کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

با این ۳ گام حافظه تان قوی می‌شود

حافظه اجازه می دهد که بتوانیم به دانش و تجربه مان بیفزاییم و با دیگران ارتباط برقرار کنیم. فکر کنید فقط اسم شما فراموش کنم. اگر فقط یک بار شما را دیده باشم، و بار بعد هنگام احوال‌پرسی بگویم: “سلام رفیق”، به این خاطر نیست که آدم صمیمی و مهربانی هستم، در واقع اسم‌تان را فراموش کرده‌ام.

حافظه قوی

اما لطفا احساس بدی نداشته باشید. به این خاطر نیست که شما خسته‌کننده یا بی‌اهمیت هستید، درواقع اصلا به خاطر شما نیست. موضوع خود منم. یا بهتر بگویم چیزی است که من دارم‌(یعنی همه داریم)، توجه چند بخشی مستمر‌(CPA). این اصطلاح نخستین بار در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰، برای توضیح چگونگی مقابله‌ی ما با هجوم روزافزون اطلاعات “بی‌پایان” ابداع شد. برگردیم به ۱۹۹۰، آن وقت‌ها فقط موبایل بود و اینترنت‌(آن هم هروقت که پشت میزمان بودیم). این آغاز دریافت حجم زیادی از اطلاعات بود. ما سازگار شدیم_ و آن اطلاعات هم مدیریت‌شدنی بود.

۲۰ سال بعد، اینترنتِ پشت میزی‌مان شد اینترنت همه جایی، و موبایل‌هایمان شد تلفن‌های هوشمند، با دنیایی از اطلاعات که هیچ وقت فکرش را هم نمی‌کردیم. رسانه‌های اجتماعی، لپ‌تاپ‌ها، و ساعت‌های هوشمند را هم در نظر بگیرید، توجه چند بخشی مستمر ما بیش از حد درگیر شده است. مغز ما نمی‌تواند به تمام این محرک‌ها پاسخ دهد، پس شروع به پس زدن چیزهایی می‌کند که باید به خاطر بسپاریم _ چیزهای ساده‌ای مثل اسامی_ تا جایی برای اطلاعات گسترده‌ی رسانه‌های اجتماعی باز کند. طنز کنایه آمیز آرمان‌شهر فناوری در قرن بیست و یکم همین است، با این‌که آیفونم یادآوری می‌کند به باب زنگ بزنم، درواقع نمی‌توانم به یاد بیاورم باب کیست.

در زیر سه گام ساده را برای بهبود حافظه تان می‌خوانید:

focus.jpg

۱. مدیتیشن یا مراقبه‌(فقط برای چند دقیقه)

مراقبه نوعی تمرین حافظه است، نیازی نیست نیم ساعت وقت بگذارید و شمع روشن کنید. با این‌که جلسات طولانی مراقبه منفعت‌های ذهنی و جسمی چشم‌گیری دارند ولی برای بهبود حافظه جلسات کوتاه هم جواب می‌دهد.

می‌توانید ۱۰ دقیقه، ۵ دقیقه یا ۲ دقیقه وقت بگذارید، هرچند دقیقه باشد تأثیر عمیقی دارد. مهم این است که فرصتی را به تمرکز بر خودتان اختصاص دهید و از شلوغی‌های روزمره رها شوید.

اگر جلسه‌ی کاری مهمی دارید، و نام مشتری جدیدتان را فراموش کرده‌اید، ممکن است به بهای از دست دادن معامله‌تان تمام شود، پس کمی قبل از جلسه روی صندلی‌تان بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید. نفس عمیق بکشید، و بازدم عمیق داشته باشید، به نفس‌های آرام و عمیق ادامه دهید. در این هنگام به هیچ چیزی جز ماهیچه‌هایتان فکر نکنید، از پیشانی شروع کنید و به هرجا می‌رسید ماهیچه‌هایش را شل کنید. بعد ماهیچه‌های شانه، شکم، پاها، انگشتان پا. این آرامش بدنی چند دقیقه‌ای، نوعی مراقبه‌ی ذهنی به ارمغان می‌آورد.

با این کار، به سیستم عصبی‌تان آموزش می‌دهید تمرکز کند، آرام باشد، و استراحت کند، به ذهن‌تان اجازه می‌دهید از شر افکار شلوغ رها شود. با این روش تمرکز و توجه ذهنی بهتری خواهید داشت و ذهن‌تان برای گام بعدی آماده‌تر خواهد بود.

۲.تمرکز و قاب گرفتن

بزرگ‌ترین دلیلی که مردم چیزی را به خاطر نمی‌سپارند این است که به آن توجه نکرده‌اند. مسلما، این فقط تقصیر آنها نیست، در دنیای اطلاعات روز افزون تمرکز روی همه چیز و همه کس سخت است.

تمرکز درواقع یادآوری توجه کردن است. و اگر مراقبه را انجام داده باشید مغزتان برای تمرکز آمادگی دارد. قاب گرفتن‌، فن متفاوتی برای معنادار کردن اطلاعات است_ اگر چیزی معنادار باشد، به یادماندنی هم می‌شود.

حالا چطور تمرکز و قاب گرفتن به معنادار شدن جلسه‌تان با مشتری جدید کمک می‌کند، که دفعه‌ی بعد نامش را به خاطر بیاورید؟ کلید این کار، تجسم است. یکی از رایج‌ترین مشکلات حافظه، نام‌ها و چهره‌ها است. باید توجه‌تان را متمرکز کنید، تصویری بصری برای چهره‌ها و تصویری بصری برای نام‌ها بسازید، و این‌ها را به هم پیوند بزنید.

برای مثال، اگر نام مشتری جدیدتان لیزا بود و لبخند قشنگی هم داشت، می‌توانید به نقاشی مونالیزا فکر کنید. با تمرکز بر این پیوندهای بصری‌، دفعه‌ی بعدی که این شخص را ببینید مغزتان او را به یاد خواهد آورد. شاید خنده‌دار_ یا خیلی ساده به نظر برسد‌، ولی این فن به طور شگفت‌انگیزی برای بهبود حافظه جواب می‌دهد.

۳.وقت مرور برنامه‌ی روزانه

به خاطر سپردن نام افراد تنها دغدغه‌ی حافظه‌ی ما نیست_ تا به حال شده است بردن پوشه‌ی مهمی را به دفتر کارتان فراموش کنید؟

مشکل عمده‌ای که مردم دارند حافظه‌ی آینده‌نگرشان است. حافظه‌ی آینده‌نگر توانایی به خاطر سپردن چیزی است که در آینده نیاز دارید. برای مثال خانه را ترک می‌کنید و یادتان می‌رود موبایل یا پوشه‌ی جلسه‌تان را همراه خود ببرید.

اگرچه تمرین تمرکز و قاب گرفتن بسیار موثر است ولی در این‌جا تأثیر چندانی ندارد چون وقتی خانه را ترک کرده‌اید، دیگر مهم نیست پوشه‌ای که جا گذاشته‌اید چه شکلی بوده است. تمرین یک دقیقه‌ای دیگری هست به مشکل حافظه‌ی آینده‌نگرتان کمک می‌کند.

برای این کار به عادات آموزشی حافظه نیاز دارید. همه‌ی ما این کار را به نحوی انجام می‌دهیم، مثلا جاهای به یاد ماندنی داریم که یادمان می‌اندازند باید کاری را انجام دهیم. برای مثال، قرص‌هایم را کنار میز ناهار خوری، در کشوی دراور گذاشتم و این یادم می‌اندازد که هرصبح ویتامین‌هایم را مصرف کنم.

اگرچه جاهای به یاد ماندنی در گذشته، یادآور‌هایی مفید بودند‌، اما امروزه که بیش‌تر دنیایمان مجازی است این یادآورها را می‌توان پشت صفحه‌های شیشه‌ای موبایل‌مان دید.

هر روز صبح در زمان معینی، قبل از خروج از خانه باید تقویم موبایل‌تان را چک کنید و قرارهایتان را مرور کنید تا همه‌ی چیزهایی که برای آن روز نیاز دارید همراه‌تان ببرید. انجام مکرر این کار، یک فرمان ذهنی در مغز حک می‌کند، و به مرور زمان مغز به طور خودکار قبل از خروج از خانه مسائل مربوط به روزش را مرور می‌کند. این مرور‌ها، به خاطر سپردن کارهای روزانه را آسان می‌کنند.

نویسنده: مایکل گراتوس

ترجمه: تحریریه کسب و کار بازده

منبع : بیزنس اینسایدر

//بازده//

 

مطالب مرتبط
چگونه یک فروشنده سوپراستار باشیم
۵ هشدار که وقت اخراج مدیر شرکت فرا رسیده ‌است
کارآفرینی که نظر شما را درباره‌ی تهران عوض خواهد کرد
انواع شخصیت برای ارتقا شغلی
۱۲ راز که آدم های موفق در محل کار فاش نمی کنند
۹ درس مهم زندگی از پیرترین میلیاردر جهان را بدانید
۲۴ جمله نیرو‌بخش و انگیزدهنده برای شروع روز با انرژی مثبت
۵ راهبرد تیم سازی با الهام از فیلم اونجرز
۷ مهارت مالی که در ۷ ماه آینده میلیاردر و پولدار شویم
۷ روش‌ برای بالا بردن بازده کسب و کار تان
۱۰ ابرخوراکی برای تقویت سریع حافظه و قدرت تمرکز تان
۸ خوراکی فوق‌العاده برای تقویت تمرکز و حافظه تان

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی