کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سیاست محل کار: ۶ سیاست محل کار که باید بدانید

در این نوشتار یک واقعیت هوشیارکننده‌ی زندگی در هر سازمان و محل کار آمده است: یک نفر باید شما را برای موفقیت انتخاب کند.هرچند آرزو می‌کنم بتوانم این باور را در شما تقویت کنم که سخت‌کوشی و پشتکار ۲ عنصر ضروری برای موفقیت‌تان در شرکت هستند، اما نمی‌توانم. یقینا سخت‌کوشی و پشتکار عناصر مهمی هستند، با این حال شما نمی‌توانید سیاست را از این معادله حذف کنید و انتظار نتایج خوبی داشته‌باشید. در این نوشتار ۶ سیاست محل کار آشنا خواهید شد.

سیاست‌های دفترکار

انسان‌ها موجوداتی سیاست‌مدار هستند و هرجا گروه‌هایی دور هم جمع شوند، یک محیط سیاسی ایجاد می‌شود که تعیین می‌کند چه‌کسی مسئول است، چه‌کسی در تصمیم‌گیری‌های کلیدی حق رای دارد، و چه کاری باید انجام شود. قدرت تصمیم‌گیری اساسی درباره‌ی شما و پیشرفت‌تان در دست یک فرد یا یک گروه است.

نادیده گرفتن این واقعیت ساده‌لوحی است. مورد بن یک داستان واقعی است، به آن فکر کنید.

مطالعه‌ی موردی- بن و رییس‌اش قربانی داخلی بازی تاج و تخت شدند:

بن توسعه‌دهنده‌ی محصولات یک شرکت نه چندان بزرگ تولیدکننده‌ی محصولات صنعتی بود که سابقه‌ی کاری او در ابداع و طراحی محصولات حرارتی فوق‌العاده بود.

او از استعدادی بهره‌مند بود که می‌توانست مشتریان را در محیط خودشان زیر نظر بگیرد و محصولاتی طراحی کند که مشکلات‌شان را حل کند یا زحمت‌شان را کم‌تر کند.

بن جاه‌طلب هم بود، و سرسختانه باور داشت اگر در نقش مدیریت یک تیم توسعه‌دهندگان محصول باشد می‌تواند برای شرکت خیلی مفیدتر باشد. او با رییس‌اش گفت‌وگوها زیادی کرده‌بود تا برای این ترفیع از نفوذش استفاده کند، و رییس‌اش در جلسات مدیران ارشد فعالانه از بن طرفداری کرده‌بود. متاسفانه چرخه‌ی ترفیع ۲ بار آمده و رفته بود و بن هنوز آن ترفیع را به‌دست نیاورده‌بود. هم بن و هم رییس‌اش ناامید شده‌بودند.

لازم است کمی درباره‌ی پیش‌زمینه‌ی بن صحبت کنم. هرچند همه به قابلیت او به عنوان توسعه‌دهنده‌ی محصول اذعان داشتند، اما او عموما از نظر اجتماعی به چشم فردی بی‌دست و پا دیده می‌شد.

او در برقراری ارتباط بی‌دست‌وپا بود و رفتار او از دور طوری به نظر می‌رسید که انگار نزدیک شدن به او ممکن نیست.

متاسفانه، چیزی که دیده می‌شود واقعیت است، و با وجود موفقیت‌های بن و طرفداری‌های رییس‌اش، یک مدیر اجرایی دیگر بود که فعالانه اعمال نفوذ می‌کرد تا رهبری تلاش‌های توسعه‌ی محصول را به عهده بگیرد. این مدیر اجرایی یکی از مخالفان رییس بن بود و هر وقت صحبت از ترفیع بن به میان می‌آمد، این مخالف عنوان می‌کرد: “من می‌دانم بن در کارش فوق‌العاده است، اما همه‌ی ما کار کردن او را با گروه‌ها دیده‌ایم. آیا کسی واقعا باور دارد او برای نقش رهبری مناسب باشد؟” این حمله‌ی منفعلانه و کوبنده هر بار این بحث و پیش‌بینی‌های بن را تغییر می‌داد.

در چنین اوضاعی، هم بن و هم رییس‌اش قربانی تکاپوهای سیاسی در مدیریت ارشد این شرکت بودند. رییس بن با وجود حمایت مثبت‌اش از بن، از دو لحاظ نتوانسته‌بود خوب عمل کند. اول، او نتوانسته بود بن را راهنمایی کند و کمک‌اش کند بر چالش‌های برقراری ارتباط و چالش‌های اجتماعی‌اش غلبه کند. دوم، نتوانسته‌بود راهبردی پیدا کند تا مخالف خود را دفع یا خنثی کند.

تغییر راهبرد باعث موفقیت بن و رییس‌اش شد:

سرانجام رییس بن متوجه این مسائل شد و برای برطرف کردن آنها اقدام کرد. او یک مشاور به بن معرفی کرد که در یک دوره‌ی ۶ ماهه به او کمک کرد مهارت‌های میان‌فردی و برقراری ارتباط‌اش را به‌طور چشمگیری تقویت کند. و از نقش خود‌ش در تیم مدیریت ارشد استفاده کرد تا برای بن زمان بیش‌تری برای مواجهه با مسائل مرتبط با توسعه‌ی محصول فراهم کند.

ترکیب مشاوره و مواجهه‌ی بیش‌تر به‌طور موثر ترفندهای مخالف را خنثی کرد. بن ترفیع دلخواه‌اش را که سزاوار آن بود به‌دست آورد و امروز، تیم بن با عنوان “ماشین حرارتی” شناخته می‌شود، و مجموعه‌ای گسترده از محصولات موفق دارد. رییس او به مقام نایب‌رییس ارشد ارتقا یافت.

در ادامه ۶ درس ازرشمند از سیاست‌ محل کار آمده است که باید بدانید:

۱. مجبور نیستید دست به بازی‌های کثیف بزنید، اما مجبور هستید وارد بازی شوید.

بهترین راه برای کسب قدرت این است که به دیگران کمک کنید به مقاصدشان برسند. جبران محبت، یعنی باور این‌که مدیون حمایت شما هستند، یک نیروی قدرتمند است.

مطلب مرتبط : ۱۳ موقع که باید در محل کار نگویید متاسفم

۲. همیشه یک نفر چیزی را می‌خواهد که شما دارید، یا با کاری که می‌کنید موافق نیست.

هرچند مقصود شرافتمندانه‌ی واقعا شرافتمندانه است، اما اگر تکاپوهای سیاسی موجود را نادیده بگیرید، ساده‌لوح هستید.

۳. سعی کنید دورنمای سیاسی را درک کنید.

به نفع‌تان است بفهمید قدرت در دست چه کسی است، این کمک‌تان می‌کند موفق شوید. هم‌چنین اگر با این افراد روابط مثبتی ایجاد کنید به نفع‌تان است.

۴. برای این‌که دریافت کنید، باید بخشنده باشید.

قدرت بخشندگی، یا کمک به دیگران برای قدرتمند شدن، روشی موثر برای بالا بردن قدرت خودتان است.

مطلب مرتبط : احترام در محل کار: ۷ رفتار که احترام خود را از دست می‌دهید

۵. کسانی که امروز اعضای تیم هستند، هم‌پیمان‌های فردا هستند.

هرچند واگذار کردن یک کارمند ارزشمند به یک بخش دیگر کمی ناراحت‌کننده است، اما جنبه‌ی خوب آن این است که در بخش دیگری از سازمان یک هم‌پیمان ارزشمند دارید. کارگزاران بزرگ قدرت هم‌پیمانان‌شان را در تمام سازمان مستقر می‌کنند.

سیاست محل کار ۶: حق با سون تسی(نویسنده‌ی چینی) بود- به دوستان نزدیک و به دشمنان‌تان نزدیک‌تر شوید.

من ترجیح می‌دهم با مخالفان معاشرت کنم تا بتوانم موضع و مقاصدشان را درک کنم، و تلاش کنم وجه اشتراک با آنها پیدا کنم. هرچند شاید پیدا کردن وجه اشتراک ممکن نباشد، اما حداقل متوجه می‌شوم چه چیزی آنها را برمی‌انگیزد.

در آخر:

بسیاری از آدم‌ها از مسائل مربوط به سیاست و قدرت در محل‌کار دوری می‌کنند. “من نمی‌خواهم وارد این بازی‌ها بشوم” جمله‌ای تکراری است که من اغلب می‌شنوم. من از شما نمی‌خواهم وارد بازی‌های کثیف شوید؛ با این حال، شما را تشویق می‌کنم واقعیات تعامل انسانی را در گروه‌ها و بازی‌ها در نظر داشته‌باشید. من تضمین می‌کنم اگر نتوانید نشانه‌های سیاسی را در سازمان‌تان بخوانید نابود می‌شوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: منجمنت

سیاست محل کار: ۶ سیاست محل کار که باید بدانید

سیاست محل کار


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۵۱ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی