کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دوربین های امنیتی دارای هوش مصنوعی جرم را پیش از وقوع کشف می کنند

در این نوشتار از دوربین های امنیتی دارای هوش مصنوعی برای‌تان می‌گوییم. این دوربین ها جرم را پیش از وقوع کشف می کنند.

دفعه‌ی بعدی که در یک کوچه‌ی باریک دیدید یک دوربین نظارتی شما را زیر نظر دارد، خیلی مطمئن نباشید که یک رصد انسانی درکار است. شرکت‌های سازنده دوربین‌های نظارتی به طرز فزاینده‌ای بر هوش مصنوعی تکیه می‌کنند تا بتوانند به شکل خودکار به شناسایی و کشف رفتارهای مشکل‌ساز و مجرمانه در هنگام وقوع آن‌ها، دست بزنند _ هر رفتاری از تلوتلو خوردن در مکان‌های عمومی گرفته تا تجاوز به حریم دیگران می تواند در این دسته‌بندی قرار بگیرد.

artificially-intelligent-security-cameras-are-spotting-crimes-before-they-happen.jpg

بلومبرگ می‌گوید، یک سامانه دوربین خودکار به نام AIsight (آیسایت) که پس از بمب‌گذاری ماراتون ۲۰۱۳ در بوستون نصب شده است، به رصد بی‌درنگ مناطق زیر پوشش دوربین می‌پردازد و در صورت مشاهده‌ی فعالیت غیرعادی، مسئولان امنیتی را آگاه می‌کند.

بر اساس آنچه آزمایشگاه‌های سامانه‌ی تشخیص رفتاری به عنوان سازنده‌ی این دوربین‌ها اعلام کرده است، دوربین‌های AIsight از یک روش آماری به نام یادگیری ماشینی، استفاده می‌کنند تا “یاد بگیرند که چه چیزی برای یک ناحیه، عادی محسوب می‌شود و بر این اساس، نسبت به فعالیت غیرعادی هشدار دهند. ”

مطلب مرتبط: پیش بینی جهان در ۲۰۴۵ : نظر محققان درباره جهان در آینده

به نوشته‌ی وبلاگ slate.com، این فرآیند به معنی جمع‌آوری هرگونه اطلاعاتی، از پرسه زدن‌های غیرطبیعی گرفته تا فعالیت‌های رخ داده در منطقه‌ای محصور است.

وِسلی کُب، مدیر علمی این شرکت به بلومبرگ گفت: ما در حال شناسایی یک الگوی “پیش درآمد” هستیم تا با وقوع جرم مرتبط باشد. فردی را در نظر بگیرید که پیرامون ساختمان، دوربین‌ها و وسایل امنیتی ساختمان را شناسایی می‌کند تا برای آینده‌ طرح یک دزدی بریزد، در جاهایی که نباید باشد چرخ می‌زند و بی‌آنکه کسی متوجه شود به دنبال ورودی‌های پشتی ساختمان می‌شود.”

این سامانه‌ها فقط مجرمان را زیر نظر نمی‌گیرند. به نوشته‌ی وال استرست ژورنال، در اوایل ماه آگوست، راه آهن غرب ژاپن ۴۶ دوربین امنیتی را نصب کرد که می‌تواند به صورت خودکار به جست‌وجوی نشانه‌های مستی در میان مسافران ایستگاه قطار کیوباشی در اُزاکای ژاپن بپردازد.

سامانه‌ی هوش مصنوعی (AI)، افرادی که تلو تلو می‌خورند، روی نیمکت چرت می‌زنند، یا برای مدتی طولانی بدون هیچگونه حرکتی روی سکوی قطار ایستاده‌اند را پیش از آنکه تعادل‌شان بر هم بخورد، زیر نظر می‌گیرد. اگر این افراد در معرض خطر افتادن بر روی ریل، یا آسیب زدن به خودشان باشند، این سامانه می‌تواند ماموران حاضر در محل را آگاه کند.

بارها پیش آمده که مسافران مست، از سکوی قطار به پایین پرت شوند یا تعادلشان در کنار سکو به هم بخورد. وال استرست ژورنال می‌نویسد، پژوهشی که به سرپرستی راه آهن غرب ژاپن انجام شد، نشان داد که ۶۰% از ۲۲۱ فردی که در سال ۲۰۱۳ با قطار برخورد کرده‌اند، مست بوده‌اند.

استفاده از هوش مصنوعی (AI) در سامانه‌های نظارتی منطقی به نظر می‌رسد. این سامانه هر آنچه که از نگاه انسان دور می‌ماند را زیر نظر دارد، در تمام شبانه‌روز کار می‌کند، هرگز خسته نمی‌شود یا به خواب نمی‌رود. ولی این سامانه نگرانی‌هایی را برای “مدافعان حریم شخصی و آزادی مدنی” برانگیخته است، چرا که به نوشته‌ی Slate.com، “این سامانه با همه‌ی افراد به عنوان یک مجرم بالقوه رفتار می‌کند و آنها را برای جرمی که هنوز انجام نداده‌اند، زیر نظر قرار می‌دهد”

استورات راسل، پژوهشگر هوش مصنوعی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و یکی از نویسندگان کتاب درسی استاندارد “هوش مصنوعی، یک رویکرد مدرن”، فکر می‌کند که برنامه‌های مراقبتی هوشمند، بیشتر از نظارت انسانی، مردم را می‌هراسانند. اگرچه بیشتر مردم این انتظار منطقی را دارند که در صورت برخورد با یک دوربین نظارتی، زیر نظر قرار گرفته شوند.

راسل به Tech Insider گفت “اگر یک سامانه‌ی هوش مصنوعی وجود داشته باشد که که از همه‌ی کارهای شما سر در بیاورد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا حس ناشی از آن، با اینکه یک انسان به نظارت مستقیم بر ما بپردازد، تفاوت دارد؟ من پیش‌بینی می‌کنم اگر مردم متوجه شوند که سامانه‌های هوش مصنوعی به‌وسیله یک دوربین آنها را زیر نظر دارند و این سامانه‌ها می‌توانند آنچه را می‌بینند، از جهاتی درک کنند، حس متفاوتی خواهند داشت.”

با پیشرفت هوش مصنوعی در سال‌های آینده، مسئله‌ی امنیت و حریم شخصی تنها یکی از مسائلی خواهد بود که گریبانگیر مراجع قضایی می‌شود. مانند بحث قانونی بودن این موضوع که هوش مصنوعی می‌تواند همه‌ی بلیط‌های یک برنامه را بخرد و سپس آنها را به صورت آنلاین و با قیمتی بالاتر به فروش برساند.

امیدواریم این نوشتار در مورد دوربین های امنیتی دارای هوش مصنوعی برای‌تان جالب بوده‌باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: بیزینس اینسایدر

دوربین های امنیتی دارای هوش مصنوعی جرم را پیش از وقوع کشف می کنند

دوربین های امنیتی دارای هوش مصنوعی


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی