کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دموکرات‌ها رای‌گیری علیه ایران را بلوکه کردند: گزارش کامل

دموکرات‌های سنای امریکا روز پنج شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ به تعداد آراء کافی رسیدند و قطع‌نامه‌ی عدم تصویب یا رد معامله‌ی هسته‌ای ایران را بلوکه کردند و رییس‌جمهوری امریکا را به یک پیروزی‌ عظیم رساندند. با این وجود، جمهوری‌خواهان از پذیرفتن شکست امتناع می‌کنند و گفتند دموکرات‌ها را وادار خواهند کرد تا هفته‌ی بعد دوباره در مورد مسئله‌ی ایران شاید بر اساس همان لایحه رای بدهند.

obamabarack.jpg

 

نویسنده: الکساندر بولتون

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: هیل

 

چندماه پیش، بعضی از مخالفان این توافق در سنا پیش‌بینی کردند قادر خواهند بود ۶۷ رای برای دور زدن حق وتوی رییس جمهوری جمع‌آوری کنند.

ولی این هفته در یک رای‌گیری ۵۸ به ۴۲ از این هدف بسیار فاصله داشتند. ۶۰ رای لازم بود تا رای‌گیری به بعد موکول شود.

با این وجود، جمهوری‌خواهان از پذیرفتن شکست امتناع می‌کنند و گفتند دموکرات‌ها را وادار خواهند کرد تا هفته‌ی بعد دوباره در مورد مسئله‌ی ایران شاید، بر اساس همان لایحه، رای بدهند.

سناتور جان کورنن (جمهوری خواه از تگزاس) پیش از رای‌گیری گفته بود، “هفته‌ی بعد همه چیز علیه ایران خواهد بود.”

او به گزارشگران و خبرنگاران گفت، “رای‌های بیش‌تری خواهیم داشت. فرصت‌های دیگری برای نمایندگان خواهد بود که شاید پس شنیدن صدای رای‌دهندگان‌شان هفته‌ی بعد نظرشان را تغییر دهند، .”

روز پنج شنبه ۴۲ دموکرات قطع‌نامه‌ی “عدم تصویب توافق” جمهوری‌خواهان را بلوکه کردند و راه را برای برداشتن تحریم‌های ایران در ۲۰۱۶ هموار کردند. ۵۴ جمهوری‌خواه و ۴ دموکرات به ادامه‌ی مذاکرات بر سر “عدم تصویب توافق ایران” رای دادند.

رهبر جمهوری‌خواهان سنا، میچ مک کانل، آن را به عنوان یکی از مهم‌ترین مباحث سیاست خارجی دهه‌ی گذشته خواند و عنوان کرد دموکرات‌ها هزینه‌ی سیاسی‌اش را پرداخت خواهند کرد.

او این آبستراکشن یا انسداد دموکرات‌ها را “یک تراژدی” خواند.

او گفت، “این معامله یا توافق بسیار طولانی‌تر از یک دولت دوام خواهد داشت. رییس‌جمهوری تا چند ماه دیگر دفتر لوکس‌اش را تخلیه خواهد کرد، ولی مسئولیت‌های بسیاری از ما بعد از آن ادامه خواهد داشت. مردم آمریکا به یاد خواهند آورد امروز کجا هستیم.”

از قانون‌گذاران در کنگره انتظار می‌رفت روز پنج‌شنبه به لایحه‌ای رای بدهند که حاکی است اوباما تمام مدارک مربوط به توافق هسته‌ای را برای بازنگری به کنگره ارسال نکرده است.

در روز جمعه قانون‌گذاران هم چنین به قانونی رای خواهند داد که مانع از این می‌شود آمریکا تحریم‌های ایران را به عنوان بخشی از توافق بردارد. رای نهایی آنها تصویب توافقنامه خواهد بود، که کاخ سفید از آن استقبال می‌کند ولی رای‌گیری سختی را به دموکرات‌ها تحمیل می‌کند.

کنگره تا ۱۷ سپتامبر مهلت دارد درباره‌ی توافق ایران به موجب قانونی که بیش از این به تصویب رسید اقدام کند.

این اقدام در هفته‌ی لابی‌گری‌های پرفشار هر دو اردوی سیاسی با دولت و هم‌پیمان‌های‌اش، در یک طرف، و گروه‌های طرفدار اسرائیل که توسط “کارگروه امور عمومی اسرائیلی‌های امریکا” رهبری می‌شد، در طرف دیگر، صورت گرفت.

رییس‌جمهور، اوباما، شخصا با دموکرات‌ها برای حمایت از توافق لابی کرد و استدلال آورد که این بهترین شانس برای ممانعت از ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در یک دهه‌ی بعد است.

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا جان کری، و وزیر انرژی، ارنست مونیتز، به دفعات با سناتورها برای آرام کردن دغدغه‌های آنها درباره‌ی جزییات محرمانه‌ی توافق لابی کردند. مونیتز تخمین زد در حدود ۳۰ سناتور دموکرات برای ملاقات به دفتر او رفته‌اند.

“گروه شهروندان ایران غیرهسته‌ای” که توسط “کارگروه امور عمومی اسرائیلی‌های امریکا” پشتیبانی می‌شود وعده دادند که بین ۲۰ میلیون تا ۴۰ میلیون دلار در تبلیغات تلویزیونی و دیجیتالی برای مخالفت با این توافق خرج خواهند کرد.

در پایان، فقط چهار سناتور، به رغم این که چارلز شومر مشهور و رهبر در انتظار دموکرات(از نیویورک) پیش‌قدم پیوست به صف مخالفان شد، به مخالفت با توافق برخاستند.

هم چنین سناتور کاردین، سناتور باب منندز و سناتور جو مانشن به وی پیوستند.

بر طبق نظرسنجی مرکز پژوهش پیو در ماه‌های اخیر حمایت‌ عمومی از توافق کاهش یافته است.

نظرسنجی سپتامبر نشان داد فقط ۲۱ درصد مردم امریکا از توافق پشتیبانی می‌کنند، در حالی که ۴۹ درصد به عدم تصویب رای دادند و ۳۰ درصد نیز رایی نداشتند.

عامل کلیدی در برد اوباما، سخنرانی ایراد شده در جلسه‌ی مشترک کنگره در اوایل امسال توسط نخست وزیر اسرائیل بنجامین نتانیاهو بود که توسط جان بونر(جمهوریخواه از ایالت اوهایو) بدون مجوز کاخ سفید برای سخنرانی دعوت شده بود.

نتانیاهو این توافق را نفرت‌انگیز خواند و چند دموکرات گفتند انتقاد او و دعوت‌اش از سوی بونر بحث و مناقشه را بیش‌تر به امور تعصبی و غیر اصولی چرخاند.

عامل کلیدی دیگر لحظه‌ای بود که نامه‌ای که توسط سناتور جان کانن تهیه شده بود و توسط بیشتر سناتورهای جمهوری‌خواه امضاء شده بود برای رهبر ایران ارسال شد.

در این نامه تضمین شده بود هرگونه توافقی که صورت بگیرد توسط رییس‌جمهوری بعدی مورد حمایت قرار نخواهد گرفت.

رهبر دموکرات‌های سنا هری رید، گفت رای‌گیری کفایت مذاکرات روز پنج شنبه یک بیانیه‌ی قطعی حمایت از توافق توسط بیشتر دموکرات‌ها بود. او گفت تمام سناتورها باید بفهمند رای‌گیری کفایت مذاکرات بعدا رای قطعی خواهد شد که تعیین می‌کند آیا قطعنامه‌ی عدم تصویب به روی میز رییس‌جمهوری می‌رود. رای مقابل کفایت مذاکرات رای به توافق ایران – ساده و غیرمبهم- است.

مذاکرات کنگره، با پیوستن سناتور تگزاس تد سوز(جمهوری‌خواه)، دقیقه‌ی آخر را به لایحه‌ی تعویق رای‌گیری در مورد قطع‌نامه ی عدم تصویب توافق اختصاص داشت. آنها استدلال کردند هنوز مرحله‌ی رسیدگی ۶۰ روزه شروع نشده است چون دولت در ارائه اطلاعات مربوط به توافق بین ایران و آژانس انرژی اتمی بین‌المللی کوتاهی کرده است.

انتظار می‌رفت مجلس نمایندگان روز پنج‌شنبه قانونی را بر اساس این درخواست تصویب کند.

ولی، مک‌کانل، این موضوع را رد کرد و گفت استدلال کافی خواهد بود. او روز پنج شنبه گفت، “ما قبل از ۱۷ سپتامبر که هفته‌ی بعد است باید عمل کنیم، یا توافق به پیش خواهد رفت.”

جمهوری‌خواهان سنا امیدوارند مناقشه‌ی ایران را پیش‌ رو و در کانون مباحث قرار دهند و برنامه‌ریزی کنند آن را با بحث بحران پناهندگان سوری به نتیجه برسانند تا چیزی را که آنها شکست‌های سیاست خاورمیانه‌ی اوباما می‌خوانند برجسته و نمایان سازند.

راب کورکر، رییس کارگروه روابط خارجی سنا گفت، “فکر می‌کنم خواسته‌ی افراد زیادی در هر دو جناح ساسی تقویت سیاست خاورمیانه برای فشار آوردن به تهدیدها است”.

//بازده//

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۰ نفر)

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی