کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

رشد معاملات مسکن تهران در شهریور ۹۵

گزارش بانک مرکزی از رشد ۱۰.۹ درصدی معاملات مسکن تهران در شهریورماه

بانک مرکزی اعلام کرد که تعداد معاملات مسکن تهران در شهریورماه امسال به ۱۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه پارسال ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

farhangnews_196028-552873-1460789327

تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریورماه امسال که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.

این آمارها نشان می‌دهد در شهریورماه گذشته تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه پارسال ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این ماه، متوسط خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۲.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.در این ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۴ هزار و ۲۸۷ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه پارسال ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در شهریورماه گذشته حاکی است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۵۱.۵ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند.

تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران نیز نشان می‌دهد از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه پنج با سهم ۱۶ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است و مناطق ۴، ۲ و ۱۴ به ترتیب با سهم ۱۰.۹، ۹.۸ و ۶.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مجموع، ۷۲.۳ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران فقط مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۴، ۴، ۲، ۱۴، ۸، ۱۰، ۱۵، ۷، ۱ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه دیگر فقط ۲۷.۷ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

۴۲.۷ میلیون ریال متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران

در شهریورماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۲.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه پارسال ۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به منطقه ۲۲ (معادل ۱۲.۶ درصد) و بیشترین میزان کاهش متوسط قیمت به منطقه ۳ ( معادل ۲.۲ درصد) تعلق دارد.

در این ماه، از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۹.۲ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۱.۴ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

 

تحولات بازار مسکن شهر تهران در نیمه نخست ۹۵

در نیمه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸۳.۲ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۴.۷درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحدمسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۱.۸ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

سایر شاخص‌های آماری بازار معاملات مسکن

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریورماه امسال حاکی است، واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۲.۵ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه‌های قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال با سهم ۱۲.۲ درصد و ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال با ۱۱.۲ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که در حدود ۵۹.۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۴۲.۷ میلیون ریال) معامله شده‌اند.

همچنین توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در شهریورماه گذشته نشان می‌دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۴.۹ درصد اختصاص داشته است.

واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و نیز ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۴ و ۱۳.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۲.۷ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

در شهریورماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد نشان می‌دهد در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش یک تا ۱.۵ میلیارد ریال با اختصاص ۱۳.۷ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است.

واحدهای دارای ارزش ۱.۵ تا ۲ میلیارد ریال ریال و نیز ۲ تا ۲.۵ میلیارد ریال نیز به ترتیب با اختصاص ۱۲.۷ و ۱۱.۴ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مجموع در این ماه، نزدیک به ۵۱ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از سه میلیارد ریال اختصاص داشته است.

رشد اجاره بهای مسکن متناسب با نرخ تورم

در شهریورماه گذشته شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه پارسال به ترتیب ۹.۷ و ۹.۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که اغلب یک ساله تنظیم می‌شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی (بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰) معادل ۲۸.۴ درصد است.

انجام شده در نیمه نخست امسال نشانگر استقبال متقاضیان خرید مسکن در ماه‌های اخیر است؛ با توجه به چشم‌انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و رویکرد سیاستگذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و همچنین برنامه کاهش نرخ‌های سود بانکی متناسب با روند نزولی نرخ تورم، تداوم این روند در ماه‌های آتی دور از انتظار نیست.

بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در شهریورماه نیز تاییدکننده تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم است.

سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری:

رشد معاملات مسکن

منبع: اقتصاد

مطالب مرتبط
مسکن بر سر دو راهی ارزانی و گرانی
تهرانِ مُد‌گرا: زنان کارآفرین ایرانی که محدودیت‌ها را درمی‌نوردند
رشد۸۲۵ واحدي شاخص بورس؛ اولين نشانه‌هاي اجراي برجام هويدا شد
بازگشت مقتدرانه‌ی تهران به سیاست بین‌الملل با دعوت رسمی آمریکا
مسکن ۶ درصد گران شد
۳ بانک ایرانی با ایتالیا همکاری می‌کنند
پیش‌بینی‌ها از قیمت مسکن تا شب عید
رشد معاملات مسکن تا کجا ادامه دارد
رتبه تهران در میان شهرهای آلوده و پرترافیک جهان
معرفی امن ترین بانک های جهان در ۲۰۱۵
پیش بینی رونق بازار مسکن
مسکن های طبیعی (۲)

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی