کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سکه در مسیر صعود

سکه و دلار در مسیر افزایشی قرار گرفتند تا رکوردهای جدیدی برای هر دوی آنها ثبت شود. روز پنج‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی با ۱۹هزار تومان رشد، بیشترین افزایش روزانه از ۴ تیرماه را تجربه کرد و به قیمت یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان رسید. این قیمت، بالاترین نرخ فروش سکه از ۲۳ تیرماه و ناشی از رشد بهای اونس در بازارهای جهانی بود.

طلا و سکه

همچنین افزایش روز پنج‌شنبه موجب شد که میزان بازدهی هفتگی فلز گرانبهای داخلی به ۳/ ۲ درصد برسد که بیشترین میزان رشد هفتگی آن در یک ماه گذشته بود. آخرین بار، فلز گرانبهای داخلی در هفته منتهی به ۱۱ تیرماه ۵/ ۵ درصد رشد قیمت را تجربه کرده بود.

در کنار سکه، روز پنج‌شنبه، دلار نیز به رشد خود ادامه داد و با ۵ تومان افزایش به قیمت ۳هزار و ۵۴۳ تومان رسید. با این رشد، میزان افزایش هفتگی دلار به ۹/ ۰ درصد رسید. این بیشترین رشد هفتگی دلار در ۴هفته گذشته بود. به گفته فعالان، رشد قیمت شاخص ارزی در این روز بیشتر ناشی از تحرکات معامله‌گران در ساعات انتهایی روز چهارشنبه بود. به گفته آنها، روز پنج‌شنبه، معامله‌گران دلار مداخله چندانی در بازار نکردند؛ چراکه احتمال می‌دادند به دلیل افزایش بهای اونس، سکه بازان اقدام به فروش ارز در بازار موازی کنند. افزایش بهای دلار در بازار داخلی در حالی صورت گرفت که در انتهای این هفته ارزش شاخص دلار در بازارهای جهانی به کمترین میزان در یک ماه گذشته رسید.

دلار در ۲ راهی

روند افزایشی بهای شاخص ارزی در مردادماه در کنار بیشترین رشد هفتگی این ارز در ۴هفته گذشته، انتظارات فنی بازار برای افزایش قیمت را بهبود بخشیده است. قیمت دلار از ابتدای دومین ماه تابستان حدود ۳۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و به نزدیکی میانه کانال ۳هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. تمام این عوامل دست به‌دست هم داده تا صداهای افزایشی بیشتری در بازار به گوش برسد. با این حال، برخی معامله‌گران اعتقاد دارند که قیمت دلار در ۱۰ روز ابتدایی تیرماه نیز در مسیر افزایشی قرار داشت، ولی هر چقدر بازار از ابتدای ماه دورتر شد، قیمت در مسیر کاهشی قرار گرفت. این دسته انتظار دارند که این حادثه در مردادماه نیز تکرار شود. یعنی با خروج تقاضای ابتدایی ماه، قیمت در مسیر کاهشی قرار بگیرد.

عامل مهم‌تری که انتظارات بازار در رابطه با روند قیمت در هفته جاری را متاثر کرده است، اظهارات رییس کل بانک مرکزی در انتهای هفته گذشته بود. برخی فعالان اعتقاد دارند، اظهارات رییس کل بانک مرکزی مبنی‌بر ابلاغ دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز توسط بانک‌ها براساس ارز آزاد در هفته جاری ممکن است روند قیمت بازار را تحت‌تاثیر قرار دهد.

به گفته این دسته، اعلام این خبر و امکان افزایش ورودی بازار می‌تواند موجب این شود که معامله‌گران ارزی در موقعیت فروش قرار گیرند و قیمت را در جهت کاهشی قرار دهند. این در حالی است که عده‌ای از فعالان اعتقاد دارند که بازار در هفته جاری ممکن است رو به جلو حرکت کند. این دسته باور دارند که هر چقدر اخبار یکسان‌سازی ارزی جدی‌تر شود، معامله‌گران سعی خواهند کرد که قیمت را به سطح بالاتری برسانند. هدف این دسته از این تاکتیک آن است که اختلاف نرخ رسمی با غیررسمی بیشتر شود تا از یکسو انجام یکسان‌سازی مشکل‌تر شود و از سوی دیگر، بازار ساز تحت فشار بیشتری قرار گیرد که در سطح بالاتری اقدام به یکسان‌سازی نرخ ارز کند. این دسته احساس می‌کنند هر چقدر قیمت بازار بالاتر باشد، یکسان‌سازی نرخ ارز نیز در محدوده بالاتری صورت خواهد گرفت.

رکوردزنی از آغاز

در همان ابتدای روز پنج‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی از محدوده یک میلیون و ۹۰ هزار تومان عبور کرد و وارد کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شد، اتفاقی که از ۲۳ تیر سابقه نداشت. در ششمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۱۰۸ هزار تومان آغاز کرد که افزایشی ۱۶ هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز چهارشنبه داشت. صعود بهای اونس در ساعات انتهایی بازارهای جهانی روز چهارشنبه مهم‌ترین عاملی بود که سکه را در ابتدای روز پنج‌شنبه در مسیر افزایشی قرار داد. روز چهارشنبه، طلای جهانی به قیمت هزار و ۳۳۹ دلار رسید که افزایشی ۱۲ دلاری نسبت به قیمت ۷ عصر همان روز داشت. در ادامه روز پنج‌شنبه، بهای اونس نه تنها در مسیر کاهشی قرار نگرفت، بلکه وارد محدوده هزار و ۳۴۰ دلار شد. ادامه افزایش بهای اونس و رشد قیمت دلار موجب شد سکه ۳ هزار تومان افزایش دیگر را نیز تجربه کند و به قیمت یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان برسد. رشد انتهای هفته سکه در حالی رخ داد که فلز گرانبهای داخلی از ابتدای هفته تغییرات قیمت چندانی را تجربه نکرده بود.

شنبه گذشته، سکه با هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۸۷ هزار تومان رسید. پس از این تا روز دوشنبه، قیمت در همان کانال یک میلیون و ۸۰ هزار تومان باقی ماند تا اینکه روز سه‌شنبه، سکه ۸ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و با شکستن محدوده یک میلیون و ۹۰ هزار تومانی، به قیمت یک میلیون و ۹۳ هزار تومان رسید. افزایش قیمت سکه در روز سه‌شنبه ناشی از رشد همزمان دلار و اونس بود. فضای بازار سکه در روز چهارشنبه احتیاطی بود و معامله‌گران تمایل چندانی به انجام معامله نداشتند؛ چراکه در انتظار انتشار بیانیه فدرال رزرو در انتهای روز بودند. پس از گذشت مدت زمانی از انتشار بیانیه فدرال رزرو، بهای اونس در بازارهای جهانی بالا رفت و اثرات آن روز پنج‌شنبه به بازار داخلی رسید.

روز پنج‌شنبه، همسو با افزایش بهای سکه تمام، بهای سکه‌های کوچک‌تر نیم و ربع نیز بالا رفت. در ششمین روز هفته، نیم سکه با ۱۰ هزار تومان رشد به قیمت ۵۵۵ هزار تومان و ربع سکه با ۴ هزار تومان افزایش به قیمت ۲۸۶ هزار تومان رسید. رشد انتهای هفته این دو دارایی موجب شد که نیم سکه و ربع سکه به ترتیب، ۲ و ۵/ ۲ درصد افزایش هفتگی را تجربه کنند. ادامه رشد اونس در روز جمعه و رسیدن به قیمت هزار و ۳۵۰ دلار موجب شده است که انتظارات افزایشی معامله‌گران سکه در بازار افزایش بیشتری یابد. در این وضعیت، تنها کاهش قیمت دلار می‌تواند مانع رشد بیشتر سکه در روز شنبه شود. این در حالی است که حباب قیمت سکه نیز در شرایط حاضر منفی و ارزش ذاتی سکه بیشتر از قیمت بازاری آن است. عاملی که موجب می‌شود در صورت تغییرات محدود دلار، انتظار افزایش قیمت سکه کمتر از حد انتظار باشد.

هفته سراسر افزایش

دلار در ۶ روز کاری هفته گذشته ۶ رشد متوالی را تجربه کرد تا یک هفته تماما افزایشی را پشت‌سر گذاشته باشد. در نخستین روز کاری مردادماه، دلار با ۳ تومان افزایش به قیمت ۳ هزار و ۵۱۵ تومان رسید. روزهای یکشنبه و دوشنبه، دلار به ترتیب ۵ و ۲ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد تا این ارز به قیمت ۳ هزار و ۵۲۲ تومان برسد. در ادامه روند افزایشی، از روز سه‌شنبه شیب رشد قیمت تند‌تر شد. شاخص ارزی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه دو افزایش ۸ تومانی را تجربه کرد تا به قیمت ۳ هزار و ۵۳۸ تومان برسد.

از همان ابتدای روز چهارشنبه، هدف معامله‌گران آن بود که قیمت دلار را از نقطه ۳ هزار و ۵۴۳ تومان عبور داده و قله قیمتی سال ۹۵ را فتح کنند. این معامله‌گران اعتقاد داشتند، اگر دلار از سقف سال ۹۵ عبور کند، با شدت بیشتری به افزایش خود ادامه خواهد داد. در نتیجه با خریدهای ارزی برای رسیدن به این هدف تلاش کردند. با افزایش تقاضا، حدود ساعت ۱۲ بعدازظهر، دلار به قیمت ۳هزار و ۵۴۰ تومان رسید، ولی به محض لمس این نقطه، قیمت در مسیر کاهشی قرار گرفت تا پروژه فتح قله قیمتی سال ۹۵ شکست بخورد. روز پنج‌شنبه، قیمت دلار به ۳ هزار و ۵۴۳ تومان نیز رسید ولی همچنان نتوانست از آن عبور کند. البته در مقاطعی از روز، قیمت‌های بالاتری در بازار ثبت شد، ولی قیمت خرید و فروش در حجم عمده زیر نقطه یاد شده باقی ماند.

سایت کسب و کار بازده

منبع:جام نیوز

موضوع محوری

سکه

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۶۴ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی