از توانایی حس کردن گرما و سرما است و نیز تصور می‌شود که بیش از یک حس است. این تصور صرفاً به خاطر وجود دو حس‌گر گرمایی یا سرمایی شکل نگرفته است، بلکه به خاطر وجود دو نوع کاملاً متفاوتی از گیرنده‌های دمایی با توجه به مکانیزم کشف، در مغز، است. این گیرنده‌های دمایی مغز برای پایش دمای درون بدن استفاده می‌شوند.

 • صدایی یا شنوایی:

  کشف‌کننده‌ی ارتعاشات واسطه‌های صدایی، مثل هوا یا آب است که با طبلک‌ها یا درام‌های گوش‌تان برخورد می‌کنند.

 • بویایی:

  یکی دیگر از حس‌گرها است که واکنش شیمیایی نشان می‌دهد. این حس‌ با چشایی برای تولید حس‌ مزه‌شناسی ترکیب می‌شود.

 • ژرفایی:

  این حس‌ به شما توانایی می‌دهد بگویید اجزاء بدن‌تان در مقایسه با بقیه‌‌ی اجزای‌ بدن‌تان کجا قرار دارند. این حس‌ یکی از حواسی است که افسرهای پلیس وقتی یکی مشروب نوشیده است آزمایش می‌کنند. آزمایش “چشماتو ببند و با انگشت‌ات دماغت را لمس کن” این حس‌ را می‌آزماید. این حس‌ همیشه به روش‌های کم شماری استفاده می‌شود، مثل وقتی محل خارش پای‌تان را می‌خارانید، ولی هرگز به پای‌تان نگاه نمی‌کنید تا ببینید دست‌تان دقیقاً جای درستی روی پای‌تان را می‌خاراند.

 • حس‌گرهای تنش:

  این‌ها در جاهایی مثل عضلات پیدا می‌شوند و به مغز اجازه می‌دهند توانایی پایش تنش عضلاتی را داشته باشد.

 • گیرنده‌ی درد:

  در یک کلمه، درد. زمانی فکر می‌کردند این حس‌ فقط نتیجه‌ی باراضافی دیگر حواس مثل بساوایی است، ولی بعدا مشخص شد این برداشت صحت نداردُ و به عوض، این حس‌ برای خودش یک سامانه‌ی حس‌گر جداگانه دارد. گیرنده‌های درد از سه نوع مجزا تشکیل می‌شوند: جلدی(پوستی)، جسمی(استخوان‌ها و مفاصل)، و احشایی(عضوهای بدن).

 • تعادلی:

  این حس به شما اجازه می‌دهد تعادل‌تان را حفظ کنید و حرکت بدن را با توجه به شتاب و تغییرات مسیر حس کنید. این حس هم‌چنین اجازه می‌دهد جاذبه را درک کنید. سامانه‌ی حس‌گر برای این حس‌ در گوش‌های میانی‌تان یافت می‌شود و سامانه‌ی مارپیچ دهلیزی خوانده می‌شود، هرکس که تا به حال این حس را داشته است که گه‌گاه تعادل‌اش به هم خورده است اهمیت آن را می‌داند. وقتی کار نمی‌کند یا خراب کار می‌کند، شما به معنای واقعی کلمه نمی‌توانید از پایین بگویید بالا، یا حرکت از یک مکان به مکان دیگر بدون کمک تقریبا برای‌تان ناممکن است.

 • گیرنده‌های ارتجاعی یا کش سان:

  این‌ها در جاهایی مثل کبدها، مثانه‌، معده، و مسیر دستگاه گوارش یافت می‌شوند. نوعی دریافت‌گر است که اتساع عروق خونی را حس‌ می‌کند. اغلب در سردردها نقش دارد.

مطلب مرتبط: ۱۱ فایده علمی بغل کردن برای سلامتی

 • گیرنده‌های شیمیایی:

  این‌ها عرصه‌ی مدولار مغز را فعال می‌کنند که متضمن کشف هورمون‌ها و داروهای موجود در خون هستند. هم‌چنین متضمن واکنش استفراغ هستند.

 • تشنگی:

  این سامانه کم یا بیش به بدن‌تان اجازه می‌دهد سطح هیدراته‌اش یا آب‌رسانی‌اش را پایش کند. و بدین ترتیب بدن‌تان می‌داند که چه وقت باید به شما بگوید بنوشید.

 • گرسنگی:

  این سامانه به بدن‌تان اجازه می‌دهد کشف کند چه وقت نیاز دارید چیزی بخورید.

 • گیرنده‌ی مغناطیسی:

  این گیرنده در واقع قابلیت کشف حوزه‌های مغناطیسی را دارد، که اصولا در فراهم آوردن حس مسیریابی به هنگام کشف حوزه‌ی مغناطیسی زمین مفید است. انسان‌ها، برخلاف بیشتر پرندگان، یک گیرنده‌ی مغناطیسی قوی ندارند، با این وجود، آزمایش‌ها اثبات کرده‌اند ما هم تا اندازه‌ای حوزه‌های مغناطیسی را حس می‌کنیم. سازوکار این حس هنوز کاملا شناخته نشده است. به این صورت نظریه‌پردازی شده است که این حس چیزی برای ذخیره‌سازی ترکیبات آهنی در بینی‌های ما است. این زمانی می‌تواند درست باشد که انسان‌هایی که القائات مغناطیسی دارند نشان داده‌اند که حس‌ مغناطیسی قوی‌تر از انسان‌های دیگر دارند می‌تواند معنی داشته باشد.

 • زمانی:

  این حس‌‌ مدت‌ها بحث‌انگیز بود چون سازوکار یگانه‌ای یافت نشده بود که نشان دهد انسان‌ها می‌توانند زمان را درک کنند. با این وجود اخیرا داده‌های تجربی نشان داده‌اند که انسان‌ها حس‌ دقیق شگفت‌انگیزی از زمان دارند، به ویژه وقتی جوان‌تر هستند. این سازوکار که به نظر می‌رسد استفاده می‌کنیم یک سامانه‌ی پخش‌کننده است که کورتکس مخ، مخچه و هسته‌های بازال را درگیر می‌کند. به نظر می‌رسد زمان بلندمدت با هسته‌ی سوپراکیاسماتیک (که مسئول ریتم شبانه‌روزی است) پایش می‌شود. زمان کوتاه‌مدت توسط دیگر سامانه‌های سلولی نگه داشته می‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده ـ امیر پوریانسب

منبع: تودی آی فانداوت

ما چند حس داریم ؟ ما بیشتر از ۵ حس داریم


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی