کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شروع قطعی رونق مسکن از نیمه‌ی دوم ۹۵

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه حباب قیمتی مسکن خالی شده است، این کاهش قیمت را در دهه‌های اخیر بی‌سابقه دانست و پیش‌بینی کرد، رونق مسکن از نیمه دوم سال آینده قطعاً آغاز شود.

maskan.jpg

حامد مظاهریان با بیان اینکه قیمت فعلی مسکن با کم کردن تورم سال‌های اخیر از آن، به نرخ سال ۸۹ بازگشته است، اظهارکرد: رکود مسکن به پایان رسیده است و آغاز دوران رونق را پیش‌بینی می‌کنیم.

وی با اشاره به شروع قطعی رونق مسکن از نیمه دوم سال آینده گفت: ممکن است قیمت‌ مسکن از این هم پایین‌تر بیاید که البته این پیش‌بینی با ریسک همراه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مشکلی که انبوه‌سازان دارند و نمی‌توانند سود ساخت را کاهش دهند، نرخ سود بالای بانکی است که بانک‌ها در قبال تسهیلات ساخت مسکن از انبوه‌سازان می‌گیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه انبوه‌سازان به همین علت فروش واحدهای آپارتمانی خود را متوقف کرده‌اند و منتظرند ببینند وضع آینده بازار مسکن چگونه خواهد شد، گفت: نرخ سود بانکی مشکل جدی است که بخش‌های مختلف اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است.

وی افزود: اگر انبوه‌سازان از دریافت سود مورد نظر خود چشم‌پوشی کنند، متضرر می‌شوند و به همین علت است که سرمایه‌گذاری جدیدی در بخش ساخت مسکن صورت نمی‌گیرد و این سودِ کمِ ساخت‌وساز نشانه‌های بدی را به سرمایه‌گذاران می‌دهد.

مظاهریان گفت: وقتی سود ساخت‌وساز پایین و هزینه‌های ان از خرید مصالح گرفته تا دریافت پایان کار و مراحل اداریِ پایان عملیات ساخت‌وساز، همچنین سودی که بانک بابت بازپرداخت تسهیلات از انبوه‌ساز دریافت می‌کند، بالاست ؛ سرمایه‌گذار این کار را با سپرده‌گذاری سرمایه خود در بانک مقایسه می‌کند و می‌بیند که بدون هیچ زحمتی می‌تواند سود بالایی از سپرده‌اش دریافت کند و همین موضوع به رکود مسکن انجامیده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه مشکل بانک‌های تجاری برای پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن، کمبود نقدینگی است، اظهارکرد: طرح کاهش سود سپرده بانک‌ها می‌تواند به افزایش نقدینگی کمک و پول خوبی را به بانک‌ها تزریق کند، تا بانک‌ها با این نقدینگی بتوانند پرداخت وام‌های ۶۰ میلیون تومانی مسکن را آغاز کنند.

مظاهریان درباره مشکلی که بانک‌های تجاری با سود ۲۱ درصدی وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن دارند نیز گفت: چون این بانک‌ها تجاری هستند، می‌خواهند در برابر مجمع عمومی‌شان خود را سود ده نشان دهند؛ اگر چه آنها با همین تسهیلات با سود ۲۱ درصد هم سودده هستند ؛ اما وقتی می‌توانند کار سودآورتری انجام دهند (مثلا قرض بین بانکی با درصدهای بالا بدهند )، قطعا انگیزه پرداخت این وام کمتر خواهد بود.

 

سایت کسب و کار بازده

منبع: تسنیم

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۳ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی