کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چرا دختران بیش از پسران مستعد اضطراب هستند ؟

چرا دختران بیش از پسران مستعد اضطراب هستند ؟

در این نوشتار به این پرسش پاسخ داده می شود که چرا دختران بیش از پسران مستعد اضطراب هستند ؟

اضطراب را یکی از مهم ترین معضلات روان شناختی دنیای مدرن می دانند. ولی از این حیث  بین دو جنس دختر و پسر تفاوت وجو دارد. یک پسر بی‌خیال و تنبل؛ یک دختر بسیار کوشا و مضطرب . در طول ۳ دهه‌ای که‌ از زمان فارغ التحصیلی‌ام از دانشکده‌ی پزشکی می‌گذرد، و به خصوص در طول ۱۰ سال اخیر، این الگو در حرفه‌ام به طور فزاینده‌ای رایج شد.

well_teens-tmagArticle

در یک مورد، که خیلی عادی است، والدین یکیی از بیمارانم نگران پسرشان هستند. او در مدرسه سخت‌کوش نیست و نمرات‌اش افت کرده است. در ۱۶ سالگی، او بیش‌تر وقت آزادش را به بازی‌های ویدئویی مانند اتومبیل‌دزدی بزرگ یا مجموعه بازی ندای وظیفه یا جست‌وجوی تصاویر دخترها در وب می‌گذارند. او از این وضعیت خوشحال است.

هر دو والدین‌اش واقعاً به دختر ۱۴ ساله‌شان افتخار می‌کنند. او شاگرد اول کلاس و ورزش‌کار است و دوستان زیادی دارد. اما هنگامی‌که با او ملاقات کردم، اضطراب داشت. به من گفت خوب نمی‌خوابد. او نیمه‌های شب از خواب بیدار می‌شود، از این‌که کل پیتزا را برای شام خورده است، احساس پشیمانی می‌کند. او غالباً تنگی نفس دارد. اخیراً شروع کرده است به بریدن قسمت داخلی بالای ران‌اش با تیغ اصلاح جایی که والدین‌اش آن را نمی‌بینند. او راجع به این موضوع به والدین‌اش چیزی نگفت. ظاهراً او دختر موفقی است ولی در باطن او در هم شکسته است.

چرا دختران بیش‌تر از پسران مستعدِ اضطراب هستند؟

مشکل یا اضطراب ممکن است با این موضوع شروع شود که آنها چه احساسی نسبت به ظاهرشان دارند. بعضی تحقیقات نشان داده‌اند که در دوره‌ی نوجوانی، دختران معمولا نسبت به اندام‌شان ناراضی‌تر هستند، در حالی‌که پسران معمولا نسبت به اندام‌شان راضی‌تر هستند. عامل دیگر به تفاوت‌های نحوه‌ی استفاده‌ی دختران و پسران از رسانه‌های اجتماعی بر می‌شود. یک دختر بیش‌تر از یک پسر احتمال دارد عکس خودش را مایو به تن در شبکه‌های اجتماعی بگذارد، در حالی‌که یک پسر بیش‌تر احتمال دارد عکسی را در شبکه‌های اجتماعی بگذارد که تأکیدش بر کاری است که انجام داده است نه بر ظاهرش. اگر شما عکس سلفی جیک را که با جام قهرمانی بزرگ‌اش پز می‌دهد دوست نداشته باشید، ممکن است برای‌اش مهم نباشد. ولی اگر شما عکس سلفی سونیا را که لباس پوشیده است دوست نداشته باشید، بیش‌تر احتمال دارد به خودش بگیرد.

دختر دیگری را تصور کنید که تنها در اتاق خواب‌اش نشسته است. او صفحات اینستاگرام دختران دیگر و فهرست اسنپ چت فید را ور انداز می‌کند. او سونیا را می‌بیند که با لباس جدیدش پز می‌دهد، سونیا معرکه به نظر میآید. او مدیسون را می‌بیند که در مهمانی خوش‌گذرانی می‌کند. او وانسا را با سگ جدید و دوست داشتنی‌اش می‌بیند. و به فکر می‌رود: من افقط ین‌جا در اتاقم نشسته‌ام و کاری نمی‌کنم. زندگی‌ام تباه شده است.

پسران حداقل به سه دلیل کم‌تر از دختران در معرض خطر اثرات خطرناک رسانه‌های اجتماعی هستند. اول این‌که، پسران کم‌تر احتمال دارند به نظری که نسبت به عکس‌های سلفی‌شان دارید توجه زیادی کنند. “آیا این مایو مرا چاق نشان می‌دهد؟” این سوالی است که دختران بیش‌تر از پسران می‌پرسند. دوم، پسران معمولا در مورد هیجان انگیز بودن زندگی‌شان اغراق می‌کنند. سوم، یک پسر معمولی احتمال دارد زمان بیش‌تری صرف بازی ویدئویی بکند تا این‌که عکس سلفی‌اش را با فوتوشاپ تغییر بدهد و در اینستاگرام بگذارد. در بازی ویدئویی، بر خلاف رسانه‌های اجتماعی، هرکسی واقعاً می‌تواند در نهایت برنده شود. اگر شما بازی اتومبیل‌دزدی بزرگ یا ندای وظیفه را به مدت زیادی بازی کنید، به زودی تمام ماموریت‌ها را به اتمام می‌رسانید اگر آن را تا آخر ادامه دهید.

والدین نمی‌توانند به راحتی هر یک از آن عوامل را تغییر دهند. شما نمی‌توانید به راحتی دختری را وادار کنید کم‌تر نگران ظاهرش باشد؛ یا در مورد این‌که چه قدر زندگی جالبی دارد غلو کند؛ یا بیش‌تر به اتمام ماموریت‌اش در بازی اتومبیل‌دزدی بزرگ توجه کند تا این‌که در اینستاگرام چند تا لایک گرفته است. ( همچنین واضح نیست که این تغییر آخر، حتی اگر میسر باشد، اوضاع را بهتر کند). پس چه کار می‌توانید بکنید تا جذابیت‌ها را برای دخترتان را بهبود دهید؟

اگر دختر شما دختری است که در اتاق‌اش می‌نشیند و به رسانه‌های اجتماعی دخترانِ دیگر نگاه می‌کند، احتمالا نباید در اتاق‌اش باشد. در خانواده‌ی امریکایی امروز، هنگامی‌که بچه‌ها به خانه می‌رسند، مستقیم به اتاق‌شان می‌روند و از اتاق‌شان بیرون نمی‌آیند مگر هنگام صرف غذا. خیلی احمقانه است. یک خانواده نمی‌تواند خانواده باشد اگر بچه‌ها بیشتر وقت‌شان را تنها در اتاق‌شان بگذرانند تا با اعضای خانواده شان. اصرار کنید که دختر یا پسرتان، هر کاری را که آنلاین انجام می‌دهند در فضای عمومی انجام دهند: مثلا آشپزخانه یا اتاق نشینمن. نباید چیزی در اتاق خواب باشد جز یک تخت خواب: نه تلویزیون، نه پلی استیشن، نه صفحه نمایشی. این توصیه‌ی رسمی آکادمی پزشکی اطفال امریکا است.

توصیه‌ ی دیگر: برای وقت شام بجنگید. و اجازه ندهید سر میز شام تلفن به همراه داشته باشند. طبق یک نظر سنجی کانادایی که با کودکانی در زمینه‌های مختلف در ۲۰۱۳ به‌عمل آمد، کودکانی که تعداد وعده‌های غذایی بیش‌تری با والدین‌شان داشتند احتمال بسیار کمی داشت که احساس ناراحتی، اضطراب یا تنهایی کنند. آنها بیش‌تر احتمال دارند به دیگران کمک کنند و از زندگی‌شان بیش‌تر ابراز رضایت کنند. اما به خاطر بسپارید که بر سر میز شام چه چیزهایی بگویید. بحث‌هایی نظیر نمرات ضعیف یا نتایج ناامیدکننده‌ی آزمون ممنوع است. بحث درباره‌ی جنگ فلسطین و اسرائیل چه طور؟ قطعاً. منشا جهان و معنی زندگی چه طور؟ مسلماً. اما کاستی‌‌های شخصی فرزندتان، به عنوان یک قانون، گفت‌وگوی مناسبی در وقت شام در یک خانواده‌ی دوست داشتنی نیست.

توصیه ی سوم: استفاده از هدست و هدفن در خودرو ممنوع است. هنگامی‌که فرزندتان در خودرو همراه با شماست، شما باید به او گوش دهید و او هم به شما- نه به جاستین بیبر، مایلی سایرس یا آکون یا امینم. هنر گفت‌وگوی رو در رو را به آنها یاد دهید یا بازی کلمات انجام دهید یا خانوادگی ترانه‌ای بخوانید. یا لیمریک (شعر پنچ بندی) بسازید همان‌طور که من و خانواده‌ام شب قبل انجام دادیم. این کار مسخره به نظر می‌آید ولی مفید است.

اگر دختر شما شب نمی‌خوابد، یا خودش را با تیغ خط خطی می‌کند، ممکن نیست خواندن لیمریک (شعر پنچ بندی) بر سر میز شام برای درمان‌اش کافی باشد. من برای دختری که به لحاظ بالینی اضطراب دارد محتاطانه و خردمندانه، دارویی را تجویز می‌کنم. هم‌چنین مشاوران حرفه‌ای نیز در کنار دارو یا بعضی وقت‌ها به جای دارو نقش دارند.فارغ از این‌ها، دارو نباید هیچ وقت مهم‌ترین بخش درمان باشد. مهم‌ترین بخش درمان این است که خانواده در اولویت قرار گیرد و ستون امنی را در خانه‌ا‌ی دوست داشتنی برای فرزندتان ایجاد کنید.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سحر مهراجی

نو.یسنده:دکتر لئورنارد ساکس

چرا دختران بیش از پسران مستعد اضطراب هستند ؟

مطالب مرتبط
۱۲ راه های غلبه بر استرس در محیط‌ کار
۸ راه اثربخش غلبه بر استرس
۱۰ نشانه که شما استرس بیش از حد دارید
۱۰ چیز که نباید به یک آدم مضطرب گفت
۱۱ راه که با افسردگی بیکاری کنار بیاییم
۷ نشانه که قند خون شما خطرناک است
تاثیر استرس بر زیبایی تان را بشناسید
افزایش افسردگی ، استرس، و اضطراب کارمندان دنیا
از بین بردن استرس و اضطراب با فشار دادن این نقطه از بدن
۱۰ خوراکی عالی برای کاهش استرس
انواع استرس:۷ نوع استرس و ۹ روش مقابله با استرس
استرس خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی