کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دولت اوباما اجرای توافق با ایران را شروع کرد

دولت اوباما انتصاب آدم‌ها را به مقام‌های کلیدی آغاز کرد.

(واشنگتن)- دولت اوباما پنج‌شنبه، با به پایان رسیدن مهلت جمهوری‌خواهان برای لغو توافق ایران، به منظور شروع اجرای توافق هسته‌ای ایران دو اقدام اساسی را انجام داد: (۱) یک دیپلمات ارشد را برای اطمینان از این‌که تهران از توانایی ساختن بمب فاصله می‌گیرد منصوب کرد و (۲) فرآیندی چندماهه تدوین کرد که مقدمات آسان کردن تحریم‌های اقتصادی از سوی غربی‌ها را تا اوایل ۲۰۱۶ فراهم خواهدکرد.

اوباما

باراک اوباما

رییس‌جمهوری باراک اوباما ۱۷ دسامبر ۲۰۱۵ پس از شرکت در مراسم خوشامدگویی که جان کری وزیر امور خارجه، برای هیات حاضر در مذاکرات ایران در محل این وزرات‌خانه در واشنگتن برگزار کرده‌بود، قدم به دفتر اُوال(دفتر بیضی) در کاخ سفید گذاشت.

(واشنگتن)- دولت اوباما پنج‌شنبه، با به پایان رسیدن مهلت جمهوری‌خواهان برای لغو توافق ایران، به منظور شروع اجرای توافق هسته‌ای ایران دو اقدام اساسی را انجام داد: (۱) یک دیپلمات ارشد را برای اطمینان از این‌که تهران از توانایی ساختن بمب فاصله می‌گیرد منصوب کرد و (۲) فرآیندی چندماهه تدوین کرد که مقدمات آسان کردن تحریم‌های اقتصادی از سوی غربی‌ها را تا اوایل ۲۰۱۶ فراهم خواهدکرد.

سناتورها نتوانستند به مرز ۶۰ رای برسند تا لایحه‌ای تصویب کنند که بر اساس آن تا زمانی‌که ایران اسراییل را به رسمیت بشناسد و همه‌ی زندانیان امریکایی را آزاد کند همه‌ی تحریم‌ها پابرجا بماند، و سپس در قطع‌نامه‌ای مخالفت با توافق هسته‌ای را اعلام کنند. ۲ رای‌گیری قبلی در روزهای اخیر علیه تفاهم ایران با شکست روبه‌رو شد، و مهلت ۶۰ روزه‌ی رای‌گیری کنگره برای جلوگیری از اجرای پیمان ۷ کشوری(گروه ۵+۱ و ایران) توسط رییس‌جمهور باراک اوباما، پنج‌شنبه شب گذشته به پایان رسید.

کمی بعد از این رای‌گیری‌ها وزارت امورخارجه استفان مال را به عنوان “هماهنگ کننده‌ی اصلی اجرای تفاهم هسته‌ای ایران” معرفی کرد. وزیر امور خارجه جان کری گفت مال، که به عنوان سفیر در لهستان و دیگر مناصب سیاسی خدمت کرده‌است، وظیه‌ی “خطیر” نظارت بر توافقی را به عهده دارد”که امنیت ایالات متحده، دوستان و هم‌پیمانان ما در خاورمیانه، و همه‌ی دنیا را بیش‌تر می‌کند”.

رییس‌جمهور باراک اوباما هنگام بازگشت به خانه از مراسم جمع‌آوری کمک مالی برای خیریه برای تجلیل از جان کری، یکی از ارکان تضمین‌کننده‌ی یکی از بزرگ‌ترین دست‌آورد سیاست خارجی خود، به وزارت امور خارجه رفت و حضور کوتاهی در مراسم خوشامدگویی داشت که جان کری برای اعضای تیم مذاکره‌کننده‌ی خود با ایران برگزار کرده‌بود.

این توافق که کشور امریکا، انگستان، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، و ایران موفق شدند در ۱۴ جولای به آن دست یابند، برای ایران میلیاردها دلار درآمد به همراه خواهدداشت که حاصل لغو یک دهه تحریم‌های بین‌المللی است که با هدف اعمال فشار و محدودیت به برنامه‌ی هسته‌ای کشور وضع شده‌بود. با این که اعتراض‌های کنگره تحت رهبری حزب جمهوری‌خواه آخرین تهدید جدی علیه این توافق پیشنهادی بود و دیگر تهدیدی وجود ندارد ولی دو طرف به چند ماه زمان برای عملی کردن این تفاهم نیاز دارند.

واشنگتن از تهران انتظار دارد از ۱۸ اکتبر تغییرات سایت اصلی غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی فردو و رآکتور آب سنگین آن را در اراک آغاز کند. اوارنیوم می‌تواند برای بخشی از تولید سوخت یا برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای غنی‌سازی شود.

در نطنز، ایران باید هزاران سانتریفیوژ را از تاسیسات خارج کند و آنها را در انباری که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل کنترل می‌شود، ذخیره کند. هم‌چنین باید زیرساخت‌های برقی و لوله‌ای را برچیند. مقامات ارشد امریکا می‌گویند همه‌ی این فرآیند شاید چند ماه‌ طول بکشد. آنها اجازه نداشتند با عموم درمورد این فرآیند صحبت کنند و خواستند نام‌شان فاش نشود.

مقامات امریکایی می‌گویند به‌طور مشابه فرآیند زمان‌بر و پیچیده در انتظار فردو است، که ایران پذیرفته‌است آن را به مرکز تحقیقاتی تبدیل کند. آن‌جا جمهوری اسلامی باید حدود دوسوم سانتریفیوژ‌های نصب شده را خارج و زیرساخت‌های مهم را برچیند.

مقامات امریکایی می‌گویند در طی فرآیند بازطراحی مرکز رآکتور فعلی تاسیسات اراک باید تخلیه شود و با بتون پر شود تا دوباره قابل استفاده نباشد، به این منظور که نتوان در آن پلتونیوم غنی‌سازی‌شده با درجه‌ی مناسب برای سلاح هسته‌ای تولید کرد.

هیچ‌یک از این گام‌ها فورا اتفاق نخواهد افتاد، و ایران قبل از بهره‌مندی از مزایای لغو تحریم‌ها تعهدات دیگری نیز دارد. باید تقریبا تمام ۱۲۰۰۰ کیلوگرم ذخیره‌ی اوارنیوم غنی‌سازه شده را از کشور خارج کند، سیستم‌های نظارتی درلحظه را در معادن و کارخانه‌های تولید اورانیوم مستقر کند و با برنامه‌های طولانی‌مدت بازرسی‌های قبلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مسائل مربوط به سلاح‌های هسته‌ای همکاری کند. این بازرسی‌ها قرار است ۱۵ دسامبر به پایان برسد.

مقامات می‌گویند دقیقا نمی‌توانند پیش‌بینی کنند ایران چه‌قدر زمان لازم خواهدداشت.

آن‌ها اصرار دارند تا قبل از این‌که این گام‌ها برداشه نشوند هیچ تحریمی لغو نخواهد نشود، ولی گفتند اوباما در ۱۸ اکتبر صدور لغو تحریم‌ها را آغاز خواهدکرد تا امریکا پس از آن‌که آژانس انرژی اتمی پذیرش کامل ایران را تشخیص داد تعهدات خود را محقق کند. اتحادیه‌ی اروپا فرآیند مشابهی را برای اقداماتی که قرار است انجام دهد، از جمله پایان دادن به ممنوعیت واردات نفت ایران، طی خواهد کرد.

هم‌چنین اوباما به سازمان‌های امریکا از جمله وزارت امور خارجه و خزانه‌داری دستور خواهدداد مقدمات لغو تحریم‌ها را علیه ایران فراهم کنند.

پذیرش ایران به جریمه‌های سازمان ملل را نیز پایان خواهدداد، ولی بعضی از آنها باقی خواهدماند، از جمله تحریم تسلیحاتی که تا ۵ سال باقی خواهدبود، ممنوعیت فناوری موشک‌های بالستیک تا ۸ سال، و ممنوعیت هرگونه جابه‌جایی غیرمجاز کالاهای هسته‌ای که تا یک دهه پابرجا است.

اثر ترکیبی این توافق به ایران اجازه می‌دهد دوباره در بازارهای مالی جهانی حضور پیدا کند و صدها میلیارد دلار زیان حاصل از فعالیت‌های تجاری را که در اثر تحریم‌های تحت رهبری امریکا از دست رفته بود جبران کند. ولی مقامات ارشد امریکا می‌گویند ایران تا ۲۰۲۰ زمان نیاز دارد تا اقتصاد خود را به سطحی برساند که در صورت نبود تحریم‌ها در آن قرار داشت.

در کنگره، بعضی جمهوری‌خواهان برای کناره‌گیری آماده هستند.

رهبر اکثریت سنا، میچ مک‌کانل، (جمهوری‌خواه از ایالت کنتاکی) گفت این تفاهم”احتمالا توسط رییس‌جمهور بعدی بازبینی خواهدشد.”

سخنگوی کاخ سفید، جان بونر(جمهوری‌خواه از ایالت اوهایو) بر امکان اقدام قانونی برای ممانعت از تفاهم پافشاری کرده‌است، درحالی‌که قانون‌گذاران نیز طرح‌هایی برای تصویب قانونی مبنی بر بازگرداندن تحریم‌ها یا اتخاذ گام‌های دیگر علیه ایران مطرح کرده‌اند.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده:برادلی کلاپر

منبع: تایم

 

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۸ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی