کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سرنوشت برجام بعد از اوباما چه می‌شود؟ دیدگاه ۲۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا درباره‌ی توافق هسته‌ای

یک پایگاه اینترنتی امریکایی در گزارشی مواضع نامزدهای جمهوری‌خواه و دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا درباره برجام را جمع‌آوری کرده است و سرنوشت برجام را از دیدگاه آنها گزارش داده است.

barjam.jpg

کمتر از یک ماه تا پایان بررسی متن توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (امریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین به‌علاوه آلمان) در کنگره ی امریکا زمان باقی مانده است.

به گزارش بازده و به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه اطلاع‌رسانی “دیفنس‌وان” در گزارشی به بررسی نظر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا درباره توافق هسته‌ای ایران و۱+۵ پرداخت.

مواضع نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا نشان می‌دهد که بیشتر نامزدهای جمهوری‌خواه برجام را یک توافق بد می‌دانند و اکثریت تلاش می‌کنند تا در صورتیکه رییس‌جمهور امریکا شدند، به توافق هسته‌ای با ایران پایان دهند.

نامزدهای دموکرات نیز با اتخاذ مواضعی متعادل‌تر، معتقدند که توافق هسته‌ای با ایران بسیار بهتر از گزینه‌های دیگر به ویژه جنگ با ایران است.

“رند پائول” سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی ضمن اعلام مخالفت خود با برجام در اواسط بهار اعلام کرده بود که “یک نگاه باز به توافق هسته‌ای ایران” دارد.

با اینحال وقتی در ماه ژوئیه و زمانیکه توافق نهایی بین ایران و ۱+۵ در وین حاصل شد، پائو که یکی از اعضای کمیته روابط خارجی سنا است به صورت آشکارا اعلام کرد که علیه توافق رأی خواهد داد.

وی در شبکه‌‌های اجتماعی اعلام کرد که توافق هسته‌ای با ایران دارای نقص‌هایی است که باید برطرف شود. به اعتقاد پائول، ایران مجبور نیست قبل از آغاز لغو تحریم‌ها، همکاری خود را توافق را نشان دهد و ممنوعیت فروش تسلیحات نظامی پیشرفته به ایران بعد از ۵ تا ۸ سال برداشته می‌شود و ایران همچنان تا حد زیادی قابلیت هسته‌ای خود را حفظ می‌کند.

طبق این گزارش، پائول در بیانیه‌ای که برای «نشنال ژورنال» منتشر کرد، تصریح کرد: «در حالیکه همچنان معتقدم که مذاکره به جنگ قابل ترجیح است اما ترجیح می‌دهم به جای پذیرش یک توافق بد، توافق موقت را حفظ کنیم.»

برخلاف بسیاری دیگر از نامزدها انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، پائول پیشتر اعلام کرده بود که اگر رییس‌جمهور شود، خیلی فوری توافق با ایران را کنار نمی‌گذارد.

سناتور «لیندسی گراهام» از دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا است. او نیز همچون پائول اعلام کرده که از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ حمایت نمی‌کند.

این سناتور جنگ‌طلب ایالت «کارولینای جنوبی» توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را «پست و کثیف» خوانده بود و آن را به پرتاب قوطی بنزین در آتش تشبیه کرده بود.

وی که رییس کمیته فرعی تخصیص بودجه سنا است و مسوولیت تخصیص بودجه برای آژانس را برعهده دارد، معتقد است که توافق با ایران به رقابت تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه منتهی می‌شود و اخیراً نیز تهدید کرده است که بودجه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را قطع کند.

وی به آژانس هشدار داد که اگر کنگره را از توافقات جانبی که با ایران درباره برنامه هسته‌ای تهران داشته، مطلع نسازد، بودجه این سازمان را قطع خواهد کرد.

گراهام در مصاحبه اواسط ژوئیه خود با سی ان ان گفته بود که اگر رییس‌جمهور شود به ایران اجازه می‌دهد «برای اهداف صلح‌آمیز» برنامه هسته‌ای داشته باشد ولی در عین حال به مقامات ایرانی هشدار داده بود: «تا زمانیکه رفتار خود را تغییر ندهید، هیچ چیزی دریافت نخواهید کرد، تازمانیکه بی‌ثباتی در خاورمیانه را متوقف نکنید، هیچ سلاحی دریافت نمی‌کنید و اگر خواستار جنگ هستید، در آن شکست خواهید خواهید خورد.»

این سناتور جمهوری‌خواه تأکید کرده بود: اگر رییس‌جمهور امریکا شوم، تحریم‌ها (علیه ایران) را تا زمانیکه ایران رفتار خود را تغییر دهد، دوباره تحمیل می‌کنیم. من به تمامی شرکت‌های فرانسوی و آلمانی می‌گویم که اگر با ایران وارد تجارت شوید، از توانایی تجارت با امریکا محروم می‌شوید. من این توافق را متوقف می‌کنم.

«دونالد ترامپ» یک نامزد تندرو جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا است که او نیز همچون دیگر همتایان جمهوری‌خواهان خود تأکید کرده که از توافق هسته‌ای با ایران حمایت نمی‌کند.

وی ضمن انتقاد از برجام مدعی شد: «ایران همه چیز به‌دست آورد و هیچ‌چیز از دست نداد». او تأکید دارد که ایران در مقایسه با زمان آغاز مذاکرات، هم‌اکنون به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.

او در مصاحبه اخیر خود با برنامه «Meet the Press» گفت که خلاص شدن از توافق هسته‌ای با ایران، لزوماً برای رییس‌جمهور بعدی امریکا میسر نیست.

این نامزد از ایالت «نیوهمپشایر» درباره توافق گفت: این یکی از توافقات بسیار گنگ زمان ما است.

«مایک هاکبی» فرماندار سابق ایالت «آرکانزاس» و از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا ضمن اعلام مخالفت با برجام در بیانیه‌ای تأکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران یک «اوراق تحقیرآمیز» بوده است.

وی همچون بسیاری از جمهوری‌خواهان جنگ‌طلب مدعی شد: «این توافق به بزرگترین حامی تروریسم، پول، قدرت، رسمیت در سطح جهان و مسیر به سوی بمب هسته‌ای را پاداش می‌دهد.»

هاکبی ضمن اعلام حمایت از صهیونیست‌ها اعلام کرد که توافق هسته‌ای در واقع صهیونیست‌ها را به سوی کوره آدم‌سوزی سوق می‌دهد.

وی در بیانیه‌ای تأکید کرد که امریکا باید تحریم‌های نظامی و اقتصادی علیه ایران را «حفظ کرده و آنها را تمدید کند» و در نهایت برای تغییر نظام در ایران تلاش کند.

هاکبی معتقد است که امریکا باید از جنبش فتنه در ایران حمایت کند و رهبران ایران را به دلیل جرایم جنگی علیه بشریت و آنچه که نسل کشی خوانده است، تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

«لینکلن چافی» فرماندار سابق «رودآیلند» از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا است که از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده است و آن را یک «توافق خوب» می‌داند.

«دبی ریچ» سخنگوی وی به «نشنال ژورنال» گفته است: «او از دیپلماسی اوباما و کری بعنوان راهی برای تأمین صلح در خاورمیانه حمایت می‌کند.»

چافی در مصاحبه ماه جاری خود با «یو اس‌ای تودی» تصریح کرد که «هیلاری کلینتون» می‌تواند با حمایت از توافق هسته‌ای ایران جبران رأی ۲۰۰۲ خود را کند که باعث حمله امریکا به عراق و آغاز جنگ در این کشور شد.

«کارلی فیورینا» از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا همچون دیگر هم حزبی‌های خود با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کرده است.

او که از مدیران سابق شرکت «HP» است فکر می‌کند که ایران در مذاکرات هسته‌ای سوء‌نیت داشته است و تلاش می‌کند که در توافق هسته‌ای تقلب کند و پولهایی را که طبق توافق دریافت می‌کند به واسطه‌های خود در خاورمیانه بدهد.

فیورینا در ماه آوریل امسال میلادی به «فاکس‌نیوز» تصریح کرد: «می‌بایست در وهله اول از اردن، مصر، کردستان، عربستان سعودی و همپیمانان اماراتی حمایت کنیم.»

وی ادامه داد در صورتیکه رییس‌جمهور امریکا شود به رهبر ایران می‌گوید که اگر بازرسی‌های هر زمان و هر مکان از تأسیسات هسته‌ای و نظامی را اجرا نکنند، «امریکا تاجایی که ممکن باشد، کار را برای ایران به منظور جابه‌جایی پول در سراسر سامانه مالی جهان دشوار می‌کند.»

«بابی جیندال» فرماندار ایالت «لوئیزیانا» امریکا و از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا ضمن اعلام مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ اعلام کرد که توافق با ایران به فاجعه منتهی می‌شود.

وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم همه ما به رژیم ایران و همپیمانان خود بگوییم که ما این توافق را در منافع خود نمی‌دانیم. این توافق رییس‌جمهور بعدی امریکا را ملزم و متعهد (به اجرای آن) نمی‌کند.»

جیندال در مصاحبه با «پی بی‌اس» تأکید کرده بود که اگر رییس‌جمهور امریکا شود، سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران را وضع می‌کند.

وی ادامه داد: تمامی گزینه‌ها باید روی میز باشد. ما باید از موضع قدرت مذاکره کنیم. در تمامی این فرآیند، نگرانی بیشتر اوباما صرفنظر از شرایط توافق، در خصوص رسیدن به توافق با ایران بود.

«تد کروز» سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس که از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا است نیز همچون دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه امریکا با برجام مخالفت کرده است و می‌گوید که برجام بزرگترین تهدید برای امنیت ملی امریکا است.

وی مدعی است که دولت «باراک اوباما» رییس‌جمهور امریکا با اجرای برجام «به بزرگترین حامی مالی تروریسم اسلام افراطی در جهان تبدیل می‌شود».

کروز پیشنهاد داده بود که امریکا باید تحریم‌های خود را علیه ایران تحمیل کند و همچنین به صورت مستقیم اقدام نظامی علیه ایران برای جلوگیری دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را کنار نگذاشت.

وی گفت: این توافق تنها تقابل نظامی را بیشتر محتمل می‌کند.

«مارکو روبیو» دیگر سناتور جمهوری‌خواه و از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا از ایالت «فلوریدا» نیز ضمن اعلام مخالفت با توافق هسته‌ای ایران می‌گوید: «من هرگز وارد این مذاکرات نمی‌شدم مگر اینکه می‌دانستم که تهران قرار است فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را متوقف کند، قابلیت‌های موشک بالستیک خود را و همچنین حمایت از تروریسم را متوقف کند.»

روبیو گفته است که اگر رییس‌جمهور امریکا شود، توافق با ایران را ملغی می‌کند و خواستار بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران شد.

«مارتین اومالی» فرماندار دموکرات سابق «مریلند» ضمن اعلام حمایت از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ ابراز امیدواری کرد که کنگره اجازه تصویب برجام را بدهد و گفته است که این توافق به بهترین شکل در راستای منافع امنیت ملی امریکا است.

«برنی سندرز» یکی دیگر از سناتورهای دموکرات «ورمونت» نیز ضمن اعلام حمایت از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ اعلام کرد که توافق بهتر از جنگ است.

وی در بیانیه‌ای درباره برجام گفت که توافق با ایران «پیروزی دیپلماسی مقابل قدرتنمایی» بوده است و در مصاحبه‌ای با برنامه «Face the Nation» گفت: آیا ما واقعاً خواستار یک جنگ دیگر، یک جنگ با ایران، یک جنگ نامتقارن با ایران هستیم که تمامی جهان را درگیر خود کند و ارتش امریکا را مورد تهدید قرار دهد؟»

«هیلاری کلینتون» از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا ضمن اعلام حمایت از برجام تصریح کرده است: «این توافق با اجرای شدید، راستی‌آزمایی سخت و پیامدهای سریع هرگونه نقض می‌تواند، امریکا، اسرائیل و همپیمانان عربی ما را امن‌تر کند.»

وی تأکید کرده است: اگر انتظار داریم بتوانیم مشکلات سخت را با بقیه جهان که از ما حمایت می‌کنند، حل کنیم، باید دیپلماسی را دنبال کنیم.

«جیم وب» سناتور سابق ویرجینیا، تنها نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا است که مخالف توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ است و با صراحت آن را یک «توافق بد» خوانده است.

وب ابراز نگرانی کرده است که این توافق، توازن قدرت در خاورمیانه را تغییر دهد و این سیگنال را ارسال کند که «ما، امریکا، احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را پذیرفته‌ایم».

وی در ادامه گفت که اگر رییس‌جمهور شود مخالف مذاکره با ایران برای بهبود روابط نیست.

«جب بوش» از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا با توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ اعلام مخالفت کرده است.

وی در بیان موضع خود درباره برجام گفته است: «اگر آنها خواستار برنامه هسته‌ای غیرنظامی هستند، خوب است. اگر آنها می‌خواهند یک کشور در آستانه تسلیحاتی شدن شوند، این خوب نیست و ما هم‌اکنون به آنها مشروعیت بخشیدیم.»

بوش برخلاف بسیاری از هم حزبی‌های جمهوری‌‌خواه خود گفته است که در همان روز اول ریاست‌جمهوری‌، توافق با ایران را از بین نمی‌برد.

وی می‌گوید: اگر شما برای رییس‌جمهوری رقابت می‌کنید، فکر می‌کنم مهم است که شما در اینباره بالغ و متفکر باشید. این دیپلماسی نیست بلکه مماشات است.

«اسکات واکر» از دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا ضمن اعلام مخالفت با توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد: «این یک توافق بد برای ما است، این یک توافق بد برای اسرائیل و یک توافق بد برای منطقه است».

وی تأکید کرد: رییس‌جمهور بعدی امریکا باید مخالفت دو حزبی و بین‌المللی با برنامه هسته‌ای ایران را احیا کند و از همپیمانان امریکا برای مبارزه با نفوذ مخرب ایران حمایت کنند.

«ریک سنتروم» سناتور سابق از ایالت «پنسیلوانیا» که جمهوری‌خواه است ضمن اعلام مخالفت با توافق هسته‌ای ایران به نشنال ژورنال اعلام کرده بود: این توافق خیانت بزرگی به امریکا است. این توافق به ایران قدرت می‌دهد تا یک کشور تروریستی کینه‌جو تری باشد.

 

سنتروم تأکید کرده است که در همان روز اولی که رییس‌جمهور شود، توافق هسته‌ای با ایران را لغو می‌کند و در مصاحبه‌ای گفته است: من تردیدی ندارم که ایران به هر روش ممکن از یک سلاح هسته‌ای برای تخریب امریکا، اروپا، اسرائیل و هر کشور دیگری که در سر راه آنها باشد، استفاده خواهند کرد.

«بن کارسون» نیز همچون دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه با برجام اعلام مخالفت کرده است و او که یک جراح بازنشسته است به رأی‌دهندگان در ایالت «آیووا» گفته است: «تمامی کشور امریکا در معرض خطر قرار دارد.»

وی که خواستار بازرسی‌های هر زمان و هرمکان و شفاف‌سازی درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران در گذشته شده بود، تأکید کرده است که بدون این شرایط، توافق هسته‌ای با ایران خوب نیست.

«ریک پری» نیز با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کرده است و می‌گوید: برای نخستین بار در ۵۰ سال اخیرف امریکا موضع خود در خصوص عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای تغییر داده است.

او که فرماندار سابق ایالت تگزاس است ابراز امیدواری کرده است که کنگره امریکا به شدت با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کند.

وی تأکید کرد که اگر رییس‌جمهور شود، توافق با ایران را کنار می‌گذارد و یک ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران تشکیل می‌دهد.

«جان کاسیچ» یکی از نامزدهای جمهوری خواه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا نیز با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کرده است و در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس اعلام کرد: «من به دو دلیل نمی‌خواهم که این توافق تصویب شود و آن این است که اگر توافق به تصویب برسد آنها بمب خواهند داشت و اقتصاد آنها قدرتمندتر می‌شود.»

وی نیز گفته است که اگر رییس‌جمهور شود به صورت خودکار توافق هسته‌ای با ایران را از بین نمی‌برد بلکه تا زمانیکه ایران به تعهدات خود عمل نکند منتظر می‌ماند و سپس تلاش می‌کند که تحریم‌ها را دوباره علیه ایران بازگرداند.

کاسیچ اخیراً خواستار افزایش اقدامات تنبیهی علیه ایران شده است و گفته است: تضعیف ایران از نظر اقتصادی موجب می‌شود که ایران رفتار خود را تغییر دهد.

«کریس کریستی» از دیگر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا از حزب جمهوری‌خواه است که مخالف توافق با ایران است و به شدت از اوباما انتقاد دارد.

او در مصاحبه‌ای گفت که اوباما به مردم امریکا درباره بازرسی‌های هر زمان و هرمکان از تأسیسات هسته‌ای ایران دروغ گفته است.

کریستی در اوایل ژوئیه گفت اگر رییس‌جمهور شود قبل از تصمیم‌گیری درباره هرگونه اقدام عمل، توافق را بررسی می‌کند اما جزییات بیشتری ارائه نداد.

«جرج پاتکی» فرماندار سابق جمهوری‌خواه امریکا نیز با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کرده است و در بیانیه‌ای در ماه ژوئیه گفته است یک مانع عظیم فاجعه‌بار برای سیاست خارجی شکست خورده دولت اوباما است.

وی همچنین از روند بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران ابراز نارضایتی کرده و گفت که از پیامدهای تروریسم بسیار نگران است.

پاتکی خواستار مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای ایران شد و گفت: کنگره باید کار خود را انجام دهد و برای مردم امریکا بایستد و برای امنیت ما ایستادگی کند و به این توافق ایران نه بگوید.

21.jpg

«جیم گیلمور» فرماندار سابق ایالت ویرجینیا از حزب جمهوری خواه نیز ضمن اعلام مخالفت با توافق هسته‌ای ایران گفت: اگر من رییس‌جمهور شوم، وارد توافقی با ایران نمی‌شوم که تحریم‌ها را بردارد و اجازه ورود سلاح‌ به ایران را بدهد و حمایت این کشور از تروریسم در سراسر خاورمیانه و در واقع جهان را متوقف را متوقف نکند.

وی تأکید کرد که اگر رییس‌جمهور شود، توافق با ایران را رد می‌کند و خواستار تشکیل یک ائتلاف نظامی در خاورمیانه با هدف محدود کردن قدرت ایران شد.

22.jpg

//بازده//

 

(مشاهده ۲۲ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

0 دیدگاه در “سرنوشت برجام بعد از اوباما چه می‌شود؟ دیدگاه ۲۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا درباره‌ی توافق هسته‌ای”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 1٫189 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت