کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

رشد۸۲۵ واحدي شاخص بورس؛ اولين نشانه‌هاي اجراي برجام هويدا شد

بورس تهران امروز پر فروغي را پشت سرگذاشت و ۸۲۵ واحد شاخص کل با رشد روبرو شد.

بورس

اولين روز معاملاتي بورس در آخرين هفته مهرماه جاري همچون روزهاي پاياني هفته گذشته در مسيري صعودي شروع شد تا نماگر بازار سرمايه به مدد رشد قيمتي سهام اغلب گروه‌ها بويژه گروه بانکي، پالايشي و پتروشيمي بار ديگر پا به مدار ۶۲ هزار واحدي بگذارد و بر اين اساس نماگر بازار سرمايه که آخرين بار طي ۲۸ شهريور ماه سال جاري در اين مدار حضور داشت، طي معاملات امروز با رشد بيش از ۸۲۵ واحدي دوباره به نيمه کانال ۶۲ هزار واحدي نزديک شد که در اين جهش مثبت نمادهايي همچون “پارسان”، “شبندر”، “شپنا”، “وبصادر”، “وبملت”، “وتجارت” و “تاپيکو” بيشترين تأثير مثبت را اعمال کردند.
بر اساس اين گزارش، در اوايل مهرماه وزراي اقتصاد، صنعت، کار و دفاع در نامه‌اي مشترک به رئيس جمهور با انتقاد از برخي تصميمات و سياست‌هاي ناهماهنگ دستگاه‌ها، هشدار دادند اگر تصميم ضرب‌الاجل اقتصادي گرفته نشود، رکود تبديل به بحران خواهد شد.

بعد از اين نوشتن اين نامه اعلام شد که هدف از نگارش آن سروسامان دادن به وضع بورس است. در نامه مشترک علي طيب نيا، محمدرضا نعمت زاده، علي ربيعي و حسين دهقان وزراي اقتصاد، صنعت، کار و دفاع به حسن روحاني رئيس جمهورآمده است: «همانطور که مستحضريد از دي ماه ۱۳۹۲ تاکنون بازار سرمايه متأثر از تحولات و متغيرهاي کلان بين‌المللي و داخلي از جمله کاهش بهاي نفت و کالاهاي اساسي از جمله فلزات و همچنين تحريم‌ها و برخي تصميمات و سياست‌هاي ناهماهنگ دستگاه‌ها در داخل کشور شاهد افتي کم سابقه شده است به نحوي که از دي ماه ۱۳۹۲ تاکنون به مدت ۱۹ ماه ارزش بازار براساس شاخص قيمت ۴۲ درصد کاهش يافته و به لحاظ افت ارزش، بازار کاهشي معادل۱۸۰ هزار ميليارد تومان را شاهد است (ارزش بازار از ۵۱۱ هزار ميليارد تومان در دي ماه ۱۳۹۲ امروز به عدد۳۳۰ هزار ميليارد تومان رسيده است) و امروز در پي دستاورد بسيار ارزشمند و بزرگ هسته‌اي ملت ايران و در عين وجود پيامدهاي مثبت اقتصادي فراوان آن ابهاماتي نيز در بازار ايجاد شده که بايد سريعاً واکنش نشان داد».
در اين نامه آمده است: «بر اساس پيش بيني‌هاي بودجه اي شرکت‌ها که در بازار سرمايه موجود است و واقعيت‌هاي موجود درعمليات صنايع مختلف بورسي، در برهه کنوني اگر به صورت ضرب الاجل و براساس قواعد حاکم در شرايط بحران اتخاذ تصميم نگردد، بيم آن مي‌رود که اين رکود تبديل به بحران و آنگاه بي‌اعتمادي شود که براي زدودن آثار آن شايد مدت‌ها وقت لازم باشد».

بر اساس اين گزارش، در پي انتشار اخبار مثبت طي هفته گذشته مبني بر تصويب کليات و جزئيات طرح برجام توسط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و نيز تشريح مهمترين برنامه‌هاي دولت براي خروج از رکود اقتصادي، جوي مثبت در کليت بازار سرمايه حاکم شده که در کنار آن عباس عراقچي، معاون امور حقوقي و بين الملل وزرات امور خارجه از لغو تحريم‌هاي بين المللي اعمال شده بر کشور از دوشنبه هفته جاري خبر داد که به موجب آن اميدها براي رشد و شکوفايي اقتصاد کشور و بهبود شرايط سياسي بيش از پيش تقويت يافت و امروز نيز فعالان بازار سرمايه نسبت به اين اخبار مثبت واکنش نشان دادند.
به طوريکه طي معاملات روز جاري اغلب گروه‌ها همچون بانک، پالايشي و حمل و نقل با افزايش قيمت سهام مواجه شدند و در اين بين صنعت سيمان که طي ماه هاي گذشته از سوي سهامداران و فعالان بازار سرمايه به دست فراموشي سپرده شده بودند از روزهاي پاياني هفته گذشته با افزايش تقاضا براي خريد و بعضاً تشکيل صف خريد سهام مواجه گرديدند که اين روند طي معاملات امروز نيز ادامه پيدا کرده، اين در حالي است که تاکنون دلايل بنيادي خاصي براي بازگشت اقبال فعالان بازار سرمايه به سهام اين گروه مشخص نشده است.
اين گزارش حاکي است، ابوذر نديمي نایب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادي آريا با بيان اينکه بر اساس گفته‌هاي سخنگوي دولت، محور اين نامه در مورد وضعيت بازار سرمايه است،اظهار داشت: بازار سرمايه در حاليکه ۲۲ درصد از اقتصاد ايران را شامل مي‌شود، اين روزها حال و روز خوشي ندار.
نایب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه بايد هرچه سريع تر دولت فکر چاره‌اي در مورد وضعيت بازار سرمايه بکند، ادامه داد: در حال حاضر بورس به کوره پول‌سوزي تبديل شده است و ارزش سرمايه‌هاي مردم در سال جاري بيش از ۲۰ درصد کاهش يافته است.
اين نماينده مجلس نهم افزود: ديگر سهام شرکت‌ها و کارخانه‌ها آن رونق گذشته را ندارد و بايد براي ايجاد جذابيت در بورس فکر عاجلي کرد.

نديمي با تاکيد بر اينکه بايد از سرمايه‌هاي مردم در بورس محافظت شود، گفت: محور نامه چهار وزير حول محور شرايط اين روزهاي بورس و بازار سرمايه بوده است که بايد ديد در اين رابطه چه تمهيداتي انديشيده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا

سایت کسب و کار بازده

 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی