کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تلاش شرکت نفتی آرامکو عربستان برای پذیرش مشترک در بورس لندن و نیویورک

به گفته یک مشاور سرمایه‌گذاری، چنان‌چه شرکت نفتی آرامکو عربستان (شرکت ملی نفت عربستان سعودی)، این غول نفتی دولتی، در سال آینده سهام‌‌اش را در بورس لندن و نیویورک منتشر کند، می‌تواند در فهرست پذیرش مشترک آن‌ها قرار بگیرد. این شرکت قصد دارد در اواسط ۲۰۱۸ سهام‌اش را منتشر کند، ولی محل پذیرش سهام آن در حال حاضر نامعلوم است. لندن، نیویورک، و هنگ‌کنگ برای جلب نظر این شرکت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

شرکت نفتی آرامکو عربستان

به گفته‌ی یک مشاور سرمایه‌گذاری، شرکت نفتی آرامکو عربستان، این غول نفتی دولتی، می‌تواند در فهرست پذیرش مشترک بورس لندن و نیویورک قرار بگیرد.

این شرکت با ارزش تخمینی ۱.۵ تریلیون پوند (۲ تریلیون دلار) در حال آماده‌سازی جهت پذیرش عمومی حدود ۵ درصد از سهام‌اش در اواسط ۲۰۱۸ است، ولی محل پذیرش هنوز مشخص نشده است.

این مسئله باعث گمانه‌زنی‌های بسیاری شده است، و بازیگران بین‌المللی نظیر بورس لندن، نیویورک، و هنگ‌کنگ برای جلب نظر این شرکت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

ولی به گفته‌ی میهیر کاپادیا، مدیر عامل اجرایی شرکت سرمایه‌گذاری سان – Sun Global Investments – پذیرش سهام به یک محل محدود نمی‌شود. وی به بیزینس اینسایدر گفت: “‌به نظرم این عرضه می‌تواند به صورت مبادلات چندگانه اتفاق بیفتد. فکر می‌کنم سعودی‌ها تمام گزینه‌ها را برای خودشان باز خواهند گذاشت.‌”‌

مطلب مرتبط: ۲۱ بزرگترین شرکت های نفت و گاز جهان :شامل ایران

کاپادیا گفت، “‌تعجب نخواهم کرد‌”‌ اگر شرکت نفتی آرامکو عربستان در تلاش جهت “‌اثبات بزرگی و قدرت شرکت‌”‌، پذیرش مشترک در بورس نیویورک و لندن را انتخاب کند.

این نخستین باری نیست که سهام یک شرکت به طور هم‌زمان در مبادلات چندگانه پذیرش می‌شود، و شرکت‌های رویال داچ شل و یونیلیور پذیرش‌هایی دوگانه داشته‌اند.

اوایل ۲۰۱۷، مرجع تنظیم کننده‌ی مقررات امور مالی بریتانیا (FCA) جهت امکان‌پذیری پذیرش شرکت‌های پادشاهی در بازار بورس لندن پیشنهاد تلطیف قوانین موجود را ارائه داد. این پیشنهاد با انتقاد شدید نیکی مورگان، رئیس کمیته‌ی منتخب خزانه‌داری، مواجه شد؛ وی معتقد است این تغییرات به وجهه‌ و حاکمیت شایسته‌ی بریتانیا لطمه می‌زنند.

خزانه‌داری بریتانیا، در اکتبر امسال، اعلام کرد در حال آماده‌سازی جهت تضمین پرداخت وامی به مبلغ ۱.۵ میلیارد پوند (۲ میلیارد دلار) به شرکت نفتی آرامکو عربستان است؛ این حرکت انتقاد نیک مکفرسون، دبیر دائمی خزانه‌داری اسبق بریتانیا، را برانگیخت؛ وی این حرکت را “‌سوداگرایی‌“‌ خواند.

ولی به گفته‌ی کاپادیا این وام “‌فقط یک کسب و کار معمولی‌”‌، و بخشی از یک برنامه‌ی انگیزشی گسترده‌تر جهت “‌جلب نظر حکومت عربستان سعودی‌” است که بتوان عواقب خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا (برگزیت) را مدیریت کرد. به گفته‌ی وی، محمد بن سلمان، وارث تاج و تخت سعودی،‌ تنها ۳۲ سال دارد، و “‌اگر بتواند زنده بماند‌”‌، ده‌‌ها سال رئیس حکومت سعودی خواهد بود.

از این رو، به اعتقاد کاپادیا، تمایل دولت بریتانیا برای آغاز مراوده با حکومت محمد بن سلمان “‌منطقی‌”‌ است. به گفته‌ی وی، “‌تا آن‌جا که به مسائل سیاسی مربوط می‌شود، فکر می‌کنم بریتانیا به دنبال شروع بازی طولانی‌ مدتی باشد.‌”‌

کاپادیا هم‌چنین شایعات تاخیر در انتشار سهام را رد کرد. به عقیده‌ی وی، “‌آن‌ها نیاز دارند شاهد پذیرش سهام‌شان باشند، بخشی به این دلیل که به پول نیاز دارند، و بخشی دیگر این‌که آن‌ها نیازمند ارزشگذاری و آزادسازی ارزشی هستند که بر روی آن نشسته‌اند.‌”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: businessinsider

تلاش شرکت نفتی آرامکو عربستان برای پذیرش مشترک در بورس لندن و نیویورک


 

مطالب مرتبط
ذهن قوی :۲۱ نشانه که ذهن شما قوی تر از متوسط است
گزارش شاخص رفاه : ۲۶ مرفه ترین کشور دنیا
چالش اصلی مدیریت : بازی انسانی یا بازی فنی
ویژگی های کارآفرینان موفق: ۲۵ ویژگی کارآفرینان موفق که نمی دانستید
۱۷ سوال که باید قبل از پذیرفتن شغل جدید از خودتان بپرسید
۵ عامل بروز درد در انگشتان پا
۱۰ بهترین راه طبیعی برای از بین بردن عنکبوت در خانه
درمان بواسیر: ۳۹ بهترین درمان خانگی بواسیر (هموروئید )
۴۴ درمان خانگی بی اشتهایی عصبی که باید بدانید
کولیک نوزادان: ۲۶ درمان خانگی موثر برای قولنج نوزادان
۳۰ بهترین شهر جهان برای زندگی جوانان زیر ۳۰ سال
۹ بهترین خواص روغن بادام تلخ که حتما باید بدانید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی