کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سیف به دولت اوباما هشدار داد

رییس کل بانک مرکزی ایران در یک دیدار کم‌سابقه از واشنگتن از دولت اوباما خواست برای تسهیل مبادلات بانکی جهانی کشورش اقدامات بیشتری انجام دهد و هشدار داد اگر امریکا اقدامی نکند توافق هسته‌ای که سال گذشته امضا شد ممکن است به خطر بیفتد.

سیف

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت‌: بانک‌های ایرانی از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای در ماه ژانویه قادر نبوده‌اند به راحتی نقل و انتقال بین‌المللی پول و فاینانس تجارت را انجام دهند. ایران همچنین برای بازگرداندن ده‌ها میلیارد دلار درآمد نفتی خود که به دلیل تحریم‌های امریکا در حساب‌های خارجی بلوکه شده بودند، با موانعی روبه‌روست. بعضی از بانک‌های غربی اذعان کرده‌اند که به دلیل واهمه نسبت به نقض مقررات تحریم‌های امریکا از همکاری با ایران اجتناب می‌کنند.

مشکلات مذکور دستاوردهای اقتصادی بزرگی که ایران امیدوار بود با توافق هسته‌ای ماه ژوییه به‌دست آورد به خطر انداخته است. تحت این توافق که در ژوییه گذشته میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان توافق شد تهران موافقت کرد فعالیت هسته‌ای خود را در قبال برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی محدود نماید.

 

امریکا به تعهداتش عمل کند

ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی ایران که برای شرکت در نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده است روز جمعه در یک سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای در حاشیه این نشست اظهار کرد امریکا‌یی‌ها باید برای عمل به تعهدات‌شان اقدامات لازم را انجام دهند در غیراینصورت مفاد توافق هسته‌ای نقض می‌شود.

اظهارات سیف یک روز پس از دیدار رو در رو با جیکوب لیو وزیر خزانه‌داری امریکا صورت گرفت که به گفته مقامات امریکایی و ایرانی، عمدتا به درخواست ایران برای تسهیل بیشتر تحریم‌ها پس از توافق هسته‌ای تاریخی متمرکز بود.

امریکا و سایر قدرت‌های جهان موافقت کردند در راستای این توافق بیشتر تحریم‌ها علیه ایران را لغو کنند اما وزارت خزانه‌داری امریکا همچنان مانع استفاده ایران از سیستم مالی امریکا یا دلار امریکا شده است.

به گفته مقامات امریکایی، در هفته‌های اخیر در دولت اوباما بحث‌های داخلی درباره‌ تسهیل تجارت ایران مطرح بوده است. این بحث‌ها شامل یافتن راه‌هایی بوده تا به ایران امکان دهد بدون دسترسی مستقیم به سیستم مالی امریکا تجارت به دلار را انجام دهد.

امکان بازگرداندن درآمدهای نفتی بدون امکان دسترسی به دلار برای ایران محدود شده است.

رییس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد: شرکت‌های ایرانی بایستی بتوانند مبادلات دلار امریکا را انجام دهند و اجازه پیدا کنند به سیستم مالی امریکا دسترسی داشته باشند.

سیف اظهار کرد: ما خواهان این هستیم تا هر دو طرف این توافق به ویژه امریکا تدابیر لازم را برای رفع موانع موجود انجام دهند.

کاخ سفید روز جمعه در واکنش به اظهارات رییس کل بانک مرکزی ایران گفت: امریکا به توافق هسته‌ای معروف به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند است.

از سوی دیگر دیدار رییس کل بانک مرکزی ایران درحال‌حاضر بحث‌های داغی را در واشنگتن نسبت به آینده روابط ایران – امریکا و گستردگی تحریم‌هایی که باید علیه ایران اعمال شوند برانگیخته است.

بر اساس این گزارش، تداوم مشکلات ایران برای دسترسی به سیستم مالی که امکان ارسال پول به سراسر جهان را برای بانک‌های ایرانی محدود کرده، نمونه‌ای است که نشان می‌دهد چگونه محدودیت‌های تحریم‌ها امید ایران برای رونق اقتصادی سریع حاصل از لغو تحریم‌ها را ضعیف کرده است.

یک مقام بانکی بلندپایه ایرانی که مایل نبود نامش افشا شود، به وال استریت ژورنال اظهار کرد: بانک‌های بین‌المللی حتی به وام‌دهندگان دیگر هشدار می‌دهند که در صورت همکاری با ایران ممکن است با مجازات امریکا روبه‌رو شوند.

با این همه مقامات غربی این ایده را که امریکا تلاش می‌کند مانع همکاریها با ایران شود را کم اهمیت جلوه دادند. کریس بکمایر، یکی از مقامات ارشد مسوول سیاست‌های تحریم در وزارت خارجه امریکا اظهار کرد: رونق تجاری در دوران پساتحریم پیش‌بینی می‌شود و‌ امریکا علیه آن اقدامی نمی‌کند با این همه سایر تحریم‌های امریکایی علیه تهران همچنان به قوت خود باقی‌مانده است.

جواد ظریف وزیر خارجه ایران در فوریه از امریکا خواست: شفافیت بیشتری داشته باشد تا بانک‌ها بتوانند بدون نگرانی با ایران همکاری کنند و خاطرنشان کرده بود عدم انجام چنین کاری به مشکلات در اجرای برجام اضافه می‌کند.

در نبود چنین شفافیتی بسیاری از بانک‌ها با وجود اتصال مجدد موسسات مالی ایرانی به سیستم مالی جهانی سوئیفت در حاشیه مانده‌اند. تاکنون اتحادیه اروپا کمک کرده است ۳۳ بانک ایرانی به سوئیفت که سرویس ارتباطات بین بانکی بین‌المللی است و برای انجام نقل و انتقالات مالی ضروری محسوب می‌شود دوباره متصل شوند. اما بانک‌های بزرگ هنوز خاطره جریمه‌های سنگین دوران تحریمها را فراموش نکرده‌اند. بانک‌های مستقر در کشورهای مختلف طی پنج سال گذشته بیش از ۱۵ میلیارد دلار جریمه بابت نقض تحریم‌ها پرداخت کرده‌اند که بزرگ‌ترین جریمه صادره مبلغ ۸.۹ میلیارد دلار برای بانک بی‌ان پی پاریبای فرانسه در سال ۲۰۱۴ بود.

 

منبع: ایسنا

//بازده//

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۰۴ نفر)

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی