کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شاخص‌های منفی بدون بهانه‌ی مذاکرات

امروز نیز شاخص‌های بازار اوراق بهادار هم‌چون روزهای کاری گذشته‌ی پسامذاکرات قرمز شدند.

روند نزولی شاخص هم‌چنان ادامه دارد. در پایان ساعات کاری امروز شاخص کل نقدی بازار با ثبت ۶۰۷.۵۷ واحد کاهش

به نقطه‌ی ۶۷۰۳۶.۳۰ عقب‌نشت، ۳۰۱۲۹ تراکنش به ارزش ریالی ۱۰۱۵.۶۶میلیارد ریال با جابه‌جایی ۳۹۰.۵میلیون سهم انجام شد.

طی ساعات گذشته بازار اول با ۲۷۱.۱۱واحد و بازار دوم با ۲۲۵۴.۱۲واحد کاهش به ترتیب به نقطه‌ی ۴۸۲۰۲.۸واحد و ۱۳۹۳۷۰.۹واحد نشست‌کردند.

فرابورس نیز سقوط منفی طولانی را انجام داد و با ۱۱.۳۰واحد کاهش به نقطه‌ی ۷۹۱.۹واحد عقب افتاد. ۱۱۰۴۱تراکنش به ارزش ۵۰۷.۶۶۷میلیارد ریال با جابه‌جایی ۶۰.۳۸۰میلیون سهم در این بازار انجام شد.

امروز نمادهای تاپیکو، رانفور، پارسان، وغدیر، حکشتی، همراه، و خودرو بیشترین تاثیر را بر شاخص داشتند. گفتنی است به جز نماد رانفور مابقی نمادهای ذکر شده تاثیر منفی بر شاخص داشتند.

سه مقام اول برترین‌های گروه‌های صنعت را گروه سایر مالی، خودرو، و شیمیایی کسب کردند. هم‌چنین سه نماد پربیننده‌ترین امروز نمادهای خپارس، تاپیکو، و خبهمن بودند.

سه نماد بیشترین افزایش قیمت شامل رانفور، ولساپا، و دزهراوی بود و سه نماد بیشترین کاهش قیمت نیز نمادهای غشان، دکیمی، و غمارگ بودند.

سه نماد اول جدول بیشترین تقاضا را تیپیکو، و غمهرا (دوم و سوم) بودند و این جایگاه در جدول بیشترین عرضه از آن نماد خپارس، حکشتی و خزامیا بود.

سه نماد برتر بیشترین ارزش معامله عبارت بودند از ولساپا، مسینا ۹۶۴، و مبین هم‌چنین سه رتبه‌ی جدول بیشترین حجم معامله از آن نمادهای ولساپا، خپارس، و خاور شد.

امروز با پیام ناظر بازار، نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان قائن، فولاد خراسان، و دوده صنعتی پارس با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم، متوقف شدند. هم‌چنین اعلام شد نماد معاملاتی شرکت خدمات انفورماتیک مشمول دستورالعمل رفع گره‌ی معاملاتی است.

در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت سیمان هرمزگان جهت برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده به منظور تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه، متوقف شد.

در اطلاعیه‌های جداگانه‌ی ناظر بازار اعلام شد نماد معاملاتی حق تقدم شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه با توجه به اعلام مهلت پذیره‌نویسی، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک‌قیمتی و نماد معاملاتی حق‌تقدم سخت آژند جهت عرضه‌ی ۴۱۳ر۹۶۰ر۲۵ حق تقدم استفاده نشده با محدودیت هر دستور خرید حداکثر۵۰، ۰۰۰ عدد (بدون محدودیت نوسان) آماده‌ی انجام معامله است. گفتنی است تنها کارگزار معرف (ناظر) حق‌تقدم استفاده نشده مجاز به فروش است و خریداران، حق فروش حق تقدم استفاده نشده را نخواهند داشت (قابلیت معامله مجدد را ندارد.( هم‌چنین کارگزار خریدار موظف به پرداخت وجه پذیره‌نویسی حق‌تقدم خریداری شده است.

در پیام‌های جداگانه ناظر بازار اعلام شد نمادهای گروه تولیدی مهرام، نوش مازندران، جام‌دارو، معادن بافق، کاشی تکسرام، آبسال، بانک خاورمیانه، لنت ترمز ایران، قند نیشابور، ایران تایر، سازه پویش، و بیسکویت گرجی با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل بدون محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله هستند.

تالار شیشه‌ای حافظ پس از توافق هسته‌ای همچنان روزهای پر فرازو نشیبی را پشت سر می‌گذارد به طوری که نتوانسته است موقعیت به‌دست آمده پس از یکی دو جهش ۱۰۰۰واحدی چند هفته‌ی پیش را حفظ و تثبیت کند و همچنان در حال افول است. در این خصوص اظهارنظرهای مختلفی شده است. بعضی معتقد به حرکات برنامه‌ریزی شده جهت کاهش ارزش سهام و خرید پس از آن هستند که به نظر منطقی نمی‌آید. زیرا این فرصت قبلا ایجاد شده بود. عده‌ای براین نظر استوارند که جهش ناگهانی شاخص‌ها به نفع هیچ‌کس نیست و افت‌ها و ریزش‌ها به صورت برنامه‌ریزی شده انجام می‌پذیرد. گروهی نیز اظهار می‌کنند افت به صورت معمول در حال اتفاق افتادن است و ناشی از روند معمول بازار است. بعضی فصل مجامع و تقسیم سود، اعلام پیش‌بینی‌های سود و کاهش تاثیرفضای تجاری و فعالیت عادی بنگاه‌های اقتصادی را از دلایل افت بازار می‌دانند.

به هر تقدیر روند کاهشی و فرسایشی بازار بدون بهانه‌ی وجود مذاکرات هسته‌ای در حال اتفاق افتادن است شاید بازار نیاز به خوراک خبری جدید دارد تا برای شروع حرکات مثبت شوکه شود.

سایت کسب و کار بازده

 

 

 

 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی