کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

رتبه ۱۸ ایران در افزایش جمعیت

رتبه ۱۸ ایران در افزایش جمعیت

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه جمعیت جهان هفت میلیارد نفر است و حدود ۷۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از آن را کشور ایران تشکیل داده است، تصریح کرد: رتبه ایران از لحاظ افزایش جمعیت در جهان ۱۸ بوده و در آسیا ۱۰ و در منطقه سوم است.

bigstock_World_population_rise_and_Eart.jpg

“محزون” در همایش جمعیت و چالش‌های پیشرو که در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد، با بیان اینکه در دهه ۶۰ افزایش جمعیت کشور را از تعادل خارج کرد، افزود: امروز هم از لحاظ روند کاهش جمعیت کشور از تعادل خارج شده است.

وی تصریح کرد: شاخص رشد جمعیت در سال ۶۵، ۹.۳ بوده که طبق آمار طی یک روند نزولی در سال ۹۰ به ۳.۱ رسیده است همچنین در سال ۶۵ هدفگذاری شد که متوسط تعداد فرزند از ۵.۶ به ۴ فرزند در سال۹۰ برسد اما این هدف طی مدت کوتاهی و در دهه ۷۰ تحقق یافت.

ایران از لحاظ افزایش جمعیت در رتبه ۱۸ جهان

محزون عنوان کرد: طبق آمار در سال ۹۰ متوسط تعداد فرزند از ۵.۶ به ۱.۷ رسیده که این امر عدم تعادل و راه انحراف از برنامه را در پیش گرفته است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت جهان هفت میلیارد نفر بوده و حدود ۷۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از آن را کشور ایران تشکیل داده است، تصریح کرد: رتبه ایران از لحاظ افزایش جمعیت در جهان ۱۸ بوده و در آسیا ۱۰ و در منطقه سوم است.

وی در خصوص ترکیب جمعیت ایران اظهار کرد: طبق آمار ۲۳.۴ درصد جمعیت کشور را کودکان و نوجوانان زیر ۱۵سال تشکیل داده و ۲۳.۷ درصد جمعیت را جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال فرا گرفته است همچنین ۵.۷ درصد جمعیت کشور شامل افراد ۶۵سال به بالا و سالمندان است و ما بقی را نیز میانسالان کشور تشکیل داده‌اند.

وی اظهار کرد: آمار فوق نشان دهنده سیر جمعیت به سمت و سوی جمعیت سالمندی است که خود خطری بزرگ برای آینده کشور به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت فعلی ثبت موالید در کشور یک میلیون و ۵۳۲ هزار بوده و نرخ ثبت ولادت نیز ۱۹.۷ درصد به ازای هر هزار نفر است، افزود در نسل قبل و در دهه ۵۰ خانواده‌ها حداقل دارای ۳ فرزند بودند که در نسل جدید و در سال ۸۵ حداکثر تعداد فرزندان به ۳ فرزند رسیده است.

رابطه معکوس سطح تحصیلات با تعداد فرزندآوری

محزون تاکید کرد: طبق آمار به‌دست آمده هرچه سطح تحصیلات افراد بالاتر می‌رود تمایل آنها به فرزند کمتر و تک فرزندی بیشتر می‌شود.

وی افزود: فرزندآوری در افراد بالای ۳۰ سال از ۲۷.۵ به ۳۳.۱ رسیده است که این نشان دهنده بالا رفتن سن ازدواج و تمایل به فرزندآوری کمتر در ایران است همچنین خانوارهایی که بر اساس تعداد فرزند در سال ۸۵ تا ۹۰ بررسی شده‌اند ۱۴.۴ درصد آنها بدون فرزند بودند که این آمار در سال‌های پیش ۸.۱ بوده است.

محزون با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های رشد جمعیت نرخ باروری است، افزود: ایران در بین ۲۶ کشور منطقه رتبه ۲۵ را دارد که از میانگین متوسط بسیار پایین است و نرخ این شاخص ۱.۷ درصد بوده است.

وی افزود: بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، اشتغال جوانان، مسائل اجتماعی و اقتصادی و… از موانع رشد جمعیت به شمار می‌رود که خوشبختانه استان همدان از لحاظ میزان کاهش آمار طلاق و سن ازدواج در رتبه خوبی قرار گرفته است.

محزون با اشاره به کاهش چشمگیر نرخ باروری تاکید کرد: اگر اینگونه پیش برود ممکن است به صفر هم برسد بنابراین باید تا دیر نشده به خود بیاییم و نگذاریم جمعیت جوان کشور که نشان از قدرت یک جامعه است، از بین برود.

وی گفت: اگر نرخ باروری همواره کاهش یابد جامعه به سمت تک فرزندی رفته و در سال ۱۴۱۵رشد جمعیت با ۸۴.۵ میلیون جمعیت متوقف می‌شود و اگر نرخ باروری ثابت بماند با ۱۰سال تخفیف کشور با ۹۰میلیون جمعیت ثابت می‌ماند.

محزون در پایان به تاثیر صله رحم در رشد جمعیت اشاره کرد و گفت: صله رحم مایه فزونی قدرت و جمعیت مسلمین است که موجب شناخت و آشنایی جوانان شده و گاه ازدواج‌هایی در این رفت و آمدها شکل می‌گیرد که در نهایت منجر به افزایش جمعیت خواهد شد.


منبع: عصرایران

سایت کسب و کار بازده

رتبه ۱۸ ایران در افزایش جمعیت


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۹ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی