کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ترس از تلفن: ۳ روش مبارزه‌ با تلفن هراسی

تلفن هراسی بی تردید یک از شایع ترین فوبیاها یا هراس های انسان مدرن است. به خاطر دارم در طول مناظره‌ی برخطی که در یک گروه از نویسندگان انجام شد، نکته‌ی جالب توجه این بود که تعداد زیادی از آدم‌ها، اضطراب زمان صحبت کردن با تلفن را گزارش دادند. برخی از آنها حتی دیگر اشکال معروف اضطراب اجتماعی را مثل صحبت در میان عموم یا مصاحبه نداشتند. این شنیدن صدا بدون دیدن جسم چیزی است که در تماس‌های تلفنی وجود دارد و به طور بالقوه باعث می‌شود آدم‌ها دست‌پاچه شوند.

169712632

اختلال اضطراب اجتماعی (که به عنوان هراس اجتماعی نیز شناخته می‌شود) یک اختلال رایج – هرچند بحث زیادی درباره ی آن صورت نگرفته‌است- در سلامت ذهنی است که توسط نشانه‌هایی مثل ترس و اضطراب در موقعیت‌های اجتماعی ایجاد می‌شود: از جمله مکالمات، خوردن در مقابل دیگران، رفتن به دستشویی‌های عمومی، سخنرانی و اجرا در برابر مخاطبین. سیلی از افکار منفی فردی را که از دیده شدن توسط دیگران و مورد قضاوت قرار کرفتن احساس ناراحتی دارد، فلج می‌کند، و این افکار به دلیل نشانه‌های فیزیکی ترس که دراین میان بروز می‌کنند، تقویت می‌شوند.

نشانه‌های فیزیکی ترس عبارتند از عرق کردن، تپش قلب شدید، لرزش صدا، خالی شدن ذهن و غیره. احساس عدم راحت بودن به حدی زیاد می‌شود که افراد مبتلا به این مشکل به هر قیمتی که شده از بودن در چنین موقعیت‌هایی اجتناب می‌کنند و نهایتا دچار انزوا می‌شوند، فرصت‌های‌شان کاهش می‌یابد، درآمدشان را از دست می‌دهند و حتی مبتلا به افسردگی و سوء مصرف الکل می‌شوند.

مطلب مرتبط : فوبیا: ۱۰فوبیا عجیب و غریب که باورتان نمی شود

تلفن هراسی احتمالا بازنمود محدودی از هراس اجتماعی است که توسط ویژگی‌های اجتماعی تماس‌های تلفنی ایجاد می‌شود. شخص مبتلا، با شنیدن صدای آدم‌ها بدون دیدن نشانه‌های صوری، بدنی یا غیرشفاهی، احساس خجالت و عدم راحتی در برابر کسی دارد که آن طرف خط است. آیا این شخص همان پاسخی را که انتظار دارید به شما خواهد داد؟ آیا آنها بیش از آن‌چه شما متوجه شده‌اید، احساس خشم و دلخوری دارند یا بالعکس؟ در مرحله‌ی بعد چه خواهند گفت یا چه کاری انجام خواهند داد؟ آیا زمان نامناسبی را برای تماس گرفتن انتخاب کرده‌اید؟ آیا چیزی که می‌خواهید بگویید خنده‌دار و مسخره است؟

تلفن هراسی مانند انواع دیگر هراس اجتماعی می‌تواند منجر به رفتار اجتنابی شود، یعنی فرد به طور عمدی از پاسخ دادن به تماس‌های تلفنی سر باز می‌زند، تماس‌ها را رد می‌کند یا از شیوه‌های دیگر ارتباطی استفاده می‌کند. تلفن هراسی در مقایسه با اشکال دیگر اجتناب‌های اجتماعی، قابلیت مخفی شدن توسط فرد را دارد، اما پیامدهای دیگری ممکن است رخ بدهد: مثلا فرد ارتباطات و دوستی‌هایش را از دست می‌دهد، مشتریان‌اش خشمگین می‌شوند، یا زمان را از دست می‌دهد.

میزان این نوع اضطراب ممکن است حتی با افزایش متدهای ارتباطی غیرتلفنی مثل رایانامه یا پیامک افزایش بیابد. رایانامه یا پیامک این ویژگی را دارد که فرد مخاطب می‌تواند هر زمانی که بخواهد آنها را بازکند، بخواند و پاسخ دهد، بنابراین کم‌تر آزاردهنده است. شما برای مکث کردن و ویرایش آن‌چه می‌نویسید زمان دارید در مقایسه با زمانی که که باید در لحظه صحبت کنید. و به جز صورتک‌ها و شکلک‌های احمقانه، هیچ نشانه‌ی عاطفی مستقیمی وجود ندارد که نشان‌دهنده خشم و لذت باشد یا باعث بروز این احساسات شود.
کلید غلبه بر تلفن هراسی مشابه است با متدهای درمانی برای اشکال دیگر هراس‌های اجتماعی—مواجهه‌ی تدریجی، درمان شناختی و تکنیک‌های آرام‌سازی.

۱. مواجهه و تمرین:

هر چه‌قدر که فرد بیش‌تر خودش را در موقعیت قرار دهد و فعالیتی که از آن هراس دارد را انجام دهد، در برابر واکنش‌ها و جریان‌های مختلفی که برایش ترس‌آور است، آمادگی بیش‌تری خواهد داشت و متوجه خواهدشد که می‌تواند این موقعیت را پشت سر بگذارد بدون این‌که با بدترین نتیجه‌ای که خودش انتظار دارد، روبه‌رو شود. تمرین مداوم، باعث می‌شود که “شخصیت تلفنیِ” صوتی خود را که آرام است و اعتماد به نفس دارد، ایجاد کنید.

۲. درمان شناختی:

تمرکز دوباره روی افکار منفی خودکار که ناشی از تلفن هراسی هستند، مهم است. درمان شناختی می‌تواند کمک‌تان کند که روی واقعیت و شواهد ترسی که در موقعیت‌های خاص ایجاد می‌شوند تمرکز کنید، تعدیل‌شان کنید و احساس کنید که آنها را تحت تسلط و اختیار خود دارید. آنها می‌توانند کمک کنند توقع خود را برای کامل و بی‌نقص بودن کاهش دهید و از فشار ناشی از “عملکرد فوری” که یکی از ویژگی‌های مکالمه‌ی تلفنی است، کم کند، ترس از ایجاد مزاحمت را تعدیل کنند، یا صدا را با یک تصویر واقعی و بدون تهدید از آن شخص ارتباط بدهند و تجسم کنند.

۳. آرامش فیزیکی:

تکنیک‌های آرام‌سازی مثل تنفس عمیق و بیوفیدبک، و در موارد شدید مراقبه می‌تواند در بهبود پریشانی غیرارادی فیزیکی تاثیرگذار باشد.
آدم‌هایی که دچار تلفن هراسی هستند می‌توانند یاد بگیرند که مدارا کنند و خودشان را ببخشند حتی اگر تماس‌ها به طور کلی بدون دردسر پیش نروند یا ناشی‌گری‌هایی هم رخ بدهد. در زمینه‌ی اضطراب اجتماعی به طور کلی، کلید اصلی این است که خودتان را در تجربه‌ی چنین اختلالی تنها احساس نکنید و اطمینان حاصل کنید که اقدامات و درمان‌هایی وجود دارند که قطعا کمک‌کننده هستند. فناوری، رفا می‌آفریند، اما سبب ایجاد اضطراب‌های جدید نیز می‌شود. خبر خوب این‌که، تکنیک‌های اساسی که اختلالات اضطرابی دیگر را درمان می‌کنند، موثر هستند. اگر نیاز به کمک داشتید، تردید نکنید و کمک بگیرید.


ترجمه:تحریریه نشریه بازده_سارا فیضی

منبع: سایکولوژی تودی

راه‌های مبارزه‌ با تلفن هراسی

ترس از تلفن: ۳ روش مبارزه‌ با تلفن هراسی

ترس از تلفن


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۰۰ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی