کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شاه ایران در فهرست مشتریان نجیب خانه ی مادام کلود

در این مقاله نویسنده مدعی می شود که نام شاه ایران در فهرست مشتریان نجیب خانه ی مادام کلود ثبت شده است.

فرناند گرودِ (مادام کلود)که در سال ۱۹۲۳ متولد شد، توانست شبکه‌ای متشکل از صدها کارگر جنسی را تاسیس و مدیریت کند و همیشه سوژه‌ی فیلم‌های متعددِ فرانسوی شود. او که مدیر روسپی‌خانه‌ای اشرافی برای افراد ثروتمند و مشهور جهان در پاریس بود، و مشتریان‌اش را از میان وزرا، دیپلمات‌ها و رهبران کسب‌وکارهای بزرگ در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ دنیا انتخاب می‌کرد، در دسامبر ۲۰۱۵ در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

شاه ایران در فهرست مشتریان نجیب‌خانه‌ي مادام کلود

فرناند گرودِ، که با نامِ مستعار مادام کلود شناخته می‌شد، در دوران اوج موفقیت و شهرت‌اش شبکه‌ای را با بیش از ۵۰۰ زنِ جوان و تعدادی نیز مرد جوان اداره می‌کرد. به ادعای خودش، فهرست مشتریان‌اش شامل اسامیِ بزرگی مانند جان اف کندی، محمدرضاشاه پهلوی و رییس شرکت فیات، جیوانی اگنلی بود.

با وجود این‌که امنیت‌ مادام کلود توسط مشتریان بانفوذش تامین می‌شد، ولی اغلب از طریق حرف‌های محرمانه‌ و اعترافاتی که هنگام هم‌خوابگی با مشتریان‌، از آنها بیرون کشیده می‌شد و تحویل این اطلاعات به مقامات فرانسه، از دردسر‌های پلیس این کشور در امان می‌ماند.

گرودِ، دختر دوم یک خانواده‌ی ساده در شهر آنژه فرانسه، در سال ۱۹۲۳ به دنیا آمد. هنگامی که در دهه‌ی ۱۹۵۰ به پاریس مهاجرت کرد، عضو یک گروه خلافکار شد و پس از آن، کارش را در تجارت جنسی آغاز کرد.

با این حال، وی اهداف جا‌ه‌طلبانه‌ای در سر می‌پروراند. در پایان دهه‌ی ۱۹۵۰، گرودِ وجهه و شهرت‌اش را بازیابی کرد و خود را فرزند یک خانواده‌ی بورژوا (جزء طبقه‌ی متوسط جامعه.م) و عضو جنبش مقاومت فرانسه (مجموعه‌ی فعالیت‌های مردم فرانسه علیه این کشور به‌دست آلمان نازی و علیه همدستی رژیم ویشی با آلمان در خلال جنگ جهانی دوم.م) معرفی کرد و هنگام راه‌اندازیِ یک نجیب‌خانه برای ثروتمندان و آدم‌های مشهور، نام مستعار مادام کلود را برای خود انتخاب کرد.

این‌جا بود که دیگر، نمی‌توان نجیب‌خانه‌ی مادام کلود را با هیچ مکان مشابه‌ی دیگری مقایسه کرد: محل این نجیب‌خانه در خیابان رودوبولانویلیه در یکی از شیک‌ترین و گران‌قیمت‌ترین بخش‌های پاریس قرار داشت – و فقط متعلق به افرادِ کلاس بالا بود.

ولی با آغاز دهه‌ی ۱۹۷۰ و روی کار آمدنِ والری ژیسکار دستن، رییس‌جمهوری راست‌گرای فرانسه، و اراده‌ی دولت برای از بین بردن تن‌فروشی و قوادی، مادام کلود به پایان کارش نزدیک می‌شد.

اداره‌ی دارایی فرانسه، ۱۱ میلیون فرانک ( معادل ۶/۶ میلیون پوند) بدهی مالیاتی برای مادام کلود در نظر گرفت، به همین دلیل وی به ایالات متحده فرار کرد، ولی هنگام بازگشت‌اش به فرانسه در ۱۹۸۶ دستگیر شد و ۴ ماه به زندان افتاد.

این نخستین باری بود که گرودِ دچار مشکلات قانونیِ متعددی شده بود. وی پس از آزادی از زندان، شبکه‌ای از زنان جوان را ایجاد کرد، و همین اقدام منجر به محکومیت دیگری به جرم تجارت جنسی و قوادی شد و باز هم به زندان افتاد.

وی سوژه‌ی فیلم‌های فرانسوی متعددی بود، از جمله فیلمی به نام مادام کلود، ساخته‌ی ژاست ژکین که در ۱۹۷۴ با فیلم امانوئل به شهرت رسیده بود.

فرانسوا فابیان، هنرپیشه‌ای که نقش مادام کلود را در آن فیلم به عهده گرفته بود، به مجله‌ی لوپوئن گفت: “مبهوتِ دیدگاه بدبینانه و ضدانسانی‌اش نسبت به رابطه‌ی جنسیِ بین زنان و مردان شدم. از نظر مادام کلود، مردان چیزی جز کیف پول‌شان نبودند. به نظر من، ممکن است رازی پشت این طرز تفکر وجود داشته باشد. یادم می‌آید وی دختران را از پوشیدنِ لباس‌های زیرِ مشکی منع می‌کرد. همه‌ی آنها باید لباس‌های سفید می‌پوشیدند”.

کلود در ۱۹۹۲ فیلمی با عنوان “چگونه مانند مادام کلود اغواگری کنید” ساخت، که در آن با احتیاط و پاکدامنیِ غیر منتظره‌ای توصیه می‌کند: “هرگز در نخستین ملاقات رابطه‌ی جنسی برقرار نکنید”.

وی در سا‌ل‌های اخیر در منطقه‌ی کوت‌دازور در خلوت خود زندگی می‌کرد، و سرانجام در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۵ درگذشت.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_ امیررضا مصطفایی

منبع: گاردین

نویسنده: کیم ویلشر

شاه ایران در فهرست مشتریان نجیب خانه ی مادام کلود


برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی