کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خودرویی‌ها جهت بازار را عوض کردند

به نظر می رسد حراجی حقیقی ها رو به اتمام است و بازار در مقابل کاهش بیشتر مقاومت نشان می دهد. امروز صنعت خودرو به داد بازار رسید.

حقیقی‌هایی که در روزهای قبل حراجی بزرگی از سهم و حق‌تقدم به راه انداخته بودند امروز با سبد نیمه‌سهم یا بی‌سهم خود با حسرت شاهد صعود نسبی قیمت‌ها بودند. باید توجه کرد این صعود و نزول‌ها که گاها بی‌دلیل هم انجام می‌شود در معاملات بورس و فرابورس وجود دارد. اما متاسفانه طی سال‌های گذشته با ورود خیل عظیم سرمایه‌گذاران بدون فرهنگ‌سازی مناسب، شاهد تشدید پدیده‌ی صف‌نشینی و حرکت توده‌ای هستیم. ایجاد و ادامه‌ی این پدیده بسیاری را با زیان از بازار سرمایه رانده و اندک سفته‌بازانی را یک شبه توانمند و غنی کرده است. امیدواریم تا پیش از آن‌که سهامداران نوپا که برای سرمایه‌گذاری به بازار سرمایه مراجعه می‌کنند علاقه به سفته‌بازی پیدا کنند و این راه را تنها مسیر کسب سود دریابند متولیان امر، فرهنگ‌سازی مناسب برای تحلیل و رفتارهای تحلیل محور را در بین سهامداران اشاعه دهند.

تکان خفیف ارزش معاملات

امروز شرایط معاملات اندکی بهبود یافت ارزش معاملات سهام و حق تقدم با رشد حدود ۲.۵ درصدی نسبت به روز شنبه به حدود ۹۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسید. تعداد نمادهایی هم که امروز در تابلو معاملات قیمت خوردند با افزایش ۲۲ تایی به ۲۹۵ نماد رسید. البته ۵۴ نماد هم وجود داشتند که یا موفق به بازگشایی نشدند و یا با بی‌محبتی سرمایه‌گذاران هیچ معامله‌ای در آنها انجام نشد. سه صنعت خودرو، شیمیایی و بانک به ترتیب عناوین پرارزش‌ترین معاملات روز را به خود اختصاص دادند. ارزش معامله ۷ میلیارد و ۱۲۲ میلیون تومانی بانک‌ها با توجه به توقف اغلب نمادهای گروه‌شان از نکات قابل‌توجه معاملات امروز بود. سه صنعت مذکور در مجموع بیش از ۴۹ درصد از ارزش معاملات امروز را در اختیار داشتند.

خرید حقوقی، با رشد قیمت‌ها کم‌رنگ شد

امروز حقوقی‌ها با مشاهده‌ی رشد نسبی قیمت‌ها کمتر سراغ خرید رفتند. شخصیت حقوقی در معاملات امروز ۲۳ درصد از خرید سهام و حق تقدم به شکل عادی از حیث ارزش ریالی را انجام داد و در مقابل ۱۶ درصد از فروش‌ها را ترتیب داد. حقیقی‌ها هم که چند روزی است با ترس دکمه فروش را می‌فشرند امروز هم با مشارکت ۸۴ درصدی در بخش فروش و ۷۷ درصدی در سمت خرید، در حدود ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نقدینگی را از این عرضه‌ها به‌دست آوردند.

خودرویی‌ها بنزین زدند

امروز گروه خودرو بیش از سایر گروه‌ها مورد حمایت حقوقی‌های بازار سرمایه قرار گرفت. حقوقی‌ها امروز ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به ارزش سبد سهام خود افزودند. ۴۴ درصد از تراز مثبت خرید ریالی حقوقی‌ها (تفاوت ارزش ریالی خرید و فروش) در گروه خودرو و قطعات انجام شد. در این گروه خپارس که ۲۱ ریال سود را برای پایان سال مالی ۹۴ خود پیش‌بینی کرده و با خبر فروش کمتر از نیمی از سهام خود به رنو مواجه است از صف فروش ۳۰ میلیونی دیروز به صف خرید ۸ تا ۹ میلیونی رسید و در پایان معاملات در درصدهای حداکثری به کار خود پایان داد. جو مثبت خپارس باعث هجوم نمادهای خودرو و قطعه‌ساز به درصدهای سبز شد از این رو باید خپارس را لیدر معاملات امروز گروه خودرو بدانیم. هر چند برخی حرکت ناگهانی خپارس را عاملی برای امیدواری بازار سرمایه به معاملات می‌دانستند تا با بازگشایی نمادهای پالایشگاهی و بانکی دوباره تمامی نمادها شاهد تشکیل صف فروش نباشند.

به هر ترتیب امروز خپارس با ثبت ارزش معامله ۹ میلیارد و ۷۴۲ میلیون تومانی ضمن ایستادن در جایگاه نخست ارزش معامله در بین نمادهای بازارهای بورس و فرابورس حمایت خوبی را از شخصیت‌حقوقی شاهد بود. امروز خپارس پس از مبین، خودرو و البته آکنتور، چهارمین نمادی بود که حقوقی‌ها بیشترین تراز مثبت خرید ریالی (تفاوت ارزش ریالی خرید و فروش )را در آن ایجاد کردند.

گزارش بد شرانل

در حالی که بسیاری از سهامداران نفت ایرانول امیدوار بودند این شرکت بتواند با کاهش نرخ لوبکات تعدیل عایدی داشته باشد و گزارش مثبتی را روانه بازار سرمایه کند اما گزارش ۳ ماهه‌ی بسیار ضعیف این شرکت باعث افت مجدد قیمت این سهم و تشکیل صف فروش در شرانل شد. نفت ایرانول در حالی سود ۳۵۶۲ ریالی را برای پایان سال مالی ۹۴ پیش‌بینی کرده که در ۳ ماهه تنها ۹ درصد از این مقدار یعنی ۳۲۶ ریال را محقق کرده است. شرکت کاهش نرخ محصولات صادراتی و محصولات جانبی را عامل اصلی کاهش مبلغ فروش عنوان کرده است. فروش ۳ ماهه‌ی نخست شرانل نسبت به مدت مشابه ۱۳۹۳، ۳۴ درصد کاهش داشته است. شرانول طی ۷ روز کاری گذشته سهامداران خود را متحمل زیان ۱۷.۵ درصدی کرده است.

حپترو دست پر آمد

امروز حپترو پیش‌بینی سود سال مالی ۹۴ خود را با افزایش ۲۴ درصدی نسبت به پیش‌بینی ۲۴ اسفند ۹۳ به ۱۵۶ ریال رساند.

فاما عقب‌نشینی کرد

صنعتی آما با عقب‌نشینی ۹ درصدی پیش‌بینی سود سال مالی ۱۳۹۴، نسبت به برآورد ۳۰ فروردین امسال، سود ۳۴ ریالی را برای خود در پایان سال ۹۴ تخمین زد.

پیش‌بینی و توصیه

در روزهای آتی شاهد بازگشت نمادهای تاثیرگذاری از جمله نمادهای پالایشگاهی و بانکی خواهیم بود با توجه به اینکه معاملات در زمان توقف این نمادها با افت و اصلاح قیمتی همراه بود، دور از ذهن نیست اگر شاهد ریزش ۵ تا ۷ درصدی این نمادها باشیم هر چند این موضوع می‌تواند با توجه به ظرفیت و گزارش‌های ۳ ماهه و مجامع برگزار شده این نمادها تغییر کند. به هر ترتیب این نمادها توانایی تغییر رنگ شاخص کل را دارند و به نظر در روزهای باقی‌مانده این هفته هم فشار فروش این سهم‌ها بر روند معاملات تاثیر‌گذار خواهد بود. اگر سهامدار این نمادها هستید با دادن وزن خوبی به توافق هسته‌ای در خصوص نگه‌داری یا خروج از آنها تصمیم‌گیری کنید. نمادهای گروه بانک با توجه به احتمال بازگشایی سوئیفت و عدم تقسیم سود نقدی بالا می‌توانند ظرفیت خوبی برای رشد در میان‌مدت داشته باشند.

مسیر درست بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران باید کاهش ریسک و به‌دست آوردن بیشترین بازدهی باشد پس با خروج از سهم‌هایی که تنها به‌واسطه‌ی شایعه‌ی در حال رشد سریع هستند و ورود به نمادهایی با ظرفیت بنیادی بهتر و البته نوسان قیمتی معقول کاهش ریسک را برای سبد سهام خود رقم بزنید.

هر چند خرید در قیمت‌های فردا در نمادهای بنیادی را با دید میان‌مدت کم‌ریسک می‌بینیم اما توصیه‌ی همیشه‌ی ما این بوده که با نقدینگی که به آن احتیاج ندارید وارد معاملات شوید تا در صورت افت قیمت بی‌دلیل مانند روزهای قبل، دچار سردردهای عصبی نشوید و دست به فروش در قیمت‌های نازل نزنید.

گروه‌های انبوه‌سازی، رایانه و دارویی با توجه به حاشیه‌های کم تر نسبت به صنایع لیدر بازار که غالبا صف خرید یا فروش هستند می‌توانند گزینه‌های کم ریسک‌تری باشند.

سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط
۵ خودرو با کمترین میزان فروش در بازار ایران کدامند؟
کیفیت پایین خدمات پس از فروش خودرو در ایران
قیمت‌ جدید محبوب‌ترین خودروهای سایپا + جدول
شوک منفی شاخص‌ها
جدیدترین قیمت خودرو در بازار
انقلاب خودرو‌های برقی در نروژ
۳ آذر ۱۳۹۴/ قیمت روز خودروهای داخلی از کارخانه تا بازار
۶ تفکر خوش بینانه که نگرش‌­تان را به زندگی تغییر خواهند داد
اختراع خودرویی که با امواج ذهنی کنترل می‌شود
چگونه پولدار شویم : با ایجاد این ۸ تغییر مهم در سبک زندگی تان
۲۳ مقرون‌ به صرفه ترین خودرو ۲۰۱۶
تحقیقات بازار چیست ؟

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی