کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

رنگ مورد علاقه شما چیست؟

در انتخاب رنگ مورد علاقه تان تجارب مهم است یا زیست شناسی؟ اگرچه سوال” رنگ مورد علاقه‌تان چیست؟“ این احساس را ایجاد می‌کند که مستقلا سوالی جهانی و مربوط به همه است، ولی سادگی‌ این سوال زوایای متنوعش را و اینکه چرا اساسا موضوع علاقمندی به یک رنگ مهم است مبهم و پنهان می کند.

پاسخ شما به سوال «رنگ مورد علاقه ات چیست‌» بستگی به تجارب یا ویژگی های زیست شناسی تان خواهد داشت. این مطلب را بخوانید تا پی ببرید که پاسخ شما از کجا می آید.

رنگ مورد علاقه

 

در ابتدای قرن ۲۰‌ام، محققان بسیاری تصور می‌کردند موضوع «ترجیح رنگ ها» برای مطالعه در آزمایشگاه بیش از حد شخصی است. با این‌ حال، تحقیقات جدید نشان می‌دهد ترجیح رنگ ها ممکن است مربوط به پاسخ عاطفی یک فرد به اشیایی با رنگی خاص و هم‌چنین تجارب شخصی باشد. این پیش‌بینی فرضیه‌ی ظرفیت بوم‌شناسی را به وجود آورد.

رنگ مورد علاقه

رنگ مورد علاقه شما چیست؟

 

علیرغم فرق اساسی در ترجیح رنگ ها میان اشخاص، آزمون‌ها نشان داده اند که از نظر ترجیح رنگ الگوهایی وجود دارد. برای مثال، برخی محققان می‌گویند آدم‌ها رنگ دارای اشباع عمیق‌تر را ترجیح دهند. تحقیقات دیگری نشان داده اند در حالی‌که بسیاری آدم‌ها رنگ آبی را ترجیح می‌دهند، افراد نسبتا کمی زرد یا لیمویی را دوست دارند.

با چند مثال می‌توانیم فرضیه‌ی ظرفیت بوم‌شناسی را به بهترین شکل توضیح دهیم: یک فرد ممکن است رنگ نارنجی را ترجیح دهد زیرا آن را به چیزهایی که دوست دارد ربط می‌دهد، مثل پرتقال یا هویج‌های کوچک. در مقابل، آدم‌های زیادی ممکن است از رنگ قهو‌ه‌ا‌‌‌ی بدشان بیاید زیرا با مدفوع، کثیفی، پوسیدگی، یا مرگ ربط شان می دهند. هم‌چنین، یک فرد ممکن است به دلیل تجارب شخصی مثبت، رنگ خاصی را ترجیح دهد – ممکن است مردی بنفش را دوست داشته باشد زیرا با علاقه پدرش را به یاد می‌آورد که بعد از مدرسه با ماشین کوروت بنفشش دنبال او می‌آمد.

فرضیه‌ی رایج دیگری که ترجیح رنگی را توضیح می‌دهد به زیست شناسی مربوط است. ترجیح رنگی ممکن است ریشه در تفاوت‌های فردی ترکیب سلول‌های مخروطی داشته باشد. سلول‌های مخروطی سلول‌های گیرنده‌ی نوری در شبکیه‌ی چشم هستندکه دید رنگی را ممکن می‌سازند. تفاوت‌های در ترکیب سلول‌ مخروطی احتمالا منجر به تفاوت در آستانه‌ی حساسیت به رنگ‌های خاصی می‌شود که ترجیحات رنگی متغیری را نیز ایجاد می‌کند.

در یک مقاله‌ی آموزنده، ” اثرات بوم‌شناسی بر تفاوت‌های فردی در ترجیح رنگ “، کارن اشلوس و همکارانش ترجیح رنگ و تنفر رنگ را با استفاده از مجموعه‌هایی از اشیایی آزمایش کردند که به رنگ‌های خاصی نسبت داده بودند. نتایج آنها از فرضیه‌ی ظرفیت بوم‌شناسی حمایت کرد- و در حمایت از فرضیه‌ی زیست شناسی که توضیح‌دهنده‌ی ترجیح رنگ شکست خورد.

یادداشت پایانی: فرضیه‌ی ظرفیت بوم‌شناسی ممکن است ریشه در تکامل داشته باشد. به عبارت دیگر آدم‌ها ممکن است رنگ‌های خاصی را دوست داشته باشند زیرا این رنگ‌ها برایشان مفید است و سلامتشان را بهبود می‌دهد. برای مثال فردی ممکن است رنگ آبی را دوست داشته باشد زیرا آن رنگ را به آب نوشیدنی پاکیزه یا هوای بدون دود‌ و دم و تازه نسبت می‌دهد. بنابراین، ممکن است احساس نیاز کند به سمت اشیای آبی برود. از سوی دیگر، ممکن است از اشیای زرد به خاطر ارتباطشان با مواد دفعی بدن مثل ادرار یا چرک بدش بیاید و ازین رو از اشیای زرد دوری کند.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_اسما حسنی

منبع: سایکالوجی تودی

نویسنده: دکتر نوید صالح

//بازده//

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی