کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ بزرگترین رسوایی شرکت های خودروسازی در تاریخ

رسوایی شرکت های خودروسازی مانند رسوایی اخیر فولکس واگن پیرامون تقلب در آزمایش آلایندگی خودروهای دیزل این شرکت نه تنها سر و صدای زیادی در رسانه‌ها برپا کرد، بلکه باعث افت شدید سهام این خودروسازی و کناره گیری مدیرعامل آن، مارتین وینترکورن، نیز شد منحصر به امروز و فولکس واگن نبوده، بلکه دست کم از دهه ۱۹۶۰ شاهد چند رسوایی شرکت های خودروسازی مشهور بوده‌ایم که در این بین فورچون ۶ مورد از بدترین و بزرگترین رسوایی شرکت های خودروسازی در تاریخ را مورد بررسی قرار داده است.

۶ بزرگترین رسوایی شرکت های خودروسازی در تاریخ

۱.شورولت کورویر

رسوایی شرکت های خودروسازی

احتمالا باید این نمونه را به عنوان نخستین رسوایی خودرسازان به شمار آورد. مسئله‌ای که باعث شد «رالف نیدر» به یک نام شناخته شده بدل شود. در ۱۹۶۵، نیدر کتاب تاثیرگذار خود با عنوان «ناامن در هر سرعتی» را منتشر کرد که نشان می‌داد صرفه‌جویی‌های سخت‌گیرانه جنرال موتورز چگونه باعث ناامن شدن کورویر شده است. جنرال موتورز نمی‌خواست کمی بیشتر خرج کند تا محور عقب خودرو باثبات‌تر شود. همچنین نیدر فاش ساخت که میله فرمان کورویر به صورت یک تکه ساخته شده و هنگام تصادف این مسئله می‌تواند باعث فرو رفتن میله به بدن راننده شود.

جنرال موتورز تلاش کرد با استفاده از کارآگاهان خصوصی، وجهه نیدر را تخریب کند، اما نیدر با ارائه دادخواست و پیروزی در دادگاه توانست با بخشی از پولی که دریافت کرد یک مرکزامنیت خودرو راه‌اندازی کند. جیمز راچ، رییس جنرال موتورز نیز مجبور شد تا در مقابل یک کمیته فرعی سنا از رفتار خود عذرخواهی کند.

مطلب مرتبط: ۱۲ فاجعه‌ و اشتباه برندسازی در تمام تاریخ

۲.فورد پینتو

رسوایی شرکت های خودروسازی

شرکت فورد موتور بیش از ۳ میلیون پینتو را در دهه ۱۹۷۰ روانه بازار کرد؛ خودرویی کوچک و سبک که در مواجهه با قیمت‌های فزاینده سوخت و رقبای ژاپنی، می‌توانست به صرفه باشد. پینتو از آنجا در محور مباحث قرار گرفت که مجله «مادِر جونز» مدعی شد چنان چه خودرویی از پشت به پینتو بزند، این خودرو به شدت مستعد آتش گرفتن است. اسناد داخلی فورد هم نشان می‌داد که شرکت از موضوع آگاه بوده است، اما برای اصلاح آن اقدامی نکرده بود، چرا که محاسبات نشان می‌داد پرداخت خسارت حادثه دیدگان هزینه کمتری دارد. اگرچه به دنبال مرگ سه دختر نوجوان در ایندیانا، فورد به قتل غیرعمد متهم شد، اما در نهایت تبرئه شد تا بالاخره در ۱۹۷۸ اقدام به فراخوان خودروها و نصب یک قطعه در درپوش و چند قطعه دیگر برای منحرف کردن ضربه هنگام وقوع تصادف‌های از پشت کند.

۳.فورد اکسپلورر/ فایرستون

رسوایی شرکت های خودروسازی

فاجعه به سال ۲۰۰۰ برمی‌گردد، زمانی که بیش از ۱۰۰ نفر در خودروهای اکسپلورر فورد که بسیاری از آنها به تایرهای فایرستون مجهز بودند، کشته شدند و بحثی ملی درباره خودروهای اسپورت بزرگ و چپ کردن آنها در گرفت. در این بین، «اداره ملی امنیت رفت و آمد بزرگراه‌« انگشت اتهام را به سمت تایرهای فایرستون گرفت که در برخی موارد گرایش به بریده شدن آنها گزارش شده بود. در نهایت، فایرستون ۶.۵ میلیون تایر را بازگرداند و فورد هم مدیر اجرایی خود را برکنار کرد.

مطلب مرتبط: ماشین های آمریکایی : ۷ آمریکایی ترین خودرو را بشناسید +عکس

۴.تویوتا

رسوایی شرکت های خودروسازی

در سال ۲۰۰۹ یک مامور گشت‌زنی بزرگراه کالیفرنیا کنترل سدان لکسوس خود را از دست داد و به همراه خانواده‌اش در این حادثه دلخراش کشته شدند. پوشش رسانه‌ای حادثه باعث شد تا تویوتا تعدادی از خودروها را فرا بخواند و به مشتریان خود اطمینان دهد که مشکل از کفپوش‌های خودرو بوده است. اما بعدها تویوتا پذیرفت که مشکلی را درباره «پدال‌های چسبنده» پنهان کرده بود که باعث می‌شد پدال گاز هنگام فشرده شدن در برخی فاصله‌ها بچسبد و همچنین پذیرفت که اندازه کفپوش‌ها را به حداقل رسانده بود.

سال ۲۰۱۴ نیز تویوتا ۱.۲ میلیارد دلار جریمه پرداخت کرد که بیشترین میزان پرداخت یک خودروساز برای جلوگیری از تعقیب قضایی تا آن زمان بود. علاوه بر آن، به عنوان بخشی از حل و فصل اختلاف، تویوتا پذیرفت «مشتریان امریکایی را با پنهان‌کاری و اظهارات فریبنده گمراه کرده است».

۵.شرکت جنرال موتورز

رسوایی شرکت های خودروسازی

سوئیچ‌های احتراق معیوب تعیبه شده بر روی شورولت کوبالت و دیگر مدل‌های ساخته شده در دهه گذشته با مرگ دست کم ۱۲۴ نفر مرتبط بودند. مدارک کنگره و بررسی‌های انجام شده توسط شرکت و تنظیم‌کننده‌ها فاش ساخت که مهندسان جنرال موتورز دست کم برای یک دهه از وجود سوئیچ‌های معیوب آگاهی داشته‌اند، اما تنها در سال ۲۰۱۴ بود که مجموعه‌ای از ایرادها منجر به بازخوانی خودروهای معیوب به کارخانه شد. در ابتدای ماه جاری نیز جنرال موتورز مجبور به پرداخت جریمه سنگین ۹۰۰ میلیون دلاری برای تسویه احکام قضایی مرتبط با موضوع شد. به علاوه، این شرکت پذیرفت که دولت را گمراه کرده بود و تا چند سال آینده نیز برای اقدامات تامین امنیت خودروها تحت نظر خواهد بود.

۶.تاکاتا ایربگز

رسوایی شرکت های خودروسازی

این شرکت ژاپنی تولیدکننده ایربگ مجبور شد فراخوان نزدیک به ۱۹.۲ میلیون خودرو را در امریکا اعلام کند، چرا که محصولاتش برای باز شدن نیاز به نیروی بسیار زیادی داشتند و همین امر موجب پرتاب تکه‌های فلزی به داخل کابین سرنشین خودرو می‌شد و هشت مورد مرگ و نزدیک به ۱۰۰ جراحت در اثر این مسئله رخ داده بود. بنابر گزارش نیویورک تایمز، خودروسازی هوندا که از این ایربگ‌ها استفاده می‌کرد و شرکت تاکاتا، سازنده ایربگ‌ها، سال‌ها پیش از فاش شدن این خطر از آن آگاه بوده‌اند. اوایل ماه سپتامبر جاری، «اداره ملی امنیت رفت و آمد بزرگراه» گفت که بررسی‌ها به انواع دیگر ایربگ‌های تولید شده توست تاکاتا گسترش خواهد یافت.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۶ بزرگترین رسوایی شرکت های خودروسازی در تاریخ

امروز آنلاین


 

مطالب مرتبط
۴ باور خطرناک کارآفرینان
۷ نفر که رابطه با آنها شدیدا در ارتقا شغلی شما موثر است
۶ دلیل که مشاغل پاره وقت برای شما بهتر هستند
دورکاری: ۱۰ توصیه بسیار مفید برای دورکاری در منزل
۱۲ کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود
سرطان خون با این روش جدید درمان می‌شود
نشانه های نابغه واقعی: ۲۵ نشانه‌ که شما واقعا یک نابغه هستید
به اینترنت جهان پاییز امسال شوک بزرگی وارد می‌شود
مرکز رشد کسب و کار
مهاجرت به استرالیا :۵ بهترین مشاغل مورد نیاز استرالیا
۱۰ پر استرس ترین شغل جهان در ۲۰۱۷
۵۰ راز درباره آنجلینا جولی که شگفت‌زده‌تان می‌کند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی