کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سفر به دور دنیا به جای تحصیل در MBA

چهار سال پیش تصمیم گرفتم که به جای تحصیل رشته مدیریت کسب‌و‌کار به دور دنیا سفر کنم و پشیمان نیستم.mba1.jpg

چرا از دانشگاه رفتن پشیمان شدم؟

در ۳۰ سالگی حدود هشت نه سال بود که در صنعت مخابرات مشغول به کار بودم.

بعد از اتمام دوران دانشکده در بزرگ‌ترین شرکت بریتانیا یعنی شرکت بریتش تلکام مشغول به کار شدم و پس از آن به رقیب اصلی آن شرکت یعنی مرکوری کامیونیکیشن پیوستم.

با گرفتن مدرک مدیریت کسب و کار می‌توانستم از سمت بازاریابی به سمت مدیریت دست یابم. شرکت مرکوری به من پیشنهاد پرداخت یک‌چهارم شهریه به همراه تضمین شغل در پایان کار را داد.

پیش از این که برنامه را آغاز کنم، تصمیم گرفتم مدتی را به تعطیلات بروم چرا که شاید پس از شروع کار چنین فرصتی را پیدا نمی‌کردم.

یکی از دوستانم در دریای کاراییب یک کشتی تفریحی داشت، پس به آن‌جا رفتم و چند ماهی را کنار او بودم.

تابستان را در سواحل جنوبی انگلستان به کشتی‌رانی گذراندم و اوقات خوشی داشتم.

چیزی از بازگشتم به انگلستان نگذشته بود که یک تلفن از سوی مالک یک کشتی تفریحی که از طریق دوستم با او آشنا شده بودم به من شد. او یک پیشنهاد کاری برای من داشت.

ناخدای کشتی‌ تقریحی‌اش بدون ‌اطلاع قبلی او را ترک کرده بود و او فورا باید فرد دیگری را جایگزین می‌کرد.

برنامه او این بود که با آن کشتی تفریحی به دور دنیا برود و این برنامه چهار سال طول می‌کشید. این شانسی بود که یک‌بار در خانه من را زده بود. این هرروز اتفاق نمی‌افتد که به شما پیشنهاد شود که با کشتی به دور دنیا سفر کنید و حقوق هم بگیرید. و ناخدای یک کشتی بودن سمتی چالش برانگیز است چون مسئولیت تمام خدمه و هر آن چه در کشتی هست با شما است.

mba2.jpg

به تونی پوست‌بنک شانس سفر به دور دنیا با یک  کشتی تفریحی پیشنهاد شد

بعد از مدتی فکر کردن به این نتیجه رسیدم که یا باید مدرک مدیریت کسب ‌و کارم را بگیرم یا این که از سفر به دور دنیا درس بگیرم و به دنبال کشتی‌رانی بروم، کاری که عمری در آرزویش بودم.

و من کشتی‌رانی را انتخاب کردم.

در آن زمان باید به دانشکده نامه می‌نوشتم و می‌گفتم که در ماه سپتامبر به آن جا نخواهم رفت. مبلغی به عنوان ودیعه داده بودم که قابل چشم‌پوشی بود. در نامه‌ای تصمیم خود را شرح دادم و آن‌ها حتی از من حمایت کردند. رابطه‌ی خوبی با رئیسم داشتم و او از علاقه‌ی من به کشتیرانی خبر داشت بسیار من را حمایت کرد.

فکر می‌کردم که پس از پایان سفرم دوباره رشته مدیریت کسب ‌و کار را بخوانم اما پس از پایان سفر تصمیم گرفتم که در آمریکا بمانم نه انگلیس و به جای صنعت مخابرات، کاری در مرتبط با صنایع دریایی پیدا کنم. فن‌آوری با آهنگی سریعی پیش‌رفت کرده بود و مجبور به جبران بودم که چندان برایم جالب نبود.

بسیاری از افراد کشتی نیز تجربه‌ای شبیه به من داشتند. هیچ‌کدام نمی‌خواستند به کاری که قبلا انجام می‌دادند بازگردند. آن‌ها از این فرصت استفاده می‌کردند تا به چیزی جذاب‌تر و رضایت‌بخش‌تر دست یابند. مهم نیست که روی کشتی دنبال چه جور ماجراجویی باشید، همواره اوضاع به همین شکل است.

 

mba3.jpg

چهار سال زندگی در کشتی به آقای بنکس این فرصت را داد تا در مورد کارش تجدیدنظر کند

پس از پایان سفر دریای‌ایم در شرکت نیو انگلند روبس مشغول به کار شدم. شغل من مدیریت بخش دریانوردی بود و توانستم در عرض پنج سال آن را از یک تجارت ۶ میلیون دلاری به یک تجارت ۱۲ میلیون دلاری تبدیل کنم. پس از آن به عنوان مدیر اجرایی در سییل امریکا که یک انجمن صنفی  بین‌المللی در صنعت کشتیرانی بود ادامه دادم.

به مدت شش سال در آن اتحادیه بودم که به خاطر رکود اقتصادی، سخت‌ترین تجربه من در صنایع کشتی‌رانی این شش سال بود. و در این دوران عملا توانستم شرایط عضویت را بهبود بخشم، عملکرد مالی را ارتقا دهم و یکی دو مورد ابتکار به خرج دادم. هم‌اکنون مدیرعامل شرکت سایرن مارین هستم که در بازار کشتیرانی پیشگام سیستم‌های قایق‌های نظارتی کنترل از راه دور است.

چهار سال تمام روی یک کشتی بودم. تصمیم داشتم که سفرم به دور دنیا را به اتمام برسانم و بعد یک شغل در خشکی پیدا کرده و به دنیای کسب و کار بازگردم. آن چهار سال این فرصت را در اختیارم گذاشت که در مورد حرفه‌ام و اینکه چه چیز‌هایی را دوست دارم و چه چیزهایی را دوست ندارم، تصمیم بگیرم.

در پایان سفر درس‌های باارزشی آموختم که می‌توانستم در حرفه و تجارتم به کار بگیرم. حال من یک رهبر خوب، مکاتب خوب و مدیر خوبی شده بودم و با تدارکات سفر به دور دنیا آشنایی کامل داشتم. راندن یک کشتی شبیه هدایت دنیای کوچکی در تجارت است.

از بسیاری جهات این تحصیل جامع‌تر از رشته مدیریت کسب‌و کار بود.

ترجمه: تحریریه‌ سایت کسب و کار بازده

منبع : بیزنس اینسایدر

موضوع محوری:

سفر به دور دنیا

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۰۱ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
سفر با کشتی

سفر با کشتی فوق العادست من تجربشو دارم…..

wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی