کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سرپل ذهاب شاخص محرومیت غرب ایران

جمعی از نمایندگان کرد و اهل سنت، تخریب بیمارستان پل ذهاب در زلزله را نشان عدم توسعه‌یافتگی در غرب کشور و بی‌توجهی دولت‌های متعدد به مناطق محروم دانسته‌اند و از این رو سرپل ذهاب شاخص محرومیت غرب ایران است.

سرپل ذهاب

آخرین آمار تلفات زلزله استان کرمانشاه ۴۳۰ نفر و شمار مصدومان بیش از ۷۷۰۰ نفر اعلام شده است و با گذشت دو روز از زلزله هنوز به اندازه لازم و کافی، پتو و سرپناه برای آسیب‌دیدگان فراهم نیست. بیشترین کمبودها در شهرستان‌های زلزله‌زده، آب و غذا و چادر عنوان شده‌اند.

خبرگزاری مهر به نقل از امدادگران می‌نویسد، بعید نیست آمار کشته‌ها در کرمانشاه به مرز ۱۰۰۰ نفر برسد: «عمق فاجعه با منظم‌تر شدن امدادرسانی‌ها بیش از پیش روشن می‌شود.» گفته می‌شود که بسیاری از کشته‌شدگان بدون جواز و ثبت، دفن شده‌اند. کمترین اطلاعات از ازگله منتشر شده‌اند که کانون زلزله ۳/ ۷ ریشتری بوده اما به دلیل قطعی اینترنت و سخت بودن انتقال اخبار مربوط به وضعیت موجود، در سکوت خبری قرار گرفته است.

جمعی از نمایندگان کرد و اهل سنت در مجلس به حسن روحانی، نامه‌ نوشته و خواستار رسیدگی به زلزله‌زدگان غرب شده‌اند. در این نامه، بر لزوم بسیج همه امکانات و توان سازمان مدیریت بحران هلال احمر و دستگاه‌های اجرایی در امدادرسانی به مردم و عادی کردن اوضاع تاکید شده است. این نمایندگان تخریب بیمارستان سرپل ذهاب در اثر زلزله‌ را از نشانه‌های عدم توسعه‌یافتگی این مناطق و بی‌توجهی دولت‌های متعدد به این منطقه محروم کشور دانسته و خواستار تخصیص اعتبارات جهشی برای جبران این محرومیت و عدم توسعه‌یافتگی شده‌اند.

در بخشی از این نامه آمده که استحکام نامناسب اماکن مسکونی در شهرها و روستاهای منطقه، زنگ خطری است برای پیشگیری‌های لازم در سایر مناطق کشور: «هم‌چنان که استان کرمانشاه و شهرهای غربی اولین رتبه آمار بیکاران در کشور را دارند، از نظر توسعه و عمران شهری و روستایی هم به این مناطق بی‌توجهی شده و ضروری است زمینه رشد عادلانه و همه‌جانبه در آنها فراهم شود.»

این نامه سرگشاده عصر دیروز دوشنبه ۲۲ آبان و یک روز پیش از سفر حسن روحانی به مناطق زلزله‌زده منتشر شده است.

پس از زلزله ۳/ ۷ ریشتری در سرپل ذهاب، علاوه بر بیمارستان شهر، تعدادی از مدارس نیز تخریب کامل شده‌اند. برخی مدارس ۵۰درصد و برخی ۲۰درصد ویران شده‌اند. شش دانش‌آموز نیز جزء قربانیان زلزله هستند.

خبرنگار ایسنا در شرح مشاهدات مستقیم خودش از وضعیت شهر، حال مردم را در سه واژه “غم، بهت و نگرانی” خلاصه کرده است: «مردم این شهر نگران و وحشت‌زده و به شدت نیازمند اقلام اولیه به خصوص آب هستند. در چمن مجموعه ورزشی احرا دائما بالگردهای ارتش و هلال احمر و اورژانس فرود می‌آیند و زمانی که برخی از مردم متوجه می‌شوند در این بالگردها اقلامی به خصوص آب وجود دارد سریعا به سمت آن می‌روند…  با وجود تلاش‌ها اما مردم حجم و سرعت خدمات ارائه شده را ناکافی می‌دانند و نگران سرنوشت خود و خانواده‌شان هستند در شرایطی که در آستانه فصل سرما سقف بالای سرشان ویران شده و همه زندگی‌شان زیر صدها تن خاک دفن شده است.»

میزان ویرانی در ثلاث باباجانی، در همسایگی سرپل ذهاب نیز بالاست. فرماندار ثلاث‌ باباجانی می‌گوید مردم این شهرستان به‌شدت نیازمند پتو، چادر، آب و نان هستند.

علی‌اکبر اکبری به خبرگزاری تسنیم گفته که ۷۰درصد خانه‌های ازگله و تازه‌‌آباد تخریب صد در صدی شده‌اند: «با وجود اینکه آب و برق این شهرستان وصل شده اما به‌دلیل ترس و اضطراب و تخریب بالا مردم حاضر به بازگشت به منازل نیستند و با این شرایط نیاز به چادر و آب شدت می‌یابد.»


وبگردی سایت کسب و کار بازده

سرپل ذهاب شاخص محرومیت غرب ایران


برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی