کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سود پیشخور شده‌ی توافق تبخیر شد

بازده: بالاخره امروز با برگزاری مجامع گروه بانک و چند شرکت باقی‌مانده، فرصت برگزاری مجامع بورسی و فرابورسی تمام شد تا فعالان بازار سرمایه در هفته‌ی آینده تمرکز بیشتری بر انجام معاملات داشته باشند.

البته سیل گزارش‌های پیش‌بینی سال مالی آینده به راه افتاده است. گزارش‌هایی که در مجموع تا اینجای کار چنگی بر دل نمی‌زنند. در مجامع برگزار شده طی امروز (چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴) اتفاقات جالبی افتاد. گروه بانکی به رغم آن‌که نقدینگی در اختیار دارد همان‌طور که انتظار می‌رفت تقسیم سود حداقلی را انجام داد در مقابل مجموعه‌هایی مانند فولاد و ومعادن که شرایط چندان جالبی ندارند تقسیم سود حداکثری را در دستور کار خود قرار داده بودند.

به هر ترتیب از روز کاری شنبه، بازار سرمایه ۸ ماه فرصت دارد تا سرمایه‌گذاران خود را هم‌چنان امیدوار نگه دارد. سرمایه‌گذارانی که پس از گذشت بیش از یک سال و نیم در شرایطی که مذاکرات به نتیجه رسیده و هیات‌های اروپایی هر روز در شرکت‌های ایرانی جولان می‌دهند شاهد ریزش قیمت‌ها و آب‌شدن سرمایه‌هایشان هستند. هنوز علت شرایط وخیم معاملات را در چند روز اخیر درک نکرده اما تمام بهانه‌هایی که گفته می‌شد از معاملات سلب شد. پایان ماه، تسویه‌ی ‌اعتباری‌ها، حقیقی‌های ترسو که برای نوسان وارد بازار شده‌اند و فصل مجامع، حالا باید منتظر خودنمایی بازار سرمایه در میان غول‌های خفته‌ای چون مسکن، سکه و ارز باشیم.

معاملات امروز هم بی‌رمق بود

معاملات امروز هم در عمل چیزی برای گفتن نداشت. روند منفی روزهای قبل تکرار شد و بازدهی که به لطف توافق هسته‌ای پیشخور شده بود در عین ناباوری از بین رفت. امروز ایران‌خودرو که با تعدیل مثبت به مجمع پایان سال مالی رفته بود زیر ۲۸۰ تومان قیمت خورد و بیش از ۹ درصد افت قیمتی را تجربه کرد. البته فقط ایران‌خودرو مورد عنایت فروشندگان نبود بلکه اغلب سهم‌هایی که از مجمع پایان سال مالی به تابلو برمی‌گشتند مورد هجوم فروشندگان قرار داشتند. وگستر با افت ۷ درصدی نمونه‌ای دیگر از این شرکت‌ها است. در این بین البته استثناهایی چون چکاوه و حفارس هم وجود داشتند.

در معاملات امروز هم در غیاب گروه بانکی، ارزش گروه خودرو و قطعات حرف اول را در معاملات می‌زد. پس از این گروه سرمایه‌گذاری‌ها، صنعت شیمیایی و ابزار پزشکی قرار گرفتند. بالا آمدن صنعت ابزار پزشکی با تک سهم کنتورسازی در رده‌بندی ارزش معاملات صنایع یکی از نکات قابل توجه معاملات امروز بود.

هفته‌ی تلخ برای بازار سرمایه

سهامداران ۲۹۵ نماد طی یک هفته‌ی اخیر زیان کردند تا هفته‌ی پایانی تیر برای حافظیان بسیار ناگوار دنبال شود. در فاصله ۲۴ تیر تا ۳۱ تیر فلات با ۲۷، ثاصفا با ۲۳ و فسدید با ۲۲ درصد بدترین عملکرد را در بین نمادهای بازارهای مختلف بورسی و فرابورسی بر جای گذاشتند. در بین نمادهای بزرگتر هم می‌توان به ورنا با ۱۶ درصد زیان، وگردش با ۵، خپارس و خکاوه با ۱۴ درصد زیان اشاره کرد. اگر ۱.۵ درصد هزینه‌ی معاملات(خرید و فروش) را در نظر بگیریم و فردی سه‌شنبه ۲۳ تیر اقدام به خرید سهام در معاملات کرده باشد و به شرط خریدهای بنیادی حدودا ۱۰ تا ۱۵ درصد زیان را در بهترین حالت متحمل شده امری که باعث ترس و دلهره و رسیدن به حد ضرر گروه تازه‌وارد شده و به ناچار پشت دست‌شان را داغ کرده و دیگر وارد بازار سرمایه نخواهند شد.

شرکت‌ها چقدر سود نقدی تقسیم کردند؟

این سوال امروز هم در گوشه و کنار تالار حافظ شنیده می‌شد. همان‌طور که در بالا ذکر شد نمادهای بانکی تقسیم‌های حداقلی داشتند؛ بانک ملت ۹۰ ریال، بانک شهر ۱۵۰ ریال، بانک صادرات ۴۵ ریال را به ازای هر سهم، بین سهامداران خود به عنوان سود نقدی تقسیم کردند. پالایشگاه نفت اصفهان ۵۸۰ ریال، گروه مپنا ۳۰۰ ریال و سرمایه‌گذاری صنعت نفت ۱۲۲ ریال سود نقدی را برای توزیع بین سهامداران کنار گذاشتند دیروز بانک تجارت به ازای هر سهم ۱۰ ریال سود نقدی تقسیم کرد.

پیش‌بینی و توصیه

شاید با انجام توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها یک شبه وضع شرکت‌ها دگرگون نشود و شاهد پرش سودهای‌شان نباشیم. اما قطعا برطرف شدن ابهام بزرگی مانند مسئله هسته‌ای ابهام مهمی را از گردن بازار سرمایه باز کرده است. حضور فعالان و هیات‌های خارجی در صنایع کشور موضوعی نبود که تالار شیشه‌ای بدون توجه از آن عبور کند. امری که این روزها کمتر مورد توجه است.

پیشنهاد ما مانند روزهای گذشته صبر، سهامداری و حتی خرید بدون هیجان در نمادهای بنیادی است. مرعوب رنگ قرمز تابلوی معاملات نشوید و توجه کنید که با توجه به کاهش ریسک بازار سرمایه، قیمت‌ها در بسیاری از نمادها جذاب هستند ضمن این‌که بسیاری از گروه‌ها مانند خودرو و قطعات به حمایت‌های تکنیکالی خود رسیده‌اند. گزارش‌های منتهی به پایان شهریور و آذر ۱۳۹۴ با توجه به حرکت‌های واقعی صنایع، می‌تواند امیدواری را دوباره به تالار حافظ باز گرداند.

سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط
گزارش ۲۰: فرش سبز بورس برای توافق
دلار ارزان شد
اوباما: بدون توافق هسته‌ای با ایران، احتمال جنگ در خاورمیانه بیشتر می‌شد/ این توافق ۲۵ سال تداوم خوا...
سالانه ۷۰۰ هزار دلار؛ هزینه امنیت مدیر عامل اپل
بورس، بازار کِساد
جان کری: توافق با ایران پس از اوباما پا برجا خواهد ماند
کدام صنایع زودتر از برجام سود می‌برند؟
تقویت ۳ واحدی شاخص کل بورس/ بازار کمی جان گرفت
سرانجام توافق ایران و ایرباس
توافق بر سر اجرای مناسب برجام
آخرین وضعیت سپرده گذاری در بانک‌ها
انواع بازده سرمایه گذاری

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی